Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
309
 

Dile bulaşmak

Dile bulaşmak
 

Hayatta yaptığım en güzel şeylerden birisidir hatta en iyisidir dile bulaşmak. Lise yıllarımda başladığım bu yola, üniversitede baş koydum ve adeta bildiklerimle tatmin olmayan; daha iyisini, daha üstününü öğrenmeye çalışan bir insan oldum çıktım. Şimdi ise bağımlıyım dile.. 

Konuşmak, paylaşmak, paylaştıkça öğrenmek ve öğretmek istiyor insan bu hale düşünce. Dil adamı bildiğini başkasından esirgemez ve bilmediğinden utanmaz. "Bilmiyorum" demesi ayıp değil, büyüklüktür onun için. "Bilmiyorum" diyen bir dil insanı aslında; "şimdiye dek bilmiyordum ama en kısa zamanda öğreneceğim" demiştir. Dil adamı tıpkı bir yazar gibidir. Yazar nasıl ki hayatını yazmaya adıyorsa; dil insanı da aynını yapar. Dil insanı kolay karar veremez. Düşünmesi; en iyisi değil en uygununu bulması gerektiğini iyi bilir. Hızlı işler, dil insanına göre değildir. O yavaş yavaş, sindirerek, iliklerinde hissederek yaşar dil aşkını. 

Anadil yabancı dil farketmez onun için. Hepsine aynı sevgiyle bağlanır, hepsini aynı sevgiyle öğrenmek ister. Öğrenme isteği arsızlığından değil; yine aşkındandır. Aşkını daha çok içine bastırmak için öğrenmekten vazgeçmez bir ömür boyu.. Dil insanı dili sevmeyenlerle yapamaz. Belli sınırlara kadar tahammül edebilir onlara ve mümkün oldukça onlarla dil üzerine söz dalaşına girmemeye çalışır. Ana dilinin katlî onun canını yakar. Ana dilie giren yabancı sözcükler işgal edilen vatan toprakları gibidir onun için. Elinden geldikçe bu işgali önlemeye çalışır. Dünyada yok olmaya yüz tutmuş tüm diller de onun canını acıtır. Sihir diler tanrıdan, bilinmeyenleri bildirebilmek için.. 

Bir de anadil dışında dil bilmeyen ama dilleri seven insanlar vardır. Onlarınki hayranlıktan öteye gidemez. Ya hayat ya da koşullar mecbur bırakır buna. Ama onlar da tıpkı dil insanı gibi korur kollar dili. Ne olursa olsun kötü bir şey demez diyemez dil için.. 

Dil böyledir işte.Dil bir sanat, dil bir kültür, dil bir paylaşımdır. Dil ben, sen, o, biz, siz, onlardır. Dil kardeşliktir... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 405
Kayıt tarihi
: 26.11.10
 
 

En büyük aşkım okumak okumak ve yazmak :)Tiyatro tutkunu, müzik sevdalısı ve deniz aşığıyım. Öğre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster