Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '13

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
172
 

Dilovası'nda 20 Tesise 1,4 milyon TL para cezası kesilmiş...

Dilovası'nda 20 Tesise 1,4 milyon TL para cezası kesilmiş...
 

Bugün gazetesinin haberine göre Çevre Bakanlığı, kanserle gündeme gelen Dilovası'ndaki sanayi kuruluşlarını denetlemiş. 106 tesis kontrol edilmiş, 20 işletmeye 1,4 milyon lira para cezası  kesilmiş ve 5 tesis de kapatılmış.

 
 
Gerçekten İstanbul-Ankara arasında seyahat ederken Dilovası'na geldiğimizde çok keskin kimyasal koku ile karşılaşıyorduk. Kanser vakalarının artması ile Dilovası'nın tam bir hastalık yeri haline geldiği açığa çıkmıştı zaten ama bazı gözler nedense bunu ısrarla görmüyordu.
 
 
Şimdi Çevre Bakanlığı anlaşılan bu gerçeği tespit etmiş ve gerekeni yapıyor. Çok geç kalınmış ve burada yaşayan insanlara yazık olmuştur. Önemli olan zamanında önlem alıp, halk sağlığını korumak olmalıydı oysa.
 
 
Her şeyden önce insan hayatı, sağlığı birinci planda geliyor çağdaş dünyada. Sonra çevre koruma, sonra sermaye ve şirketlerin imajı. Bugün Amerika’da kamuoyu çevre konusunda çok hassas. Petrol  şirketlerinin yol açtığı kirliliğe karşı hiç tavizleri yok. BP’nin Meksika körfezinde yol açtığı çevre felaketinde kamuoyunun tepkisini hep birlikte gördük. Bir de daha yeni bugünlerde İzmir Çandarlı’daki bir gemiden sızan ve bayraklı bir sahili kirletene olaya bakın. Bizde ancak olay olduktan sonra harekete geçiliyor. Oysa her zaman düzeltici değil, önleyici faaliyet yapmak lazım. Bunu yapamıyorsak gelişmiş bir ülke olamayız hiç bir zaman.
 
 
Bizde kamu çok daha etkili ve uyanık olmalı. Ancak bunun için adam gibi akılcı sistemler kurulması lazım. Devletin daha çok dijitalize olmamız lazım. Adam kayırma, iltimas da olmaması lazım.  Umuyorum zamanla bunlar aşılır ve insan sağlığı, halk sağlığı, çevre koruma özellikle bütün iş sistemlerinin başında gelir. Bunun yolunu da okumuş yazmış aydınlar, bürokratlar, siyaset adamları ve sorumluluk sahibi iş adamları açacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2275
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster