Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
942
 

Dikkat! blog'da argo var

Dikkat! blog'da argo var
 

Anti Hümanist bir "Çomar", hırlayıp duruyor işte.


Hiiiii! Ne ayıp!

Türk Dil Kurumu’na göre ise çok çok ayıp!

Kurum, kökeni Fransızca olan(Argot) bu sözcüğü “ Kullanılan ortak dilden ayrı olarak aynı meslek veya topluluktaki insanların kullandığı özel dil veya söz dağarcığı” olarak açıklamışsa da, mecazi olarak “ Serserilerin kullandığı söz veya deyim” demiş ve çıkmış işin içinden.

E aferin Türk Dil Kurumu’na!

Hadi serserileri anladık… Viktor Hügo da “Sefiller’inde” uzun uzun anlatır Paris argosunu ve sevimli kahramanı Gavroche’u konuşturur. Paris barikatlarının sevimli faresinin bildiği yegâne dildir zaten argo.

Öte yandan bir doktorun da ihtiyacı vardır argoya… “Hastam öldü” demez de, “Ex” oldu der. Kunduracılar hafta sonu “burustancalarını” alırlar, “para”, ağızlara sakız olmaması gereken bir değerdir. Aşçı bilir patlıcanın veya balığın “pezevengini”…”Memnun ettiren-uyumlu” anlamında kullanır bu sözcüğü…

İllegal yolların bitirimleri ortalığı velveleye vermemek için kimi yerde “Aynasız” der polise… Marmara bölgesinde ise “Zangoç” veya “Zarbo” diye adlandırır. “Çekirge’den” kasıt ise Jandarma’dır tabii.

Sonuçta aynı dilden türetilen ve klân içinde kalması gereken konuları rahatça konuşmaya yarayan yapay bir “savunma” dilidir argo. Şeffaflaşmış ve refah düzeyi yüksek toplumlarda pek konuşulmaz.

Gelelim bizim çarşıya… “Blog” oldukça yeni bir kavram ve tanımı kesin bir dille yapılmıyor henüz. Genellikle “Milliyet Blog yazılarımızı paylaşalım diye var” diyorlar ama bu da bir tanımlama değil sonuçta. Ama şöyle veya böyle; iki seneye yaklaşan bir süreçte bizler de bir topluluğu oluşturduk. Sormak istediğim soru şu:

-Milliyet Blog’da “argolaştırabileceğimiz” söylem ve davranışlar hiç mi yok?

Biliyorum; böyle bir konu ortaya atınca “örnek” de vermek lazım. E buyurun o zaman:

Tellal: Blog veya üyeleriyle ilgili olan gelişmeleri “çoklu mesaj” yazarak diğer üyelere bildiren blogger. Örn: “…… arkadaşımızın kayınvalidesini dün hastaneye kaldırmışlar, haber vereyim dedim.”

Küsük: Sık sık üyelikten istifa edip tekrar geri dönenler.

Üleşimci: Her türlü duygu ve düşüncesini “Paylaşım” sözcüğünü kullanarak ifade etmeye çalışanlar… Veya oldukça kısıtlı sözcük hazinelerini “tasarruflu” kullananlar.

Maydanoz: Hiç okumadığı halde her yazıya yorum gönderenler.

Bunalımcı: İç dünyasının karanlıklarını yazarak okurların da ruhunu karartanlar.

Kamber: Blog toplantılarını kaçırmayanlar.

Çomar: Saldırgan yazı ve yorumlarla fark edilmek isteyenler.

Stenograf: Yazı ve yorumlarında “Mrb, slm, tşk” gibi “harika” sözcükleri büyük bir rahatlıkla kullananlar.

De- Da- Ki’ciler: Yazım kurallarında hassas olanlar.

Arzuhalci: Yazım kurallarına pek itibar etmeyenler.

Anti Hümanist: Bakınız lütfen “Çomar” maddesine.

Amca: Editör.

Evet, belki tutar belki tutmaz ama benim bulduğum sözcükler bunlar. “Gerekli miydi?” diye sorarsanız o konuyu da tartışırız tabii. Bakalım bu konuda katkı yapabilen olacak mı?

Bekliyoruz efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben neyim, kimim , nerdenim ,çıkaramadım.. Bugüne kadar sadece bir kişiyi eleştirdim, bir eğitimci idi öğrencilere bağırma , azarlama hakkını kendinde ve meslektaşlarında görmesi adına dayanamadım ve sınırlarımı aşmadan düşüncelerimi belirtip çıktım sayfasından ve o sayfları sonsuza dek kapattım.. tepkim bu okumam, es geçerim tanımam birdaha da.... beğenmediğim yazıları da yazarları da es geçerim.. ama,amaaa öyle yazarlarım var ki MADAMEX, KWAN YİN, İLAHİHTA, SİZ ve şu an aklıma gelmeyenler.. işte onları ve GÜZEL YAZI OLAN tüm yazı ve yazarları da övgülerimle göklere taşırım , değerlerini binlerce kez haykırırım.. Beni tanımayan biri için a şıkkı: yakaka b şıkkı: ..... c:...... yani kötü düşünen her akla gelen kötü kelimeyi yazar..bunun sevgiyle alakası var, sevginin özünde olmayana herşey batar, herşeyden şikayetçi olur.. sizden bir ricam var, yorumlarda yine hoş olmayan şeyler var, lütfen yorumsuz kalınız, hiç polemiğe girmeyiniz emi, bu motivasyonunuzu etkiliyor.. sizi sevenler adn

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 06.03.2008 0:56
 

Tam olarak olayı kavrayamadım ama sevgili vakayinüvisin yorumuyla ilgili bir problem yada sataşma var galiba. Silinen yorumları okumadığım için birşey diyemeyeceğim ama buna neden olanları eserleriyle gurur duymaya çağırıyorum. Editoryal seçim adı altında insanları kırmaya kimsenin hakkı yok. Şu yazdığınız yazıda ne varda neyi algılayamamışlar veya ne ağır gelmiş anlayamadım. Beğenmeyen, argoyu sevmem istemem yazar duygusunu düşüncesini ifade eder. Kimsenin kimseyi kırmaya hakkı yok. Sinirden klavyeyi kıracağım gerçekten. saygılarımla...

kartal0634 
 01.03.2008 10:59
Cevap :
Konu bir hayli karışık hale geldi,anlatması sayfalara sığmaz:) Editörlerin, onaydan geçerek sayfamda yayınlanmış bazı yorumları silmeleri pek hoş olmadı. Sorun yazıdan değil, benim bir yoruma verdiğim yanıttan kaynaklandı. O yorumun silinmesini anlıyorum ama Vakayünivis'in yorumu niye silindi, bunu pek anlayamadım. Dediğim gibi, konu biraz karışık. Selamlar, saygılar:)  01.03.2008 16:01
 

aşkolsun....ben sizin yaptığınız kategorilerden en çok KÜSÜK olandan hoşlanmıyorum demek istedim zaten, kendim bulmuş gibi fikir vermiyorum, sizin kadar bu sitede tecrübe sahibi de olmadığımdan henüz yeni bir kategori ekleyemiyorum, ama daha sonra bulursam size yazarım:)) , sevgiler

Dilek Fuçucı 
 29.02.2008 9:01
Cevap :
Peki:)  01.03.2008 16:07
 

Çorbada benim de tuZum olmalı, düşündüm ilk aklıma gelen beğensin beğenmesin blog yazısını övenler var. "piyazcı" kelimesini yakıştırıyorum onlara ben. Bir de "yağdanlık lar vardır, her şartta yanındadır o sevgili blogcu abilerinin ablalarının onunla ilgili bloglar yazıp methiyeler düzerler. Bir de aboneleri vardır bazı blogların koşa koşa gidilir o bloglara, geldikleri belli olsun diye anlaşılmadık laflar ederler. kendimden utanırım, tüüü derim kendime şöyle usturuplu laf öğrenemedin gitti. Halkuki o kelimeyi kullanan anlamınıda bilmiyordur. Okursun anlayamazsın "yalapşap" en anlaşılmaz şekilde yazar ki ne kimse anlamasın cehaleti ortaya çıkmasın diyedir bu çabası. Bir de kendini hatalı yazımlardan sorumlu blog polisi sananlar var. En ufak hatan da gelir acımasızca eleştiri hatta alay eder. keyif de alır bundan. Bunlar için en kısa zamanda bir kelime bulacağım şüpheniz olmasın. gecenin bu saatin de bunlar döküldü satırlara... iyi akşamlar efendim.

Halide 
 28.02.2008 23:49
Cevap :
Amaaaan, Halidanım, boşverin ayol. Ben sizi bilmez miyim? Bu yazının başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Sizin biraz geç okumanız iyi olmuş:) Ben biraz hoşluk olsun diye yazıyorum işte. Ama az kalsın mahkemelere düşecektik. Siz benim son yazdığım şiirimi okuyun lütfen. Yorumunuzu da beklerim ama. Selamlar, sevgiler:))  29.02.2008 0:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1649
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster