Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '15

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
49
 

Dilde etkilenmeler

TÜRKÇEDEN BAŞKA DİLLERE ETKİLER

Bulgarcaya:

bardak(bardyk), basma(basm’a), duman, bayır, bahça (bağçe, bağçe, farsça), malak, atmaca, sap, kazma, tasma, zengiya(üzengi)

Macarcaya:

pite(pide)/ pastırma(pastormany)/ yoğurt(joğurt) /karamanı(karman)/pamuk(pamut) /yemeni,yatak(jemeni) / kaftan(kaft’an) / dep(zseb) / hindi

Fransızcaya:

behlerbeghi, bassa(paşa), beiram, bairam(bayram), odalık(odalisgue)

Almancaya:j

anitschar, pascha

Söz varlığımızın yabancılaşması ulusumuzun yabancılaşmasına, insanların birbiriyle kolayca anlaşamamalarına yol açacaktır.Bu da toplumsal barışımızı engelleyen baş öğedir.Tüm bunlara karşın Türkçe değişik diyeleklerde de olsa bugün dünyada 250 milyon insan tarafından kullanılmaktadır.Türkçe kök+ek, sözcüklerin değişik görev üstlenmeleri, tür değişikliği özellikleriyle türetme olanakları olan bir dil olduğunu kanıtlamakta, tüm bu saldırılara karşın kendini korumaktadır.

“Düşüncenin gelişmesi, yeni düşüncelerin doğmasıyla kültür alanında da yükselmeler olmakta, ortaya çıkan yeni kavramlara bulunan karşılıklar dilin söz varlığını geliştirip değiştirmektedir.” (Dr.K.İmer)

Dilin değişebilirlik, değişmezlik özellikleri dil yaratımlarında uyulması gereken temel kurallardır. (Türkçenin Sözdizimi) Dilde türetme, tarama çalışmalarıyla bu gerçekleştirilir.Örnek olarak TDK derleme, tarama sözlükleri , Türkçe kök ve eklerden türetme çalışmaları gösterilebilir.

Dil türetme çalışmalarında karşı olanlar “konuksal avrat,ulusal düttürü” gibi sözcükler varmış gibi dilde özleşme çalışmalarına karşı durmuşlardır.Nihat Sami Banarlı,Türkçenin Sırları adlı kitabında karşı oluşunu geçersiz görüşlerle ileri sürer.

“ Bugün dilimiz önemli kazanımlar edinmiştir. Örneğin, vakur-ağırbaşlı, ikram-ağırlama, küfürbaz-ağzı bozuk, cazibe-albeni, komisyoncu-aracı, merhale-aşama, viyadük-aşıt, cesur-atılgan, hamle-atılım, gafil-aymaz, ibra etmek - aklama, aidat-ödenti, manevi-içsel, maneviyat-yürek gücü, moral-içgücü, mana-anlam” (Mahir Ünlü,Çağdaş Türk Dili Aralık 2006)

“Her dil sürekli yeni sözcükler türetmek zorundadır. Bu yola gitmezse başka dillerden alacaktır.” (Doğan Aksan,Türkçenin Gücü)

Türkçe buluşlar: fırstlady-uluhatun, bulvar-anayol, streç elbise-sıkma giysi vb.

TÜRKÇENİN BATI DİLLERİNDEN ETKİLENMELERİ

Fransızcadan

chemin de fer(şimendifer), bateau a vappeur (vapur), camion (kamyon), garderobe(gardrop), merci(mersi), conference(konferans) tren(train) /vapur(bateauavapeur) /kamyon(camion) /kanape(canape) /vestiyer(vestiaire) /panjur(abatjour) /istasyon(station) /istatistik(statistique) gardrop(garde-robe), teras(terasse) vb...

Almancadan

dekan, doçent, hinterland vb:..

İngilizceden

Özellikle 2.Dünya Savaşı’ndan sonra İngilizce sözcükler Türkçeye girer.lider(leader), miting(meeting), birifing(briefing), tost(toast), sinek bar(snacbar), tişört(T-shirt) vb...Bugün eğitim dilimiz olma yolunda hızla eğitim kurumlarımızda yaygınlaşmakta.

İtalyanca (Venedik,Cenevizler)

filica(feluca), alabora(albora), pusula(bussola), acente(agente), kambiyo(cambio), ciro(giro), gazino(casino), taraça(terazza)

Yunanca

tiyatro,orkestra, matematik, ansiklopedi, -loji(logos), müzik, musiki, mızıka(mousike)

Anadolu Rumcası

kilit, anahtar, temel, demet, kerevet,
salyangoz, loğusa, fesleğen, pırasa, marul, palamut 

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 713
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster