Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '15

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
581
 

Dil ve din

Cengiz Özakıncı'nın kitabı DİL VE DİN beni çok etkiledi.  550 sayfa olan kitabı birkaç günde okuyup bitirdim. Harika bir kitap.  Belgelerle,  kanıtlarla,, Kur'an'ı Kerim'den surelerle bize çarpıcı bilgiler veriyor. Türklerin müslümanlığı kabul etmesinde sonra Arapça Farsça sözcüklerin Türkçe'ye girmesi ve yanlış çeviriler sonucu toplumun da İslam Dinini yanlış anlaması üzerinde duruyor. Pek çok örnekle bu konuyu açıklıyor.

Kültürel kimliğimizin temel yapı taşı olan dil sorununa dinle ilişkisi açısından bakıyor,inceliyor.

Kur'an dilinin Arapça olduğu, Kur'an'ın çevrilmesinin günah olduğu yolundaki fetvalarla Arapça'nın Türkçemizi hem yazı hem de konuşma dili olarak ele geçirişi anlatılıyor bu kitapta.. Daha sonraları ise Osmanlıca denerek Farsça sözcükler yerleşiyor dilimize. Yazar ibadetin ve Tanrıya yakarışın her toplumda kendi ana dillleri ile yapıldığını açıklıyor. 

Kitaptan bazı bölümleri sizlerle paylaşayım.

Kur'an'da: 'Kişioğullarının birbirine üstünlüğünün ,dillerine,renklerine bağlı olmadığı...''açık seçik bildirilmiştir.(Rum suresi 22. ayet ).Öyleyse Arap dilini öteki dillerden üstün sayan kimi Türk din adamları Kur'an'ın bu bildirimini çiğniyor demektir.

Arapçadan Türkçe-ye aktarılan kimi sözcükler de yanlış aktarılmıştır. Arapça' Allah'' ve Türkçe ''Tanrı''aynı anlamdadır.

Tanrı Türklere:'Bana anlamını bilmediğiniz Arapça sözcüklerle seslenin,'' dememiştir.

Müslüman toplumların eksiksiz tümünün bugün yeryüzünde sömürge, yarı-sömürge durumunda sürünüyor olması,belki de onların Tanrı'ya karşı işledikleri suçların karşılığı olabilir .Kur'an'da geçen: ''Ne oluyor bunlara ki Tanrı'nın hiçbir 'hadis'ini,  sözünü anlamaya çalışmıyorlar,''ayeti, Kur'an'ı anlamaya çalışmayı buyurur; anlamaksızın seslendirmeyi değil.

Kısaca size bölümler sunduğum ''Dil ve Din '' kitabı beni çok düşündürdü. Bana çok şey öğretti. Geçmişimizi ve bugünümüzü kavramada yardımcı oldu. Gençlerimize de çok şey öğreteceğine inanıyorum. Din diyerek anlatılan hurafelerden etkilenmemek için mutlaka bu kitabı hepimiz okumalıyız. diyorum .

Sözlerimi Büyük Atatürk'ün bir sözüyle bitireyim ve esas kalacaktır...   K.ATATÜRK   (Bursa, 5 Şubat 1933

Sorunun özü din değil dildir. Kesin olarak bilinmelidir ki,Türk ulusunun ulusal dili ve ulusal benliği,bütün yaşamına egemen olacak ve esas kalacaktır.

 

CENGİZ ÖZAKINCI

Dünden Bugüne Türklerde 

DİL ve DİN

Kur'an'ı Doğru Anlamak

Abdülkadir Güler, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cengiz Özakıncı iyi bir yazar iyi bir düşünür.

Erdal Ceyhan 
 26.05.2015 12:29
 

Merhaba Yurttabirgül Hanım...Cengiz Özakıncı'yı bilirim; hem de iyi bilirim...2001 yılında, çalıştığım bir devlet kurumda, "Sosyopolitik ve Sosyokültürel Boyutu ile İrtica" adlı bir kitap yazmıştım...Çalıştığım kurum, bu kitabın içeriğini kaldıracak bir durumda olmadığı için, kitabımı Cengiz Özakıncı'ya götürdüm(bir kasette toplanmış olarak). O günden sonra Özakıncı tarafından, kitabımın basılıp basılmadı konusunda bana hiç bigi verilmedi. Beğenilmeyip basılmayabilir; ama yazarına bilgi vermek, yazarına büyük bir saygısızlıktır. Bu nedenle onun kitaplarını okumaktan korkuyorum; ya içinde benim kitabımdan alıntılar çıkarsa diye...Yazdığım, ama basılmamış bu kitaptan yararlanarak burada çok sayıda blog yazdım...Belki, vaktiniz olduğunda bakar ve karşılaştırırsınız...Adını duydum da bunları hatırladı...Selamlar

cdenizkent 
 26.05.2015 11:38
Cevap :
Merhaba, ben Cengiz Özakıncı' yı hiç tanımıyordum. Bir arkadaşın önerisi ile okudum bu kitabını. Kendime de kızdım. Şimdiye kadar neden okumadım,yazarı tanımadım diye. Sizin yazılarınızı da okuyacağım. Size yaptığı çok yanlış. Beğenir veya beğenmez size bildirmesi gerekirdi. Bloğumu okuduğunuz ve görüşlerinizi ilettiğiniz için çok teşekkürler. Esenlik dileklerimle....  26.05.2015 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

Emekli matematik öğretmeniyim. İzmir'de yaşıyorum. Okumayı çok seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster