Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '12

 
Kategori
Hayvan Psikolojisi
Okunma Sayısı
433
 

Dikkatle bakın..

Dikkatle bakın..
 

Yandaki köpek resmine dikkatle bakın (O sevimli ve insanlara en yakın dost hayvanlara neden köpek denildiğini bulamadım.) neler anlatıyor? Neler düşünüyor insanlara dair?

Evet evet dikkatle bakın lütfen..

Sizinle adeta konuşuyor gibi değil mi?

Gözlerinin içine iyice baktınız mı?

"Yetenek Sizsiniz" programında "Tarçın" adlı tatlı köpeğe 2x3 komutuyla 5 kez havladığını seyrettiğimde, karar verdim ki, köpekler bazı insanlardan daha akıllı.

Ya, kolbastı oynayan köpeğe ne demeli?

Dedim ya, bu hayvanlar süper zeki, süper akıllılar. Çoğu insanlara hem akıllı hem de zeki diyemiyorsunuz. Adam zeki ama akıllı değil. Düşüncelerini ne zaman, nasıl, ne şekil kullanacağını bilemiyor. Tersi, akıllı ama zeki değil. Öngörüsüz, olaylar karşısında nelerle karşılaşabileceğini düşünemiyor.

İşte ben bu hayvanların hislerine ve duygularına hayranım. Gözlerinin içine baktığınızda sizinle adeta konuşuyor olduğunu görürsünüz. Adeta değil, sizinle konuşuyor.

Bakın ne diyor fotografta?

"Canım sıkılıyor insanlara. Düşünen, yorumlayan ve konuşan varlıklarsınız, yaşanacak dünyayı düşüncelerinizle, eylemlerinizle kirletiyorsunuz. Sevmenin ne demek olduğunu ve sevginin en büyük güç olduğunu bildiğiniz halde sevgi gücü yerine başka güçlerinizi kullanarak birbirlerinizi yok etmeye çalışıyorsunuz. Dünya hepimize yeter. Hem sizlere, hem de bizlere. Neyi paylaşamıyorsunuz? Sanki dünyanın merkezi Washington ve o ne derse doğrudur sözlerine kanıp sürüklenip gidiyorsunuz. Kan döküp birbirinizi öldürüyorsunuz. Üzülüyorum, acıyorum hallerinize."

"Canım acıyor sizi böyle gördüğümde. Oysa sevgiye odaklanmış olsanız, dünya daha yaşanılır, dünya daha temiz, daha mutluluk dolu olurdu."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim Tarçın'ımım bebeklik haline ne kadar da benziyor bu fotoğraf. Kulakları yerleri süpürürdü bebekken, boyuna posuna göre öyle uzun kalırdı ki o kulacıklar. Bakışları hiç değişmedi. Bebekken nasılsa şimdi de öyle. Saf masum riyasız çıkarsız sevgi dolu ve niyeyse sanki braz da hüzünlü bakışlar.. "Hadi sıkıldım gel oynayalım" bakışı.. "gel dışarı çıkalım bak hava ne güzel" bakışı.."seni seviyorum" bakışı.. "neyin var?" bakışı.. "sen üzülme, sen üzülürsen ben de üzülürüm" bakışı.. "biraz daha mama yesem ne olur sanki?" bakışı.. "nerdesin, seni göremeyince çok endişelendim, beni bıraktın zannettim" bakışı... "peki git ama çabuk gel olur mu?" bakışı... bakışlarıyla öyle güzel konuşur ki, yeterki siz de onun gözlerinin içine bakın, onu anlamak dinlemek için bakın. Selamlar.

Yeşim E. Narter 
 22.03.2012 21:05
Cevap :
Okurken kendimi Tarçın'ınınızın yanında hissettim. "Hadi oynayalım" dedim. "Keyfim yok" dedi. Yaklaştım yanına, yerleri süpüren kulaklarından sevdim, okşadım, gözlerinin içine baktım, oyun teklifimi kabül ettiğini gördüm.."Gel" dedi bana.. Dakikalarca oynadık, tepindik, terleyene kadar. Terledik ama değdi..Oyun oynarken beni nerelere götürmedi ki? Teşekkürler Tarçın.. Selamlar  22.03.2012 21:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2065
Toplam yorum
: 1092
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 471
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster