Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
508
 

Dikkat kene gene var.

Dikkat kene gene var.
 

Kene ile Mücadelesiz Mücadele olmaz.


1937 li yıllarda tarım sektörünü canlandırmak, çiftçinin ürününü artırmak amacıyla dönemin Başbakanı rahmetli sayın İSMET İNÖNÜ çiftçilerin şikayetlerini dinler, görürki ülkede hızla çoğalan karga nüfusu ciddi bir şekilde çiftçiye zarar vermektedir.

Derhal Tarım bakanlığı harekete geçer der ki bir karga avlayana bir kutu ya da 5 adet mermi ücretsiz verilecek, bunu duyan köylü öyle bir mücadele başlatır ki karga nüfusu azalır gerçekten tahıl ( Buğday) üretiminde ciddi bir artış olur, bu ücretsiz mermi devlet tarafından uzun süre verilmeye devam edilir.

Daha sonraki yıllarda Mısır ve Çeltik üreticileri yine şikayetçi olurlar, bu defa ormanlarda aşırı üreme yapan domuzlar tarım arazilerine zarar vermektedir, bunun üzerine yine tekrar domuz avlamak serbest kalır ve devlet domuz kuyruğu başına çiftçiye 5 adet mermi vermeye karar verir, bu mermi desteği çok uzun yıllar devam eder 2003 lerde destek kesilir.

Bir anımı anlatmak isterim, tahminen 80 li yıllarda idi devlet sıtma mücadelesi kapsamında sivrisinekle mücadele için yurt dışından ilaç ithal etmiş, ilacın çeltik ekimi yapılan alanlarda tarlalara atılmasını istemişti, birçok çiftçi bu ilacı tarlalarına attırmadı engelleyenler dahi oldu, çiftçi zannetti ki çeltik tavaları kurutulacak diye düşündü, her ne kadar açıklma yapılsa da bir türlü ikna edemedik, zorla da olsa tabi biz ilacı kullandık.

Kene ile mücadele yapılmamıştır, oysa yakın dönemde insanlarımız ölmeye başlayınca bir takım uyarılar önlemler için afişler hazırlanmış köylere kasabalara dağıtılmıştır, halkımız bu tür mücadele konularında bilinçsizdir, aile planlaması konusunda köy dolaşıp halk bilinçlendirilir, fakat halk sağlığı konusunda ne bir seminer nede eğitici bir etkinlikler proğramlar yapılır, halkımız kendi başının çaresine bakmak zorunda bırakılmaktadır.

Sorunlara çözüm bulacak destekleyecek olan yine devlettir, aynı zamanda Tarım Bakanlığı ile koordineli çalışacak Sağlık Bakanlığıdır, köylerde hayvanların otladığı barındığı bölgeler kesinlikle ilaçlanmalıdır, büyük ve küçükbaş hayvanlara deri altı yoluyla verilebilecek parazit ilaçları mevcuttur, maliyeti çok yüksek olmadığı gibi devlete bir yük getirmez, ithal edilmesine de gerek yoktur çünkü ülkedeki ilaç laboratuvarlarında üretilebilir, sonuç olarak çiftçi hayvan yetiştiriciliği konusunda eğitilmeli ilaç desteği kesinlikle yapılmalıdır, çiftçiden alınan vergiler ilaç desteği olarak geri çiftçiye dönmelidir.

Sağlıklı bir toplumun yetişmesi isteniyorsa eğer, sigaraya yasak getirmekle olmaz sigara fabrikaları kapatılmalıdır, sigara ithal edilmesi yasaklanmalıdır, bir dönemin padişahı mekanı cennet olsun 4. Murat tütünü yasaklar bir zaman sonra kıyafetini değiştirir halkın arasına karışır vezirine derki denize sandala açılalım biraz dolaşalım der sahilde bir sandal kiralanır ve denize açılırlar, sandalcı tütün kesesini çıkartır bir tane sarar, ve sigarasını yakar bu arada padişahada teklif eder, bunun üzerine padişah sandalcıya yasaklandığını bilmiyormusun diye sorar, sandalcı padişah bizi nerden görecekki der bu söz üzerine padişahlık mührünü gösterir sandalcıya sandalcı her ne kadar yalvalsa aman dilesede kellesi gider, vezirine derki birde meyhaneleri dolaşalım der ve meyhanenin birisine girerler meyhaneci yer gösterir oururlar bakar ki padişah şarap testisinin birisi gidiyor birisi geliyor, meyhaneci vezir ile padişahada birer kadeh şarap verir, biraz sonra padişah ayağa kalkar ve ben padişah 4. Muratım der, bunu gören meyhaneci otur yerine 2 kadeh içtin kendini padişah zannettin der meyhanedekilerinde akıbeti sandalcı gibi olur.

Devlet daima taşın altına elini koymasını vatandaşlardan istemeli değil, kendisinin de koyması gerektiğine, inanıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Durun bi hayatini kaybedenlerin sayisi artsinn, bir panik havasi yasansinn, turizme balta vurulsun o zaman ellerini tasin altina sokar gibi yapip care ariyor gibi davranirlar taaa ki balik hafizali canim insanim keneleri unutup deniz ve mangal sefasina baslayana kadar.. Nereden cikiyor nereden geliyor arastirmadan bolgesel uygulama ile olacak sey degil bu.. Bir arkadasim, tanidigi olan ilaclama yaptiriyor, bizim basvurulara cevap bile gelmedi demisti. Ben buna inaniyorum. Nasil es zamanli baskin yapiyorlar, ayni oyle es zamanli ilaclama yapilmali ki ise yarasin yoksa bu kenelere daha cok can verecegiz.. selamlar..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 14.05.2008 18:00
Cevap :
Teşekkür ederim size katılıyorum gerçekten çok haklısınız bu yüzdendirki böyle bir uyarı yapma gereği duydum,geçmişten bugüne gelinen sonuca dikkat çekmek istedim,bizler yetkilileri uyarmak gereğini yaptırmak için tepkimizi gösteriyoruz ama onlar kulak tıkıyorlar tıkasınlar bakalım nereye kadar gidecek bu saltanat diyorum,sultan süleymana bile kalmadı. saygı ve sevgilerimle.  14.05.2008 22:51
 

Geçen yıl görev yaptığım yerdeki görevli arkadaşlar tüm ahırları ilaçladı. Hatta halkın yoğun olduğu piknik sahaları bile ilaçlanmıştı. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 14.05.2008 12:27
Cevap :
Teşekkürler Harun bey bu faaliyet kısa süreli olmaması gerekmezmi,tehlike geçti diye son verilmemeli, zaman zaman tekrarlanmalıdır diye düşünüyorum,bende eski bir veterinerlik personeliydim bu yüzden bu konuya eğilmek dikkat çekmek istedim,tabiki sizlerin bu tip sağlık hizmetleri olmazsa içinden çıkılmaz bir hal alır,ilçelerde yeterli sayıda veteriner olmadığı kanaatindeyim,çünkü her 10-15 köye bir veteriner hizmet etmektedir bu sayının artırılması gerekir,Umarım devlet siz çalışanların haklarını dikkate alır kısıtlamaz, hizmette kalitenin yükseltilmesi için çaba sarfeder,yanlış tarım politikası sonucunda ülkemizde bugünkü durum ortaya çıkmıştır.saygılar sevgiler  14.05.2008 13:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 505
Kayıt tarihi
: 28.02.08
 
 

Sinop doğumluyum, ülkesini ve ulusunu seven bir vatansever, her ay devlete düzenli vergisini ödeyen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster