Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '19

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
51
 

Dine Merakım

Zaman zaman dini bilgiler paylaştığımı biliyorsunuz. Bunu neden yaptığımı merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Tıp fakültesini bitirdikten sonra ilk görev yerim olan Afyon’a atanmıştım. Orada bir dini cemaat mensubu ile tanıştım, bir gün sıkılarak bana şu soruyu sordu: “Dr. Bey, çok sık yelleniyorum, ikide bir ve namazda bile aptestim bozuluyor, buna bir çare var mı?”

Ben de kendisine gaz giderici ilaç alabileceğini söyledim. “Kullanıyorum ama bu sefer daha çok yelleniyorum!” dedi… Vallahi o zaman ne diyeceğimi şaşırdım. Ama bu soruyu ben bir kere kafaya taktım! Evet bunun çözümü var mıydı?

Araştırdım ve sonunda buldum; ilahiyatçı Prof. Süleyman Ateş Hocamızın bir gazetedeki yazısından ‘yellenmenin aptesti bozmadığını’ öğrendim…

Yine aynı cemaat üyelerinden biri bana dini telkinlerde bulunuyordu, benim de o zamanlar inancım vardı ama sadece o kadar. Namaz niyaz hak getire. Onlar da beni dine ısındırmaya çalışıyorlardı. Bir gün bana ‘tıbbi nebeviden’ Peygamber Tıbbından söz ettiler. Örnek olarak da Hz. Muhammet’in bir hadisini verdiler. Hadis şu idi: “Eğer yemek yerken, çorba içerken, çorbanın içine sinek düşerse, bir kanadı düşerse mesela, diğer kanadını da çorbanın içine siz batırın ki sineğin bir kanadında zehir varsa, diğer kanadında panzehir vardır!..”

Hiç kuşkusuz buna kafam yatmadı ama bu konuda hiçbir bilgim de yoktu. Öyle suspus oldum.

Ve tabii bunu da kafaya taktım ve araştırdım, meğer bu hadis UYDURMA bir hadismiş…

Size gülünç gelebilir ama benim dini araştırmalarım böyle başladı! Ve her şeyin aslını astarını öğrenmek istedim. Gazetelerde çıkan dini yazıları takip etmeye ve sonunda Kur’an’ı okumaya başladım.

Bir gün Bakara suresinde şu ayeti gördüm: “Anneler çocuklarını tam iki yıl emzirsinler…”

Bu ayet bana şok etkisi yaptı, çünkü bize bir ara anne sütü yerine bebek mamalarının daha faydalı olduğunu öğrettiler, çocuk doktorları ha bire mama yazıyorlardı, 70’li, 80’li yıllar böyle geçti. Annelerin ne kadar süre ile bebeklerini emzirmeleri gerektiği ise adeta bir kaosa dönüşmüştü, kimisi 6 ay, kimisi bir yıl diyordu. Ama yıllar sonra dünya sağlık örgütü 1400 yıl önceki yukarıdaki Kur’an ayetini kabul etti: Anneler bebeklerini tam 2 yıl emzirmeli demeye başladı. Bugün de bu görüş kabul görmektedir.

İşte bütün bunlardan sonra dine iyice merak saldım…

İnsan bir şeyler öğrenince paylaşmadan edemiyor…

Güzel paylaşımlarda buluşmak üzere, hoşça kalın…

*

"YAZ DOSTUM!"

*

Dr. Atanur Yıldız

17 Temmuz 2019

Kocaeli.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 482
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster