Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
4987
 

Din ile ilgili güzel, anlamlı ve manalı özlü sözler

Aklı olmayanın dini olmaz.

Aklı olup okumayanın dini olsa da zayıftır.

Din ve felsefe insanı diri tutar.

Din birdir, yolu bin birdir.

Okumak en büyük ibadettir. Yoksa..! Allah’ın kuluna ilk emri hiç “oku” olur muydu!

Dünyadaki insan sayısı kadar Allah’a giden yol vardır. Onun için Allah’la kul arasına girilmez. Nerden giderse gider. Kime ne..! Sen bana dünya yaşamımda yardımcı olmuyorsun da; Allah’a gideceğim yoldan sana ne…!

Dinde ara durak olmaz. İlk ve son durak vardır. Onun için ilk durakta binen son durakta iner.

Dinin kuralını Allah, şeriatın kuralını kul koyar. Onun için şeriat din değildir. Çünkü kul, vahyi (dini) aklınca yorumlar. (Yani herkes kendi doğrusunu Allah’ın dini sanır. Bir başka deyişle de kul, vah yetmiş olur. Ki o da direkt şirk olur. )

Dinini güzel yaşayanın düşüncesi güzel, kalbi temiz, ruhu yüce, yüzü sevimli olur.

Dinin mihenk taşı Kur- an ’dır.

Dinin temeli, Allah’ı bir bilmektir. Bu temel üzere yaşayan her kes er geç sonunda cennetliktir. Ancak, kendileri için gönderilen peygamberlerin nasihat ve öğretisine uygun yaşayan her ümmet, er geç sonunda Allah’ın kendileri için öngörüp oluşturduğu cennet makamlarına giderler.

Ümmetler için amele göre oluşturulan tüm cennet makamları ise, peygamberler vasıtasıyla elde edilen ilme uygun takvaya / yaşantıya bağlı olarak kazanılıp ele edilir. Bu kazanım ilme, ilim de akla bağlıdır. Akla bağlı olarak elde edilen İlim ise, aklın tekâmül evrelerine bağlı (Tekâmül; mekân üzerinde akıp giden zamana bağlı olarak insanların gelişip olgunlaşmalarını gösteren zaman aralıklarına tekâmül evreleri denir.) oluşup geliştiğinden, aklın ilmen oluşturduğu tekâmül evreleriyle ölçülür. Tekâmül evreleri de, insanların aklen ulaşıp gösterdikleri olgunlaşmayla ölçülüp değerlendirilir.

Bu süreci, zaman içinde oluşturan Allah’tır. O nedenle de insanlığın tekâmül yolundaki ilerlemesine yönelik oluşturulan olgunlaşma süreci, Hz. Âdem’le başlar. Hz. Musa ve Hz. İsa ile belirli aşamalardan geçirerek gelişir. Hz. Muhammed’le de erginleştirilir.

Artık peygamber gelmeyeceği Allah tarafından ilan edilmiştir. Sırat-ı müstakim yolunda, akıl hikmetiyle ilerleyecek olan insanlığın son peygamberi, Hz. Muhammed olur. Bu aşamadan sonra artık peygambere gerek kalmaz. Çünkü artık dini (vahyi) anlayıp yaşayacak olan insan aklı, tekâmüldeki buluğa erer. Bu erişmeden sonra, insanlığın kıyamete kadar sürecek olan olgunlaştırılmasına yönelik tekâmül evresi de artık insan aklına bırakılır.

Dolayısıyla bizim yaşadığımız dönem artık, akıl evresi, akıl dönemidir. Onun için aklımızı çok iyi kullanmasını öğrenmeliyiz ki, doğru yaşayıp doğru gidelim.

Bize öncülük edecek olan akıl, ata benzer, iyi yetiştirilip, iyi eğitilmiş bir at, sahibini gideceği yere doğru dürüst götürmeyi nasıl bilirse, akıl da öyle bilir. Çünkü aklımız Allah’a, düşüncemiz bize aittir. Onun için akıl içinde doğru düşünebilirsek, doğru düşünce bizi direkt O’na götürür.

O’na gitmek için kendimizi yetiştirip aklımızı eğitmeliyiz. Eğitilen akıl insanı doğru yola sokar. Kendisini tanımasını sağlar. Aklın eğitilip, insanın doğru yola girmesi okuyup öğrenmekten geçer. Onun için okuyup aklı büyütmek gerekir. Başkasından bir şey beklemek, bu çağda hiç doğru bir şey değildir. 

Diri acıkır, ölü acıkmaz. Dünyada öncelik hakkı dirinin, ahrette ölünün.  

Diri ölüden çok daha fazla şey ister. Çünkü her türlü çaba, gayret ve azim ölüler için değil, diriler içindir.

Diri yemeden ölü yemez.

 

29.06.2014

Cahit KARAÇ  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 124
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 512
Kayıt tarihi
: 27.09.11
 
 

1953 yılında Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Akveren Köyü doğumluyum. Ankara Kimya Meslek Lis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster