Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
515
 

Diktatör kim, Başbakan Erdoğan mı?

Diktatör kim, Başbakan Erdoğan mı?
 

Cemaat ne dedi?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2011 yılında esen ‘Arap Baharı’nda başta Tunus, Mısır ve Libya’da Arap halkına önderlik ve liderlik yapmış onlara cesaret ve moral vermiştir. Arap Dünyası’nın “idolü” olmuştur.

Ancak o tarihten sonra çocukluğumda babaannemden dinlediğim masal kahramanı gibi; Başbakan Erdoğan aynaya daha sık bakmaya “Ayna ayna söyle bana bu Dünya’nın lideri kim? sormaya başlıyor.

Ayna her seferinde ‘Yeryüzünde sizden başka lider yok, siz bu Dünya’nın tek liderisiniz’ şeklinde yanıt verince Başbakan Erdoğan’ın ‘egosu’ iyice şişiyor.

Başbakan Erdoğan soruyor; “Diktatörlerin olduğu ülkede, sandık olur mu, seçim olur mu, milli irade bu kadar güçlü olabilir mi?”

Bu sözler Başbakan Erdoğan’ın geride kalan ‘milli gömlek’ giydiği günlerden kalan ‘tak- iye yapma’ alışkanlığıdır.

Başbakan Erdoğan acaba demokrasiyi, bireylerin ‘demokratik hak arama’ özgürlüğüne saygıyı gerçekten içine sindirebilmiş bir siyasetçi mi?

Hayır!..

İşte Taksim Gezi Parkı eylemlerinde Başbakan Erdoğan yalnız kendine ve yandaşlarına ‘demokrat’ tavrı ile tüm Dünya’nın gözü önünde toplumda ‘ayrımcılık’ ve ‘partizanlık’ yapmaktadır.

Taksim Gezi Parkı eylemlerinin kıvılcımı 27 Mayıs gecesi saat 22:00’de beş ağacın yerinden sökülmesi ile çakıldı.

29 Mayıs günü sabaha karşı 05:00’te parkta ağaç nöbeti tutan halkın çadırları Güvenlik Güçleri tarafından yakıldı.

Başbakan Erdoğan işini gücünü bırakıp; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’ndaki günlerine döndü ve “Ne olursa olsun, karar verdik, yapacağız” dedi.  

Gezi Parkı’nda başlayan ve yurt geneline yayılan direniş eylemlerinde polis kurşunuyla Ethem Sarısülük’ün yaşamını yitirdiği eylemlerde toplam beş gencimizi kaybettik.

Kendi vatandaşına karşı ‘taraf olmak’ aymazlığına düşen Başbakan Erdoğan, Güvenlik Güçleri’nin müdahalesi ile direnişçilere uygulanan “orantısız güç” kullanımına açıkça göz yumulmaktadır.

Oskar ödüllü aydınların The Times gazetesine tam sayfa ilan vererek, aşırı polis şiddeti nedeniyle Başbakan Erdoğan’ı eleştirmesi oldukça ‘demokratik’ ve ‘barışçıl’ eleştiri yöntemidir.

Ancak The Times Gazetesi’ne verilen ilana tepki gösteren Başbakan Erdoğan aydınların demokrasi çağrısı ve ‘diktatörlük’ eleştirilerine yine “% 50 beni seçti” yanıtı veren Başbakan Erdoğan The Times’ı da davayla tehdit etti.

İşte bu tavır ve davranışıyla Başbakan Erdoğan açıkça “diktatörlüğünü sergilemiyor mu?"

Diğer bir örnek ise Ergenekon, Erdoğan Hükümetleri döneminin en vahşi uygulandığı davalardan biri “diktatörlük” örneği olarak yakın tarihimizdeki yerini alacaktır.

Hangi hukukla yargılama yapılıyor?

Ergenekon Davası’nda sanıklar suçunu bilmediği gibi hangi hukukla yargılandığını da bilmiyor, bilemeyecek…

Son olarak Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluk süresine ilişkin, kararının kendisini bağlamayacağını ilan etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konuda Türkiye’yi cezalandırmasını dikkate almadı.

İşte hukuk mu yoksa guguk mu; ancak “diktatörlük” ile yönetilen ülkelerde mahkemenin daha önce karanlıkta kalmış da aydınlatmış olduğu tek olay yoktur.  

Allah tüm Ulusumuzu Başbakan Erdoğan’ın “diktatörlük’ hevesinden korusun!..

27.07.2013, İzmir, Türkiye  

Not: Fotoğraf alıntıdır.

Garip Avcı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cevabınıza epey güldüm. Sağolun var olun. Ben yorumumda aksine sizi desteklemiştim. Hakikatin, dincilere, popülistlere ağır geldiğini anlatmaya çalışmıştım ama cehaletimden dolayı özür dilerim. "Din düşmanı" tabirinin tırnak içinde belirtilmesinin sebebi, dincilerin sizi o gözle görebileceğini anlatmak içindi.Yazının ağırlığı içeriğinden, akıl yürütmesinden, "doluluğundan". Benim yorumun kötülüğü de benim cehaletimden, artık mazur görün. Saygılar.

Ögeday 
 01.08.2013 5:34
Cevap :
Merhaba, Ben de bir kahkaha bastım. Halbuki siz ironi yapmışsınız Cümle sonuna parantez içimde ünlem işareti(!)koymuş olsaydınız; ironi olduğunu algılamakta zorluk yaşamaz idim. Sağlık olsun. Hiç önemli değil, sayenizde ben de bol bol güldüm. Esen kalın!..  02.08.2013 6:31
 

Şukru bey, amin diyorum, elma le armutun toplanma ve sonuç elde etmenin koşullaru oldukça zor ama olanaksız değil,selam ve saygılar sunuyorum. esen kalın.

Nizamettin BİBER 
 30.07.2013 15:55
Cevap :
Merhaba, Bence bu kompozisyonda da olanaklı değil...Selamlar,  30.07.2013 21:49
 

Merhaba...Ülkemin insanları "otoriter" yönetimin yabancısı değildir...Bu konuda şerbetli sayılırız.. Selamlar.

cdenizkent 
 30.07.2013 13:49
Cevap :
Merhaba, Ülkemin insanı her ne kadar 'otoriter rejime' şerbetli olsa da bir daha 'diktatörlüğe' dönmemek dileğiyle, amacıyla... Teşekkürler...   30.07.2013 21:42
 

Ağır, çok ağır bir yazı. Hakikat, taşıması güç bir yük herhalde... İkiyüzlülükle Allah'ı kandırmaya çalışan halkımıza göre değil. Yoksa siz de "din düşmanı mısınız"? :))))) Teşekkürler, saygılar.

Ögeday 
 30.07.2013 1:19
Cevap :
Merhaba, Tüm blog yazılarım objektif ve yansız olup; sadece gerçekleri yansıtır. O nedenle benim için gerçekler hep hafif kalmıştır.Düşünce, fikir ve inanç özgürlüğünü savunur, herkesin dini inançlarına saygı duyarım. Mecbur olmadıkça inanç sahibi olduğumu açıklamak zorunda değilim. Ama siz hiç tanımadığınız, cibilliyetini dahi bilmediğiniz insanları "Yoksa siz de din düşmanı mısınız? gibi sorularla şaibe altında bırakırsanız en büyük kötülüğü İslam Dinine yapmış olmaz mısınız? Çünkü İslam'da dini inanç Allah ile kul arasında yer alır. Size ne? Saygı bizden, teşekkürler...   30.07.2013 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 883
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster