Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
77
 

Dini duygular

Ekşi Sözlük’teki 40 yazar hakında dava açılmış:

“Kutsal değerlere yönelik hakaretlerle sık sık gündeme gelen Ekşi Sözlük’ün sahibi ve yazarları hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Sitenin sahibi Sedat Kapanoğlu ile birlikte toplam 40 kişi, Türk Ceza Kanunu'nun 216/3  maddesine göre ‘halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama' suçundan şüpheli bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 18 sayfalık iddianamede, sanıklar hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis istendi.

Ali Emre Bukağılı isimli bir vatandaşın şikâyeti üzerine Ekşi Sözlük sitesinin sahibi Ekşi Teknoloji ve Bilişim Limited şirketinin ortaklarından Sedat Kapanoğlu hakkında  2010 yılında soruşturma başlatılmıştı.”

http://www.zaman.com.tr/gundem_eksi-sozlukteki-hakaretlere-hapis-talebi_2117778.html

Savcının dayanağı şu imiş:

“TCK 216/3’te korunan hukuki yarar; Allah, din, peygamber, kutsal kitaplar, mezhepler değil, kişilerin bu kavramlara yönelik dini hisleridir. Kuşkusuz kişi bu kavramlarla ilgili düşüncelerini açıklayabilir, eleştirebilir. Ancak bunu yaparken göz önünde tutulması gereken husus başka kişi veya kişilerin dini duygularının incitilmemesidir. Zira kimsenin başkasının kutsal saydığı kavramlara ilişkin saygı duygusunu incitmeye hakkı olamaz.”

İyi de, ‘ateistim’ değin zaman, İslam’ın tüm varsayımlarını incitmiş ve dolayısıyla birilerinin, en azından Diyanet İşleri Başkanı’nın dini duygularını incitmiş oluyorsun. Yoruma bağlı olarak, bu davanın açılmasından katli vacipe kadar yol açılmış oluyor.

Aradaki espri ise şu:

Bu haber Zaman’da var ama diğer yandaş medya da yok.

Eh, Ergenekon davası bitti. Demek ki asıl şeyler şimdi başlayacak.

AKP bu davayı kazanırsa helal olsun, Şeyh Bedreddin gibi, ‘madem ki bu kerre mağlubuz, verin basak idam kükmümüzün bağrına mührümüzü...’ olur, yitirirse çok güleceğim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MEsih gelecekse bu Atatürk olmalı diyen blog yazım Başkaların inancını rencide ediciği bulunduğu için ret edildi. Yazıya ayar verdim ve bazı düşüncelerimide silerek yayınlattım ve onaylandı...YAzım hatası fark ettim ve düzenleyip tekrar oanya verdim ve 4 gündür öylece onayda bekliyor... Hem Türkiye Hem MB daha bağnaz, hoşgörüsüz ve özgürlüksüz olma yolunda...Ah sizi gidi korkak dindarlar!!! Saygılarla

Süleyman Akyürek 
 07.08.2013 17:18
Cevap :
Dediğiniz süreçte, teknik hatalar da rol oynamış olabilir, benim başıma geldi. İyi bayramlar.  09.08.2013 8:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 496
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster