Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '15

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
422
 

Dil Çınarı Ahmet Miskioğlu

Dil Çınarı Ahmet Miskioğlu
 

 

 

 

“Öldükten sonra unutulmamak isterseniz;

ya okumaya değer şeyler yazınız

ya da

yazılmaya değer şeyler yapınız.”

B. Franklin

 

 

Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen TYS’nin “Emek Edebiyat Günleri” kapsamında Ahmet Miskioğlu adına düzenlenen izlenceye çağrıldım.

Salona girmeden önce kimi tanıdık yüzlerle selamlaştık! Şair Esin Üçüncüoğlu, 3. şiir kitabı “Mührüm Olsun Anka”yı adıma imzalayarak uzattı. Sağ olasınız, dedim. Kaliteli kapak ve kâğıt içinde özgün şiirleri içermekte olan okunası bir yapıt… Üçüncüoğlu’nu kutladım!

İçeri girmeyi adımlarken dört sayfalık resimli tanıtma notları uzatıldı. Göz gezdirerek bilgilendim. Yazanların ilgi göstermelerine koşut koltukların tamamına yakını dolu göründü. Sunuculuk görevini üstlenen Nuray Gök Aksamaz, gerekli açıklamaları yaparak izlenceyi başlattı. Konuşmacılardan ve izlencenin ereğinden söz etti. Mutlu olduğunu söyledi! Ahmet Miskioğlu’nu kısaca anlattı. 28 yıllık Türk Dili Dergisi’ne ve Türkçeye verdiği emeğe değindi. Her konuşmacıya on dakika süre ayrıldığını da anımsattı.

İlk konuşmacı Mehrizat; Kadıköy’de yaşamış ve sonsuzluğa göçmüş olan yazarları sayarak konuşmasına başladı. Özgün ve özenli bir dille kaleme aldığı Miskioğlu ile ilgili anılarını da coşkuyla aktardı. Düşüncelerini ekledi.

İkinci konuşmacı Av. Sencer Karacalıoğlu;  lise yıllarında Hatay’da kendisinin Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olan Ahmet Miskioğlu’nu etkilendiği öğrencilik anılarıyla yansıttı. O özgün anlatımıyla dinletmeyi de başardı!

Sanatçı Ömer Özgeç; ustaca çaldığı çalgısı eşliğinde yetkin şairlerimizin ürünlerinden müzikleştirdiği bir demet sundu. Bol alkış aldı!

Bir başka konuşmacı Tansu Bele; Türkçeye ve Türk Dili Dergisi’ne yer vererek konuşmasını sürdürdü. Anılarına koşut Miskioğlu’nun bu alandaki yoğun çaba ve çalışmalarını aktararak kendisini yazmaya yönlendirdiğini de vurguladı.

Son konuşmacı Prof. Dr. Yıldız Tümerdem; yumuşak ve etkili ses tonuyla sınıfına egemen olan nitelikli öğretmen tavrını gösterdi! Sürdürdüğü konuşmasında; davet aldığını belirterek Ahmet Miskioğlu ile tanışmalarının serüvenini dile getirdi. Kimi zaman konuşmacı olarak katıldığı Perşembe Toplantıları’na özen gösterdiğini de ekledi.

Sunucunun sahneye çağırdığı Ahmet Miskioğlu; güzel Türkçemizle bezediği özgün ve coşkulu konuşmasında “sağ ol!” sözcüğü üstüne değinmelerde bulundu. Özgün ve anlaşılır sözcüklerle duygusal ağırlıklı düşüncelerini yansıttı. TYS’ye “sağ olasınız!” dedi.

Ahmet Miskioğlu’nun kim olduğunu kısa anlatımla ekleyelim mi? Türk Dili Dergisi, dil ve yazın; şiir, öykü, deneme, eleştiri, günlük; düşün, ekin dergisi’nin iyesi ve sorumlu yayın yönetmeni. Eğitimci...

TYS adına Genel Sekreter Müslim Çelik, uzun yıllar bakması dileğinde bulunarak Miskioğlu’na anmalık bir ayna sunması sonrasında Miskioğlu’nun yakınında yer alanların görüntü vermelerini fotoğraf sanatçısı Kadir İncesu, aygıtına aldı. İzlence, alkışlar arasında sonlandı. 

Kadıköy sokaklarını ağır ağır adımlarken belleğimden M.K. Atatürk’ün anlamlı tümceleri geçti:  “Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki; Türk milleti, Türk sanatı, Türk iktisadiyatı, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.

Öyle istiyorum ki; Türk Dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar, bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar.”

 

                                                                       *

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendileriyle Bostancı'daki dernekte ben de tanışma şansını yakalamıştım. Değerli bir edebiyatçı. Ayrıca şunu da o gün öğrendim: Kendileri benim Adana Erkek Lisesinde (1967-70) müdürüm olan merhum Necdet Miskioğlu'nun kardeşiymiş. Dilerim Türk edebiyatına daha uzun yıllar katkı sağlar.

Ömer Faruk Hüsmüllü 
 05.04.2015 0:07
Cevap :
Yazımı okuyarak değerlendirme yaptığınız ve bizi de bilgilendirdiğiniz için sağ olasınız, derim.  06.04.2015 7:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 742
Toplam yorum
: 488
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1304
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster