Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
316
 

Dimdik ayaktayız, yıkılmadık.

Dimdik ayaktayız, yıkılmadık.
 

Ben ülkemi ne olursa olsun seviyorum.


Bugünler de Başbakan Erdoğan çok öfkeli. Onun bu öfkesini hiç anlayamıyorum. Kin kusar gibi konuşuyor. Medyaya çatıyor, CHP’ne veriyor veriştiriyor. Onun bu davranışını normal olarak karşılayamıyorum. Yoksa demokrasi gereği olarak mı yapıyor bunları onu da anlamış değilim.

Sayın okuyucularım öyle bir dönemden geçiyoruz ki Tarih bunları da yazıyor. Beli bir zaman sonra anlayacağız ki ya bütün kuşkularımız boşa gitmiş ya da ülkemiz bir din devleti oluvermiş. İnşallah kuşkularımız boşa gider.

Erdoğan Bey’e ne oluyormuş da öfkeleniyor. Herhalde türbanı üniversitelere sokmasında birkaç neden vardır. İlk önce bunun nedenlerini açıklasın kendisi. Açıklayamadığı için tartışmalar büyümekte. Bana kalırsa kayaya çarptı. Çünkü karşılarında cumhuriyete, Atatürk ilke ve İnkılâplarına sahip çıkan bir topluluk dimdik ayakta durmakta. Bu topluluğu yıkamayacağını tahmin edemedi. Kaldı ki bu toplulukta öfkesini dile getirmeyecek miydi? “O Başbakanımız tabi ki türban üniversiteye girmeli. Biz de türbanın üniversiteye girmesini istiyoruz. Onlarında tabi ki okuma hakları var. Buyursunlar gelsinler ve okusunlar. Dediğiniz gibi Laiklik hiçbir zaman zarar görmez” demelerini mi bekledi. Yani kendisinin karşısında herkesin aynı anlayışını mı göstereceğini zannetti. İşte demokrasinin gereği yaptığı şey doğru bile olsa tepki de görecektir. O zaman nedir bu öfke. İşte bunu anlamış değilim.

Şimdi de gelelim Laiklik kavramına. Kısa bir açıklama ile devlet işini din işinden ayırmaktır. Şöyle ki dinin de devletin de bazı kuralları vardır. Çağdaşlaşmak adına devletimiz laik biçiminde yönetilmekte ve kuralları insanlar koymaktadır. Tabi ki dinde ki kurallarını Allah tarafından konulmuş olsa bile bu kuralları laik olan bir devletin kuramsal alanlarda uygulanmaması gerekir. Yani türbanı bu alanlara sokamazsınız. Laikliğin de bir kılık kıyafet yönetmenliği vardır. Buna uyulması gerekir. O zaman denize gider gibi yaz aylarında plaj kıyafetimizle gidelim. Kızlarımız bikini ya da mayo ile üniversitelere gitsinler. Mini eteklerini giysinler veya kolsuz askısız bluzlar giysinler. Ne dersiniz. Yakışır mı? Bu şekilde gidenlere laiklikte karşı gelmektedir. Yani böyle giyenlere “Biz karışamayız ne halleri varsı görsün mü?” diyecekseniz. Bu laflar bir başbakanın ağzına yakışmamaktadır. Biz de şimdi kalkalım diyelim ki: Türban gelsin ne halleri varsın görsün mü? diyeceğiz.

Bizler nasıl ki kılık kıyafetimize dikkat edip plaj kıyafetlerle üniversitelere giremiyorsak o zaman da sizler de türbanla üniversitelere giremezsiniz. Bilmem anlatabildim mim?

Türban denilen giysiyi giyip okumak isteyen onca kızlarımıza doğrusu yazık oluyor. Onların o küçücük beyinlerine maalesef din kuralları yerleştiriliyor. Onların da kendilerine sunulan din kurallarını uygulamak istenmektedir. Ama çağdaş bir toplum olma yolunda Atatürk’e ant içmiş olan Türk Gençliği
http://bilgisayarbilisim.net/turk_gencliginin_ataturk_e_seslenisi-t9846.html kandırılıp layık olmayan düzene doğru sürüklenmektedir.

Niye ki acaba Başbakan Türban meselesini bu kadar diretiyor. Bir sebebi olsa gerek. Çünkü onun yurt dışında bazı kişilerle bağlantısı olduğu düşündürüyor.

    ABD (Amerika Birleşik Devletleri) AB (Avrupa Birliği) Fettullah Hoca (Gülen)

Eğer öyle ise diyeceğim o dur ki onun Türk olduğuna dair kuşku duyarım. Başkaları ile Türkiye’yi parçalamak için işbirliği yapan kişi yalnızca Türk düşmanı demektir. Benim güzel vatanımım saf, berrak ve temiz kalplidir. Onun için hiç sesini çıkartmaz. Şimdiye kadar Laiklik ilan edildikten 71 yıl boyunca hiç kimse rahatsız olmamıştır da sizler mi rahatsız oldunuz? Onun için mi bunca yıl sonra türban takmak icap etti?

Tarih de defalarca Türk devleti kurulmuş ve yıkılmıştır. Her seferinde de birileri kurmuş devleti ama sonra başkaları gelmiş içerden o devleti yıkmaya becermiş. Ama Türklük hiçbir zaman yıkılmamıştır. Son olarak ta Atatürk’ün kurduğu laik düzenli bir devlet kurulmuş. Şimdi bu devleti yıkmaya çalışıyorlar. Zaten de yıkmak için yıllarca çalışmadılar mı? Yıllar önce sağ-sol davaları ile çalkalanmadı mı bu ülke? Şimdi de din davası çıkarttılar basımıza. Çünkü bazıları (kimse onlar) Türkiye’nin çağdaş ülkeler seviyesine yükselmesini istememektedirler. Bunlar Türkiye’ye elçi gönderiyorlar. Amaçları şimdi de gericiliğe itmektir.

Fakat ülkem bu oyunlara gelmeyecektir. Gelmemelidir.

Ben çağdaş, demokratikten yana, Atatürk Cumhuriyeti’nde İlke ve İnkılâplarına sahip çıkan bir vatandaş olarak ülkemin bu duruma gelmesinden son derece rahatsızlık duymaktayım. Sözlerim bazılarına dokunmuş olabilir ama bir şekilde MB sayfalarında bana sağladığı imkânlar neticesinde sesimi bir şekilde duyurmanın huzuru içersindeyim.

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!”

Sevgi ve saygılarımla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Başbakanımızı anlaman gerekiyor. Kendisi sanatsever bir kişidir. ÖFKE ise bir hitabet sanatıdır. Bu yüzden öfkeleniyor Yani sanatı sevdiği için. Bilmem anlatabildim mi? Şu anda kendisi rahmetli Atatürk'ü defterden silmek ve onun sloganlarını değiştermek için sıkı bir çalışma içindedir. Arkadaşları da arkasındadır. Ama başaramayacaktır. Bunu öğrendiğinde geç olduğunu anlamakta geç kalacaktır. Mesela rahmetli Atamızın NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE sözünü şöyle değiştirebilir: NE MUTLU ÜMMETİM DİYENE ve TÜRBAN TAKIP KARAÇARŞAF GİYENE! Ama başaramayacak. Karşısında dik kayalar var. Görecek. Selamlar güzel kardeşim. Doğa hayranı, boğa düşmanı Ahmet Üstündağ.

Mustafa Mumcu 
 15.02.2008 16:10
Cevap :
Sevgili ağabeyciğim haklısın. Bu virajı öyle süratli bir şekil de geçmek var mı? Hep o mu haklı? "Her geç davamızı kazanacağız" ne demek. Her geç benim dediklerim olacak demek. Yani kendini diğerlerinden üstün görüyor. Benim dileğim bu davadan bir an önce vazgeçer de kayaya çarpmaz ve en az hasarla atlatır.  15.02.2008 22:55
 

Türklüğe vurgu ve Atatürk sevgisi bambaşka. Hepimiz Türküz ve Ata'mızı seviyoruz.

Yalnıztürk 
 14.02.2008 20:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3162
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster