Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
490
 

Dikkat! Tarihi yalana tepki gösterin

Dikkat! Tarihi yalana tepki gösterin
 

BÜYÜK YALAN


Kanada, Toronto’da sözde Ermeni soykırımı devlet okullarında resmi müfredata girdi.

Lise 11. sınıf tarih derslerinde, sözde soykırım işlenecek.

Ermeni Diasporası’nın en etkin olduğu ülkelerden biri olan Kanada Senatosu’nda geçtiğimiz yıl, sözde soykırım tarası kabul edilmişti. Başbakan Stephan Harper , yaptığı açıklamada, olaydan bir soykırım olarak bahsetmiş, Kanada Ermenilerine konuyla ilgili üzüntülerini belirten bir de mektup göndermişti.

Türkiye Cumhuriyeti, bu gelişmelerden sonra, kısa süreliğine Türkiye Büyükelçisi Aydemir Erman’ı Ankara’ya geri çekmişti.

Sözde Ermeni soykırımıyla ilgili müfredat, şimdilik sadece Ontario eyaletinde uygulanıyor. Eyalet müfettişlerinden Gerri Gershon:

“Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamak için, tarihteki bu korkunç olaylardan dersler çıkarmak zorundayız” düşüncesinde. Konunun müfredata girmesini bizzat teklif eden Gershon, kendisini, “Bu, kesinlikle, nefret ve suçlamanın öğretileceği bir ders olmayacak” sözleriyle savunuyor. “Aksine, amacımız, bu tür olayların tekrarlanmasını engelliyebilmek” diyor.

Öğretmenlerine konuyla ilgili, özel eğitim verdiklerini belirten yetkililer, gelecek tepkilerin herhangi bir değişikliğe yol açamayacağı görüşündeler.

Türk Kanadalılar Kurulu başkanı Lale Eskicioğlu ise böylesine tartışmalı bir konunun resmi olarak bir eğitim müfredatına girmesini anlayabilmiş değil. Konuyla ilgili tepkisini ifade eden bir mektup hazırlayan Eskicioğlu, aynı zamanda, tepkilerin yetkili yerlere gönderilmesini de organize ediyor.

“Kanada’daki Türk çocukları, okullarda zaten çeşitli zorbalıklara maruz kalıyorlar. Kanada eğitimcilerinin, etnik azınlıkları bölme, birbirinden nefret ettirme yerine, tüm çocuklar için güvenli bir ortam sunmaya yoğunlaşmaları gerekiyor” diyen, Ottawalı mühendis Eskicioğlu, siyasetle eğitimin birbirine karıştırılmaması gerekliliği üzerinde de duruyor.

Kanada Türk Toplumu üyelerinin yoğun tepki mesajları, aşağıdaki linklerle, Kanada yetkililerine ve medyaya ulaşmaya devam ediyor.

Türk milleti için bir onur mücadelesine dönüşmüş bu tarihi meselede tüm arkadaşlarımızdan bu duruma tepki göstermesini bekliyorum.

NASIL TEPKİ GÖSTEREBİLİRSİNİZ?

Ontario eyaleti eğitim görevlileri, Türkleri, tarihin en büyük üç katliamından birini yapmış olmakla suçluyor. Bu dersi de gurbetteki Türk çocuklarına, diğer milletlerden arkadaşları yanında okutuyor.

Okullarda okutulmaya başlanan SözdeErmeni Soykırımını kınamak için aşağıdaki linkleri tıklayıp, şikayet mektubunu imzalayarak tepkinizi ortaya koyabilirsiniz.

Toronto Okulları Ust Kurumu- http://www.gopetition.com/online/15422.html -

CBC, Devlet Televizyonu -
http://www.gopetition.com/online/15585.html -

Linklere tıklandığında, şikayet mektubunun en altındaki "Sign the petition" kısmını tıklayalım.

Açılacak sayfada,

1- First name: İlk isim
2- Last name: Soyisim
3- City or Town: Şehriniz
4- State, County or Province: Ülke ismi, nerede yaşıyorsanız.
5- Post Code or Zip Code: Posta kodunuz, ya da telefon kodunuz da olabilir. Sözgelimi İstanbul için, 0212 gibi…
6- Country or Region: Buraya yine Türkiye yazılabilir.
7- En sonda da security kod olarak boşluğa verilen harf ya da rakamları aynen yazarak, alttaki SİGN kısmını tıklıyacağız.

Şimdilik, yaklaşık on gündür binli rakamlarda seyreden imzalar yetkililer icin çok büyük bir yaptırım olacağına inanılıyor...

HAYDİ ARKADAŞLAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ingilizce bildiğim seviyede büyük yalan diye yazdım Saygılarımla

Vusale Taşhan 
 18.03.2008 16:28
Cevap :
çok teşekkürler tepki göstermek çok önemli.  18.03.2008 18:11
 

Söylenecek fazla bir şey yok!Ermeni soykırımını bize yakıştırmaya çalışanlar şapkasından hiçbir şey çıkaramayan bir sihirbaza benziyorlar.Diyeceğim bu kadar.Saygılarımla...

SİZ ve ben 
 15.01.2008 5:09
Cevap :
sihirbaz konusunda haklısınız ama biz ve bizimkiler sessiz kaldıkça adamlar azıtıyor.bir amerikalı senatör ermeni temsilcileri senatoda cirit atarken sizin temsilciler balo ve gece düzenlemekten başka bir şey yapmıyor demişti.ayrıca mel gibsonı bir ermeni filmi yapmaktan alıkoyan da 10 bin civarı mail atılmasıdır.bir şeyler yapmak lazım.teşekkür ederim  16.01.2008 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10560
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

Denizli'liyim. Tarih bölümünü bitirdim.MEB'de öğretmenlik yapıyorum. Araştırma tarih kitapları ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster