Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1049
 

Dikkat edilmesi gereken uyarılar

Dikkat edilmesi gereken uyarılar
 

ATM lerden para öekerken dikkat ediniz (alıntı)


Son günlerde çok çeşitli dolandırıcılık olayları ile karşılaşıyoruz. Veya yanlış uygulamalar nedeniyle vatandaşlarımız mağdur durumda kalıyorlar. Hâlbuki aşağıdaki konularda bilgi sahibi olursak, canımız yanmaz ve daha az üzülürüz. Yakın bir arkadaşımız ATM den aylığını çekerken arkasına birisi yanaşıp yeleğinin altından tabanca namlusunu böğrüne dayayıp: “Parayı çek bana ver yoksa tetiği çekerim, sakın bağırma” diyince: Arkadaş parayı çekip vermiş, adam duran arabaya atlamış içinde 2 kişi daha varmış ve kaçmış. Hâlbuki önceden bilgilense aşağıdaki gibi polisi haberdar edip arabanın numarasını alabilirdi. Üzüntüsüz mutlu günlere.

NAHİDE ÇELEBİ


Bildiğiniz gibi artık her kurumda işlem yaparken, telif hattı alırken, bir yerlere abone olurken, kargo alıp-verirken, havale işlemlerinde.. vs.. kimlik fotokopisi istenmekte.
Aslında bu yasal değil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliğinizin fotokopisini iliştiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye alıyorlar ve işleri hızlandırıyorlar.
Sebep her neyse. Sonuçta artık kimlik fotokopisi ile çok işlem yapılması alışmış bir durum oldu artık. Peki, bu kimlik fotokopiniz ile başkası neler yapabilir diye düşündünüz mü hiç? Birkaç örnek: Adınızabir yerlere üye olunabilir. Adınıza abonelik açılabilir. Sizi bir şey için kefil edebilirler. En çok görülen vakalardan biri de şu: ADINIZA BİR SÜRÜ TELEFON HATTI AÇTIRIP, AÇIK HAT OLARAK SATABİLİRLER! ve bu hatları alanlar herhangi bir suç işlediklerinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat açılan kişi zan altında kalmaktadır. (zaten siz de telefoncularda açık hat kaldığına şahit olmuşsunuzdur)Peki, kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle isteğimiz dışında işlem yapılmasını önlemek çok mu zor? Elbette değil!  Basit ve etkili bir yöntem var;  Mesela 0 5xx 123 45 67 nolu telefon hattını aldınız.  Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA (hatta üzerine) SADECE 0 5XX 123 45 67 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR yazıp paraf atmanız sizi koruyacaktır. Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXX MİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İÇİNDİR..  Vb. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
 T.C. MERKEZ BANKASI’NDAN bir uyarı.. Dağarcığınızda bulunsun. Eğer bir gün ATM makinelerinden bir soyguncu tarafından para çekmeye zorlanırsanız; PIN kodunuzu ters girmeniz halinde (Örn. 1234 yerine 4321.. gibi) Makine parayı veriyor ancak bu arada polis de çağırıyor. Bu konuyu çok nadir kişinin bildiği için, mümkün olduğunca çok kişiye bildirelim.
 -------------------------------------------------------------------------
 UYARI: SAKIN BU NUMARAYI ARAMAYIN!
Eğer; birisi sizi cep telefonunuzdan arayarak 'ESAT'  veya  'ERICAL'  adlı bir firmadan arıyoruz telefonunuzu kontrol etmek zorunda olduğunu ve bunun için '9090' ı aramanızı söylerse telefonunuzu derhal kapatın ve söylenen numarayı sakın aramayın. Söz konusu numarayı çevirmeniz, karşınızdaki bu sahsın sizin bütün kimlik bilgilerinize ulaşmasını ve yapacağı tüm telefon görüşmelerini sizin hesabınıza geçirmesini sağlayacaktır!
( Lütfen, güç durumda kalmamaları için, bu notu yakin dostlarınıza da ulaştırarak onları da bilgilendirin. )
 
 İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü
-------------------------------------------------------------------------
 Tum Hastaneler tek telefon444 0 911
 
 TANIDIĞINIZ HERKESE GÖNDERMEYE ÇALIŞIN...
 TÜM HASTANELER TEK TELEFON! == 444 0 911
 Tüm hastaneler Türkiye'nin her yerinden ulaşılabilen tek bir no.da birleştiler.
 Cep telefonunuzdan ararsanız bulunduğunuz ilin alan kodu ile aramanız gerekiyor.
 Mesela İstanbul' da   0212 444 0 911  0212 444 0 911    0212 444 0 911  0212 444 0 911 

Yukarıdaki bilgiler internetten alıntıdır.

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BU İNSANLAR KEŞKE ÇABALARINI İNSANLIĞA FAYDALI YERLERDE KULLANSALARDI...AMA NERDE! SEVGİLER

Sündüs Akkaya 
 19.12.2012 0:09
Cevap :
O çabalar, insanlığın yararına gelişecek işlerde kullanılsaydı, şimdi ayda her ferdin bir villası olurdu. Selam, sağlık ve mutluluk dileklerimle .NAHİDE  19.12.2012 17:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1849
Toplam yorum
: 11269
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster