Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '18

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
22
 

Dil

Dil üzerine birçok yazı yazılmıştır.

Dil üzerine birçok yazı okumuşuzdur!

Dilin işlevi, görevi vardır.

İnsân; maddî ve mânevî özellikli bir varlıktır. Bu özellikler kişiyi iradeli biçimde ayakta tutmaktadır.  Kalbi, beyni, dili bozulmuş kişiye doğruyu anlatamazsın. Benimsetemezsin. Çünkü nefs, karşı çıkıverir. Nefs, kişinin baş düşmânıdır. Türlü türlü bahaneler çıkarır.  Nefsinin emrine girmiş kişiler; dilin bozulmasına neden olur. Fakat bunlar; ‘’Türkçe’’, ‘’Güzel Türkçe’’ vb. benzeri biçimde güzel sloganlar atabilirler, kalıp sözler söyleyebilirler, övgüler düzebilirler, öğüt verebilirler. Bunlar; sözdedir, formalitedir.

Dil bozulursa; kalb ve beyin bozulur.

Atalarımız ‘’Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır’’ demiş, fakat o eskidendi. Çünkü günümüzde yılandan çok yalan yaygın.

Dil, yalana alışmış; kulak, yalana alışmış. Bunun sonucunda beyin, kalb uyuşmuş. Beş duyu organı, kalb, beyin teklemektedir.

Yanlış bilgi, yanlış dil; bir kişiyi, bir halkı, bir milleti olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü zihniyet ve niyet buna göre oluşur. Sonuçta millet ayrışır. Millet; doğru diye tercih ettiği başka başka yanlışları benimseyiverir. Çünkü ortada doğru yoktur. Öyle bir duruma gelir ki, doğruyu bulsa bile görmemezlikten gelir. Alışkanlıklarından da kurtulamaz.

Dil, bir milleti ayrıştırır.

Yanlış bilgi, yanlış dil, sahte delil; şirk, gizli şirk demektir. Bunu Türkçe, Tarih, Edebîyat, Dîn Bilgisi ile ilgili derslerde görüyoruz. Bunlar sadelik, çeviri, meâl, tefsir, tercüme, incelemece vb. adlar altında yapılmaktadır.

Bunlar; kişinin zihniyetine ve niyetine göre ortaya çıkmaktadır. Burada siyasal görüş de rol oynamaktadır.

Dil; insânı dînden, imândan çıkarır.

Yanlış bilgi, yanlış dil, sahte delil; kişide sevgi, saygı, şuur, güven, iyilik, hoşgörü, samimiyet, iyi niyet, ahlâk, insâncıllık bırakmaz. Tutarsızlık, salt çıkar, salt ideoloji arkasında sürükleyip durur. Öyle bir duruma gelir ki, sürünmekten zevk alır. Çünkü çaresiz kalır.

Dil bozulursa; insânlık da bozulur.

Dilin kısa sürede veya uzun sürede etkisi vardır. Bu etki olumlu veya olumsuz yöndedir. Bu etkileri kolayca fark edemeyiz.

Sağlıklı iken sağlığımızın değerini bilemeyiz. Hasta olduğumuzda bunu fark ederiz. Fakat rûh sağlığımız bozulduğunda hiçbir şeyi fark edemeyiz. Fark etsek bile irade dışı kalmışız, kendimizi kontrol edemeyiz.  Akıl derece derece bizi terk etmiştir.

Dil bozulursa; insânın sağlığı bozulur.

Yanlışlıkla yapılmış yanlışlar veya doğru sandığımız yanlışlar; düzebilir. Kasıtlı yapılmışlar ise; zaten işlev ve görev bakımından bellidir.

Kişi; millî, dînsel, insânsal değerlere karşı kibirli, inatçı, bencil, kıskanç, cimri, beleşçi, ahmak, ukâla, düşmân, sağlıksız, saygısız, sevgisiz, samimiyetsiz, kötü niyetli, algılayışsız, anlayışsız değilse yanlış bilgi, yanlış dil etkisinden kurtulmayı tercih edebilir.

Doğru BİLgi, doğru TÜRKçe; doğru rehberdir.

Ramazan Gülsen TÜRKçe Şâi’ri

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 241
Kayıt tarihi
: 10.06.12
 
 

Tekirdağ, 02.01.1961 doğumluyum. Evli, 3 çocuk bâbâcânıyım. Türkçeci, muhasebeci, şâi'r, yazar, a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster