Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1867
 

Dikkat okullar açılıyor! Uygun olmayan kırtasiye malzemeleri bağımlılık yapıyor

Dikkat okullar açılıyor! Uygun olmayan kırtasiye malzemeleri bağımlılık yapıyor
 

Çocuklarımızı okulların açılacağı şu günlerde çok ucuz diye lanse edilen ve pazarda, yol kenarlarında satılan markasız kırtasiye malzemeleri, özellikle kokulu silgi, kalem, yapıştırıcı, oyun çamurları vb malzemeleri çocuklarımız için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu tehlike ileride çocuklarımızın madde bağımlısı olmasına kadar gidebilir.

Bu sebeple kesinlikle ucuz diye, markası belli olmayan kırtasiye malzemeleri almamamız gerekir. Gerçi dar gelirli vatandaşımız ucuz olması açısından bugibi malzemelere pazarlarda vb yerlerde büyük ilgi göstermektdir. Buda çocuğu büyük bir tehlike altına sokmaktadır. Özellikle kokulu silgi ve oyun malzemeleri, çamurları gün aşırı kullanımında küçük çocuklarda çok tehlikeli bir bağımlılık etkisi yapar.

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı, 15- 24 arası gençliğin madde bağımlılığında "risk grubu" oluşturduğuna dikkat çekerek, anne- babaları ergenlik dönemi sorunlarına ilişkin uyardı. Aile Araştırma Kurumu tarafından hazırlanan "Bağımlılılık ve Ergenlik Dönemi" raporunda, ergenlik döneminde ortaya çıkan çelişkili kişilik yapısının, madde bağımlılığına zemin oluşturabileceğine dikkat çekildi. Ergenliğin "özveri ve acımasızlığın aynı zamanda gözlenebildiği dönem" olarak tanımlandığı raporda, gençlerin özellikle lise yıllarını kapsayan yaşlarda uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelebileceğine dikkat çekildi. Sigara ve alkolü de kapsayan 8 tür madde bağımlılığının ele alındığı raporda, Türkiye'de lise öğrencilerinin yüzde 27'sinin alkol kullandığı kaydedildi.

JÖLE, OJE, SİLGİ...

Raporda, alışkanlık yapıcı maddelerin günlük yaşamdaki yaygınlığına dikkat çekildi. Bunlar arasında eğitim ve ders malzemesi olarak kullanılanlar ile gençlerin kullandığı türden günlük bakım malzemeleri önemli yer tutuyor. Ulaşılabilme kolaylığı ve temin edilebilme ucuzluğu nedeniyle çok küçük yaşlarda bağımlılığa yol açan maddeler arasında oje, daksil, metal parlatıcılar, yapıştırıcılar, kuru temizleme maddeleri, saça şekil verici püskürtücü ve jöleler, kokulu kalem ve silgiler yer alıyor.

Aile Araştırma Kurumu'nun raporunda, anne- babaların "çocuklarınızla arkadaş olun" sloganını genellikle yanlış anladıklarına dikkat çekilerek, "Bu slogan, anne-baba ile çocuk arasındaki sınırların, düzeyli ilişkinin, yönlendirmenin ve deneyim aktarımının önüne geçtiği zaman çok olumsuz sonuçlarla karşılaşıldı" denildi. Raporda, anne- babası ile bebeklikten itibaren sevgi bağları kuran gençlerin ergenlik dönemini daha sorunsuz atlattığı belirtildi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6246
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster