Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '11

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
92300
 

Dinazorlar nasıl yok oldu?

Dinazorlar nasıl yok oldu?
 

Dinazorları yok eden göktaşları dünyanın da sonunu mu hazırlıyor?


Dinazorların dünyadan nasıl yok oldukları ile ilgili okuduğum bir makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Dinozorların 65 milyon yıl önce yeryüzünden silinmesinin nedenlerini araştıran 41 bilim adamından oluşan ekip, bu canlıların dev bir meteorun dünyaya çarpması sonucu ortadan kalktığı tezini kesinleştirdi. Bilim insanları 20 yıldır yapılan tüm araştırmaları değerlendirerek bu sonuca ulaştı. Amerika’da düzenlenen 41’inci Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda açıklanan analize göre 65 milyon yıl önce dünyaya 15 kilometre büyüklüğünde bir meteor düştü. 

Dinozor soyunun günümüzden 65 milyon yıl önce aniden yok olmasına, dev bir göktaşı çarpışmasının ve bunun ardından yaşanan iklim değişikliklerinin sebep olduğu daha önce de düşünülüyordu. Bu teoriyi desteklediği söylenen en önemli bulgu 1990 yılında gerçekleşti. Meksika’da Yukatan yarımadasında 180 kilometre çapında bir krater bulundu. Bu krateri oluşturan göktaşının 10 kilometre çapında olduğu tahmin ediliyor. Son yapılan bilgisayar hesaplamalarına göre çarpışma anında tam 18.000 kilometreküp kaya ve toprak bir anda eridi. Dinozorlar da dâhil olmak üzere canlı türlerinin % 70’i bu dönemde ortadan kalktı. 

KITALARIN ŞEKLİ DEĞİŞTİ  

Meksika’nın Yukatan Yarımadası’ndaki Chicxulub’a düşen meteor nedeniyle ATOM BOMBASINDAN 1 MİLYAR KAT DAHA BÜYÜK BİR PATLAMA MEYDANA GELDİ. Bu patlama yüzünden dinozorlar ve suda yaşayan dev sürüngenler de dahil olmak üzere dünyadaki tüm canlıların yarısından fazlası yok oldu. Çarpmanın hemen ardından dünyada geniş çaplı yangınlar, kıtaların şeklini değiştirecek büyüklükte depremler ve toprak kaymaları oldu. Sonra da tsunamiler meydana geldi. Bu da çarpışmanın ardından hayatta kalan dinozorların çoğunun sonunu getirdi. 

BUZ DEVRİ BAŞLADI  

Meteor, bir mermiden 20 kat daha büyük hızla dünyaya çarptı. Tıpkı atom bombası gibi ufukta dev ateş topu oluştu ve atmosfere büyük bir hızla moloz ile duman yığını karıştı. Bu yığın kısa sürede tüm atmosferi kapladı. Güneş ışınları bu moloz ve duman yığınından geçip dünyaya ulaşamadı. Bu nedenle de küresel kış ve buz devri başladı. Hayatta kalan son dinozorlar da hava koşullarına ayak uyduramayıp hayatını kaybetti. 

ATMOSFER BİZİ HER YIL 50 BİN METEORDAN KORUYOR 

“Saniyede ortalama 40 kilometre hızla Dünyamıza yönelen meteorlar atmosfere girdikten sonra sürtünme etkisiyle yanmaya başlıyor. Bu ‘kozmik bombalar’ doğal bir kalkan görevi gören atmosfer sayesinde size ulaşmadan ‘eritiliyor’. istatistiklere göre bu şekilde yılda ortalama 50.000 meteor atmosfer tarafından bu şekilde zararsız hale getiriliyor.” (Asteroid Impact Risk: ESA Unveils Proposed Missions to Study Near Earth Objects 27 Eylül 2002) 

Eğer atmosferimiz göktaşlarını durduran bir yapıda olmasaydı bizler de sürekli bir göktaşı bombardımanı altında kalırdık. Atmosferin koruyucu özelliği yeryüzünde insanların ve diğer tüm canlıların yaşamını mümkün kılan çok hassas ayarlamalardan biridir. 

Ne var ki atmosferin bu koruyucu özelliği onu dev göktaşlarına karşı aşılmaz bir engel kılmıyor. Kilometrelerce genişlikte bir asteroid (küçük gezegen) karşısında dünya ve dünyadaki canlılık bu kalkandan tamamen mahrum. Çapı 50 metreden büyük asteroidler atmosferi aşıp yeryüzüne ulaşabiliyor. Yeryüzünün, uzun geçmişi boyunca bu tür büyük göktaşlarıyla en az birkaç yüz defa karşılaştığı biliniyor.15 Mart 2002’de dünyaya 450.000 kilometre uzaklıktan 50 ila 100 metre çaplı bir asteroid geçti. Bu uzaklık Dünya'nın Ay'a olan uzaklığının sadece 1.2 katı. Eğer Dünya'ya çarpmış olsaydı kuvvetli bir nükleer bomba etkisinde patlama meydana getirecekti. 

Gördüğünüz gibi teknoloji göktaşlarını engellemede oldukça yetersiz kalıyor. Dünyanın sonunun göktaşlarının dünyaya adeta yağmur gibi yağması ile son bulacağı ve böylece kıyametin kopacağı biliniyor. NASA'nın yaklaşık 30 yıldır yaptığı araştırmalara göre, Dünya çevresinde büyük bir göktaşı yoğunlaşması izlenmeye başlandı. 1980'den 2010 yılına kadar çekilmiş olan fotoğraflara bakıldığında, her yıl dünya çevresindeki göktaşı yoğunluğunun arttığı ve dünyayı büyük bir hızla çepeçevre kuşattığı görülüyor! Yıllar arasındaki göktaşı farkı incelendiğinde çok ilginç sonuçlar çıkıyor karşımıza... 1980 yılındaki göktaşı yoğunluğu ile 2010 yılındaki göktaşı yoğunluğu arasında muazzam fark var. Videoyu bu linkten izleyebilirsiniz: 

http://www.dailymotion.com/video/xesvqc_son-30-yylda-dunya-etrafynda-yoyunl_tech 

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar 

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2164
Toplam yorum
: 456
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2314
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster