Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
606
 

Dindar bir nesil

Dindar bir nesil
 

Yazık oluyor bu ülkenin bir arada yaşama arzularına. Dindar bir nesil yetiştireceğiz derken, güzel bir söz söylediğini sanıyor sayın politikacılar. Kendi kalıplarında insan yetiştirme hevesinden vazgeçmiyorlar, dönüp ateist mi yetiştirelim diye soruyorlar. Birbirini tamamlamayan iki önerme. Bir kez dindarlığın karşıtı ateistlik değil, ayrıca bizim ülkede hiçbir siyasetçi böyle bir önermeyi yapmaz.

Dindarlık, neye göre dindarlık? Sünni dindarlığı mı, alevi dindarlığı mı, şii dindarlığı mı? Yoksa çoğunluğun anladığı dindarlık mı? Çok tehlikeli sözler ediliyor ama bu sözler çok yerde tekdirle karşılanıyordur, sosyal olayların yirmi yılda sonuçlarını yaşayacağımız için şimdi bazılarına güzel görünen şeylerin ileride başımıza neler getireceğini düşünmezsek hata ederiz.

Fikri hür, vicdanı hür, dürüst, insan hakkı yemeyen nesiller yetiştirme sözü yerine dindar bir nesilden söz etmek bireylerin öne çıktığı bir yüzyılda zamanın gerisinde kalmak demektir. İnançlara saygılı bir nesil yetiştirmeyi arzulamak yerine belli bir inançta davranan nesiller yetiştirmeyi istemek toplumu birleştirmez, ayrıştırır.

Böyle bir söz karşısında şu sorular sorulur haklı olarak.

Başkalarının dindarlığı hakkında karar vermek yetkisi kimindir?

Bundan önceki insanlar dinlerine bağlı değil miydi?

Ve daha birçok sorular.

Ben bu söylemlerin yanlış olduğunu düşünüyorum, bu düşünce  inanca devletin karışmaya devam etmesi demektir. Yıllarca bunun yanlış olduğu ifade edilmedi mi?

Her zaman söylüyorum, yine söyleyeceğim, toplumu kendileri gibi olmaya zorlayan yönetimlerden uzun yıllar kurtulamayacağız.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1298
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster