Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '09

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
1967
 

Din, hukuk ve ötenazi

Din, hukuk ve ötenazi
 

-Alıntı-


Ötenazi (euthanesia), kelime anlamı olarak "iyi ölüm" demektir. Ama kelime anlamı gibi o kadar da masum gözükmemektedir. Daha önce blogların birinde okumuştum, kesinlikle ötenazinin Kur-an'da yasaklandığını iddia edilmişti. Açıkçası oturup kitabın mealini(anlamını) okumadım. Ama bu kadar kesin çizgilerle ifade edilen bir konunun her zaman tartışmaya açık bir konu olduğunu da belirtmek isterim.

Tıp camiası olarak kesinlikle ötenaziye kadar insanların gitmesini istememekteyiz. Ötenazi uygulanan kişileri incelediğinizde zaten çok ağır hastalar, yani artık yaşama imkanı tıp camiasında "sıfır" olarak görülen kişilerdir. Ancak kutsal kitapta kesin bir surette insan yaşamına müdahele edilmemesi gerektiği savunulmuştu. Doğrudur, ancak olaya farklı bir yönde bakmak istiyorum ben.

Dünyaya gelmemizdeki amaç, bir hedefi gerçekleştirmektir. Sonuçta bir sınav olarak görülmektedir (İnançlı kişiler tarafından) İnsan hedefini gerçekleştirmek için yaşar. Yaşamak için çalışır. Çalışmak için de sağlığa ihtiyacı vardır. Bu açıdan baktığımızda iş yapamayacaklarına inanılan kişiler ötenazi isteyebilirler.

Kimileri der ki, yaratandan umut kesilmez. Bu konuda biraz ters düşünüyorum. Yaratan vardır muhakkak ama her konuyu da onunla ilişkilendirmek biraz ters bir durum değil mi? Sayısal lotonun çıkmasını Allah'a bağlayan varsa, açıkçası ben o kişilere hoş bir hitap bulamıyorum. "Şans" dediğimiz faktör devreye girmektedir bu durumda. Geçen günlerde bir yazı okumuştum. Bir bilim adamı insanların asla ölmediğini kanıtlamış. İnsan öldükten sonra içindeki enerji yok olmayacağı için bir şekilde bunun devam etmesi gerektiği kabul görmüş. İşte bu enerji olayına ben son zamanlarda cidden inanmaya başladım. Doğada bulunan bir enerji var, bu enerjiyi kontrol etmek birçok kişi için zordur ya da imkansızdır. Bunu enerjiyi kontrol eden insanlar var, bunu inkar edemeyiz.

Neyse Ötenaziden sapmadan, "Allah'tan umut kesilmemeli" sözünün biraz da bağnaz bir düşünce olduğunu söylemek istiyorum. Sonuçta kutsal kitabımızda da bilime değer verilmeli ve onun ışığında yola devam edilmeli denmektedir. Tıp da bir bilim olduğuna göre ona güvenmeliyiz ve inançlarımızı belki de ona göre düzenlemeliyiz. Yüzyıllar öncesinin Kur'an tercümeleri ile rehberlik etmemeli, bunu tekrar tekrar bilimlerin ışığında güncellemeliyiz. Doğada bir enerji döngüsü var bu döngüyü tamamen hiç bir insan kontrol edemez. Bu enerjinin sonuçlarını kesin olarak kestiremez. İnsan üstü bir olay bu, işte bu yaratılışı biz ancak Yaratana bağlayabiliriz. Allah yaratmıştır, en ince detaylarıyla hem de.

Hayatımıza yön veren birkaç faktör vardır. Başta Yaratan olmak üzere; Bireysel düşünceler, Şans ve Enerji. Enerji belki ileride kontrol edilebilir bir şey olduğunda bu faktörler aratacak ve derinleşecektir. Allah bize bu detayları vermiş, bu parçaları bütünleştirmek için insanın ömrü yetmez elbette. Gelecekte beynini %100 kapasiteyle kullanan biri çıktığında belki her şey gün ışığına çıkacaktır, bilemiyorum.

Sonuç olarak Ötenazinin, Dinle olan ilişkisi çok karmaşık. Sadece İslamiyet boyutunda incelememeliyiz. Kişiye indirgeyemeyiz. İnsanın inancı o kişinin ötenazi isteğini değiştirebilir. Ateist bir insan bu konuda hiç durmadan ötenazi isteyebilir.

Bir de ötenaziye sebebiyet denilerek doktorlar hakkında cezai işlemler var. Birkaç ülkede, yasal ötenazi olarak işleme alınmış ama bizim ülkemizde suç olarak sayılıyor. Bence ötenazinin bir cinayet olarak algılanmaması için bunu kişinin dine, inancına göre bireysel olarak kendisi değerlendirmelidir. Hukuk kuralları da belki bu şekilde düzenlenebilir. Nasıl ki bireyler devleti oluşturuyor, milletin istediği yapılıyorsa, hukukta da böyle bir ayrıcalık muhakkak olmalı. Atatürk, anayasaya ülkenin resmi dini islamdır diye bir ifade koymuştu, şu an yürürlükte mi bilmiyorum. Bu ifadenin kaldırılması gerekmektedir eğer duruyorsa. Çünkü her durumda ötenaziye karşı bir engel oluşturacaktır...

Uzun bir makale oldu kısa bilgilerle, umarım okursunuz sonuna kadar...

Ferhat YILDIZ
19.12.2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3114
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster