Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '08

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
671
 

Dikkat sağlığa zararlı Şiir

Dikkat sağlığa zararlı Şiir
 

Böyle olmanız dileğiyle


Sigaramdan çektim yine bir nefes,
Yalnızlığım duman, duman tütüyor.
Şu denizde bir cilveli bu akşam
Bana nisbet tutmuş da mehtabı öpüyor..

İkimiz tutturmuşuz bir türkü,
'Sigaramın dumanı yoktur yarin imanı'
Yar hayırsız, yar vefasız, yar uzak
Sigaramın dumanında dönüyor...

Bir efkar bastı ki sormayın gitsin.
Deniz, mehtab tuhaf oldu içimiz.
Sabah oldu gün ağardı neyleyim,
Sigaramla yapayalnız , duman olduk ikimiz..

Yıllar evvel kimbilir hangi efkarlı bir gecede yazmışım bu şiiri. O zamanlar sigaranın zararları pek bilinmiyordu. Hatta ellili yıllarda gazete ve dergilerde şöyle ilanlar çıkardı. ''Herkes birinci sigarası içiyor. Sigara zihni açar, belleği besler sizi dinamik yapar'' Şimdi sigaranın zararları hepimizce malum. Paketlerin üzerinde kocaman ''sigara sağlığa zararlıdır, öldürür''yazıları var. Var da.!.
Ben eşimi yıllar önce trafik teröründe kaybettim. O yıllarda ikimizde tek tük sigara içerdik. Bırakmaya karar verdik ve bıraktık. Onu kaybedişimizden bir gün önce.. Yıllardır trafik kazalarında verdiğimiz kayıplar, canlar bir harbin kayıplarından fazla neredeyse. Sevgi kardeşlik hayırla bir bayram bekliyoruz ve biz o bayramlarda yüzden fazla can kaybediyor yüzlerce yaralı haberi duyuyoruz. Onlarca aile yangınlarda ve hiç bir önlem alınmıyor maalesef ve yıllardır aynı duyarsızlık sürüp gidiyor. Yukarılardan duyan var mı acep?
Trafik terörünü kimler yaratıyorsa! hepsinin üstüne birer yafta asalım tıpkı sigaradaki gibi ''Dikkat sağlığa zararlıdır, öldürür.
Eskiden evlerde ısınmak için herkes kömür yakardı. Sonra havamız çok kirlendi diye mazota dönüldü. Hadi kazanlar değişti, masraflar yapıldı böylece kömürsüz ısınma devri başladı. Başladı da biz ısınamadık. Başımız hep dışarıya bağlı ya..Donduk. Benzin ve mazot alabilmek için saatlerce kuyruklarda beklemeye başladık. Ben o kuyruklarda çok ders çalıştırdım çocuklarıma..
Sonra doğalgaz müjdesi geldi. Memlekette fokur, fokur doğalgaz kaynıyor ya!. Bir sevindik bir sevindik. Ucuz, temiz bundan ötesi bal kaymak. Yine masraflar yapıldı, kazanlar değişti. Yaşasın kazancılar. Şimdi hepimiz kara, kara karakış düşünüyoruz. Dışa bağımlı paralarımız kazanlarda uçup gidiyor bize deymeden. Hadi döndük mü kömüre.
Biz dönemedik de hükümetimiz harıl, harıl kömür dağıtımı yapıyor her ne hikmetse fakirlerimiz ısınsın diye. Neyse bu gidişle beş milyon zenginimiz hariç, hepimiz nasipleniriz sonunda...
Dünyaya gelen bebeklerin neden ağladığını anladım artık!! Dünyanın giriş kapısında bir pankart yazılıymış.
Dünyaya doğmayın, sağlığa zararlıdır, öldürür..
Yine de yaşamak her şeye değer...

Cansın Erol

papatya altı yüz elli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beni; bana sormadan dünyaya bırakıp gitmişler! Tehlikeli olduğunu bile bile! Tüm bu kargaşa içinde bir gün; çok hassas bir yürek; yüreğimi bir kitapla ödüllendirdi: O günden beri haşır neşir oluyoruz; satırlar bana ben satırlara anlatıyorum! Tanışıyoruz! Bazen çok yakınlaşıp bazen uzaklaşıyoruz! Ömür boyu fedakârlık; bilmek isterdim o hassas yürek; tükenmez gibi görünen gücü nereden alıyor? Keşke hiç tanışmasaydım! Hasret çekmek bana hiç iyi gelmiyor! İki çift sıfır dokuz size öncelikle sağlık huzur getirsin; sevgi; peşinizden zaten ayrılmıyor! Kısmet olsun çok yakında görüşmek üzere... Sevgiler selamlar saygılar!

Alev Meisel 
 26.12.2008 2:07
Cevap :
Sevgili Alev diyeceğim ama inan onun da ötesindesin..Sen o güzel gönlünle benden daha iyi biliyorsun yaşamın panzehirini..Sen ve senin gibi sevgiyi bilen anlayan yaşayan gerçek dostlar sayesindedir dayandığımız payandalar..Bana bu şansı verdiği için tanrıya hep şükran doluyum.Kalbimle kucaklıyorum seni.. Cansın  27.12.2008 0:22
 

cadılar bayram yapacak daha çok sessiz kalırsak...

papatya altı yüz elli 
 20.12.2008 23:56
 

Şiir annem bu ne güzel bir buluş ve çıkarış... Ne güzel bir cümle.Önce yüreğinize sağlık... Cadılar, kazanlarının başında oldukça bu cadı kazanları daha çokkk kaynayacak ve bizler tırmanacağız Kazancı Yokuşlarından... Sağlıcakla kalın... Sevgiler...

papatya altı yüz elli 
 20.12.2008 23:56
Cevap :
Sevgili Papatyam sağlığa zararlı da olsa öldürdürse de yaşamak güzel.. Yeterki insanlar bu kısacık hayatı birbirine zehir etmeden durabilseler..Balıkda baştan kokar bilirsin...Cadılar durmasada sevenler var iyi ki. Sevgilerimle canımCansın anne  27.12.2008 20:02
 

_İnsan nasıl ölebilir, Yaşamak bu kadar güzelken?_ der ya Dağlarca.... Yaşamın güzelliklerini yaşamaya izin vermiyor ki kötüler, kötülükler, acılar ve canavarlar.... Şiiriniz sigarayı iç sıkıntısına ortak eden, ondan çare uman herkesin şiiri... Yüreklten, yaşamdan, bizden.... Yüreğinize sağlık. Sevgilerimle.

kırıkkalp 
 19.12.2008 12:35
Cevap :
Çareyi yine tek kendimizde bulabiliriz kimbilir.Sevgilerimle.  19.12.2008 23:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 757
Toplam mesaj
: 156
Ort. okunma sayısı
: 600
Kayıt tarihi
: 15.01.08
 
 

Öğretmen olan anne ve babam. Ankara'da geçen cocukluk ve gençlik yıllarım. Evimize sık,sık gelen bab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster