Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
491
 

Diktatörlüğe Genelkurmay Başkanı, Vali ve Odalar Borsalar Birliği Başkanı 'payanda' mı olmaktadır?

Diktatörlüğe Genelkurmay Başkanı, Vali ve Odalar Borsalar Birliği Başkanı 'payanda' mı olmaktadır?
 

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN 'ı T.C. Devleti'nden 'Tek Sorumlu Teknik Direktör' benzetmesi oldukça hafif ve yetersiz kalıyor.

Çünkü Başbakan Erdoğan kamu veya özel sektörden "ne isterse" 'sorgusuz-sualsiz' yerine getiriliyor, 'emir' olarak algılanıyor...

Eğer 'emir' olarak algılanmaz ise; T.C. vatandaşı başına ve aile bireylerine neler gelebileceğini çok iyi bildiği için Başbakan'ın 'bir dediğini iki etmiyor' 'korku b...na.'

Adı üzerinde 'Korku Devleti'ni kuran Başbakan ERDOĞAN üçüncü hükümeti döneminde ülkenin insanını iyice sindirdikten sonra kendine 'itaat eden' vatandaş ve kurum profilini yaratmıştır.

Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) önceki yıllarda irticai faaliyetler nedeniyle TSK'den ihraçlar olurken; Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu 2006'da düzenlenen bir güvenlik zirvesinde "irtica tehdidi var"diye hükümeti uyardığı için Başbakan ERDOĞAN 6 yıl sonra Kalyoncu Paşa'yı emekliye sevk ederek rövanşını alıyor.

Orgeneral Kalyoncu'nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanamaması halinde dört yıllık rütbesi bulunan Yalçın Ataman yerine iki yıldır orgeneral rütbesinde olan Hulusi Akar atanıyor.

Başbakan ERDOĞAN önümüzdeki yıl kendini 'Başkan' varsayması nedeniyle 2023 yılına kadarki atamaların bir anlamda adaylarını 'anti demokratik' ve 'kural dışı' şekilde belirliyor.

Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu, Oramiral yokluğundan Donanma Komutanlığı'na getirildi. Bostanoğlu YAŞ'ta terfi ettirilerek Deniz Kuvvetleri Komutanı yapıldı.

TSK'nin yerleşmiş teamülleri bugüne kadar görülmemiş şekilde atamalarla hem ayağa düşürüldü; hem de savaş gücü yitiriliyor.

Orgeneral Özel sanki Genelkurmay Başkanı değil; Başbakan' Erdoğan'ın 'emir subayı' mı idi?

Ayrıca, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun Ergenekon Davası ile ilgili açıklaması her zaman olduğu gibi 'sahibinin sesini' aktarıyordu.

Diğer bir ifade ile 05.08.2013 Sabah Saat : 9:00'da başlayacak olan dava için "Kesinlikle sanık yakınlarının dahi duruşmaya katılmasının, katılmaya teşebbüs etmesinin yasaklandığını" medya ve sosyal medya kanalı ile kamuoyuna iletiyordu.

Vali Hüseyin Avni Mutlu Gezi Parkı Direnişlerinde sahibinin emirlerini yerine getirirken oldukça başarılı idi (!).

Alınan tüm önlemlere karşın; Silivri Duruşma Salonu toplum güvenliği açısından hala risk taşıyorsa; gerekli duyuruların kamuoyuna deklare edilmesi yasa uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılmalıdır.

Diğer yanda, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) 2013 Genel Kurul Toplantısı'na bugüne kadar ilk kez Cumhuriyet rejiminde, demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere tüm partiler davet edilmediler.

Genel kurulda iktidar partisi lideri Başbakan ERDOĞAN'a meydanı boş bulunca 'one man show' yapma fırsatı doğdu.

Siz sayın Hisarcıklıoğlu: Başbakan ERDOĞAN'ın talimatı ile hareket ederek Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU'nu hangi gerekçeyle TOBB Genel Kurulu'na davet etmiyorsunuz?

Sayın Başbakan'ım, Sayın Hisarcıklıoğlu: TOBB sizin babanızın özel işletmesi değildir. Velev ki, olsa bile tüm üyelerinizi ve iktidar partisi ile birlikte TBMM'nde grubu olan siyasi partileri davet etmekle yükümlü bulunuyorsunuz.

Çünkü TOBB ülkemizde sanayicilerimizin örgütlü en büyük sivil toplum kuruluşudur (STK).

Sayın Hisarcıklıoğlu: TOBB 'a baskı uygulanmasına izin vermekle, muhalefet partilerinin sözcülerinin ifade ve konuşma özgürlüğüne engel olamazsınız!

05.08.2013, İzmir, Türkiye

NOT: Fotoğraf alıntıdır.

Garip Avcı, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 883
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster