Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
227
 

Dikkat! Fransa'dan Sonra Olayların Tetiklendiği Ülke Olduğumuzun Farkında mıyız?

Dikkat! Fransa'dan Sonra Olayların Tetiklendiği Ülke Olduğumuzun Farkında mıyız?
 

Benzin ve mazot protestosu Fransa ve Fransızca konuşulan diğer bir ülke olan Belçika’yı karıştırdı ve dineceğe de devam ediyor.

Fransa her ne kadar dikkat çeken bir ülke olmasa da Türkiye’de etkili üç ekolden* birisini temsil etmesi bakımından önemli ve de geçmiş bağları en eski ülkelerden biridir. Diğerleri henüz tam manasıyla ortada yokken Fransa vardı ve kim ne derse desin Avrupa’nın merkez ve bilim ülkelerinden biridir.

*Üç etkili ekol belki tam anlaşılamamış olabilir. İlk Türk talebeleri Fransa’ya gitti ve 1990’lara kadar okullarda aktif olarak seçilen dillerden biri Fransızca iken diğerleri malumunuz Almanca ve İngilizce idi. Ne olduysa İngilizce zamanla diğerlerini tahtından indirerek tek dil haline geliverdi. Bu çok da önemli bir şey değildir belki ama Fransa ve ABD ile bitmemiş bir savaş veren yine Fransa’dır. İngiltere ile Arjantin arasındaki savaşta savaşın kaderinin değişmesine belki de Fransa’nın dokunuşu ile savaştan galip gelebilmiştir.

Fransa’nın Türkiye ile oldukça yakın benzerlikleri vardır ve bir ülkedeki protesto gösterilerinin sadece protesto gösterisi olarak algılanması son derece yanlıştır. Son beş yıldır Avrupa’da en fazla sermaye hareketlerinin olduğu ülkelerden birincisi Fransa iken diğeri malumdur.

Fransa’da başlayan daha önceki patlamalar daha sonra Türkiye’ye sıçramışken, Türkiye’de 15 Temmuz’un bir gün öncesinde bir kamyon Lyon’da elliden fazla kişiyi biçmişti.

Fransa Türkiye’de çimento ve yol yatırımları otomotiv yatırımları olan bir ülkedir. Birçokları Reno’yu o kadar benimsemiştir ki; 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı esnasından Fransa’nın askeri ekipmanlarını üreten birkaç firmadan biri olup milli ötesi bir Fransız firmasıdır. Pejo, Reno, Sitroen Fransa’nın dünya otomotivindeki gücünü göstermekle kalmaz, bu markaların Fransa için önemi otomotivden çok ötedir. Geçen yıllarda 2.2 milyar dolara PSA Opel’i de bünyelerine katmıştır. Fransa’nın eğitimde, ilk yüz üniversitede adının pek olmaması kimseyi şaşırtmasın eğitimde Fransız ekolü de İngiliz ekolünden aşağı değildir ve kültürü de farklıdır. Model olarak aldığımız İngiliz ve ABD gibi ülkelerin modellerini ne derece uyguladığımız soru işareti olsa da Fransa dünya denkleminde hafife alınacak bir ülke değildir.

Bu ülkede olan hemen her olayın bir şekilde Türkiye ile ilgisi vardır. Tıpkı tüm dini tarikatların örgütlenme merkezlerinin Almanya olması gibi Fransa da dikkatle incelenmesi, izlenmesi gereken olaylardan diye düşünülmelidir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 550
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 288
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster