Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
588
 

Dilenmeyi bilmeyen, ayakkabı boyacısı...

Yer, Üsküdar sahili...

Dün akşam saatlerinde banklara oturmuş, akşamki işim için oyalanmaya çalışırken; arkamdan bir ayakkabı boyacısı "Abla(!), ayakkabılarını temizleyip, parlatayım" dedi. Uzun saçlı olmanın dezavantajı... Kayseri'de piknik alanında kuzenimi gezdirirken, birisi "Teyze şu topu atar mısın?" demişti... Boyacı ayağımdakinin spor ayakkabı olduğunu görünce saçmalamaya başladı, "Boyayım mı?" diyecekken, eski ayakkabımı silip parlatmayı önerdi. "Abla" sözünden sonra, önümü görünce "abi" oldum. Yanlış anlaşılmasın, "ön" derken sakalımı gördü. Bir anda cinsiyet değiştirip, erkek oldum; tıp çok ilerledi(!)

Tepki vermedim, devam etti. "25 Kuruş ver de, bir çay alayım" dedi... 1. si; İstanbul'da 25 Kuruşa çay satan bir yer var mı çok merak ediyorum. Keşke adresini isteseydim, İstanbul'da ucuza çay içmek... 2. si; cebimde 25 kuruşluk bozuk para yoktu, en küçüğü 1 liraydı. "Banane, istemedi ki" diye de kendimi teselli ediyorum. Peki doğru dilenme yolu nedir?... Bana dilenmiceksin, devamı geliyor...

Ayakkabımızı boyadık(!), çayımızı içtik(!), şimdi de sıra "sigara içme" faslında... "Abi bir sigara versene" oldu, en sonunda muhabbet(!). Muhabbet derken, ben sözlü bir cevap vermedim. Kafamı çeviren o kaslara, sinirlere ve onları besleyen damarlara duacıyım. "Hayır" demeyi biliyorlar... Benim gibi sigara içmeyen birinden, sigara istemek yanlış bir istek bence, siz ne dersiniz?..

Geldik muhabbetin sonuna, "Abi ya sen de hiç konuşmuyosun" diyip çekip giden ayakkabıcının arkasından bakakaldım. Ona çok yanlış birine çattığını söylemediğime pişmanım, ekmek parasından oldu garibim... Umarım umudunu yitirmemiştir. Bir de "bu olayı blogda yazdığımı öğrenir de, hak talep eder mi?" diye de düşündüm, bence eder. Bu sefer sözlü bir cevap veririm. Hass... , yok yok küfür etmem ben (:

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3169
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster