Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

12 Ocak '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
7308
 

Dini Takıntılar Dinden Çıkarır mı?

Dini Takıntılar Dinden Çıkarır mı?
 

En yaygın takıntı çeşitlerinden birisi olan dini takıntılarda kişinin kendisini nasıl hissettiği, neden saatlerce abdest aldığını, dakikalarca secdeden kalkamadığnıı ve namaz kılarken neden inkar ve sövme duygularının geldiğini, nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

İstenmeden gelen ve uğraştıkça çoğalan takıntılar yaşayan kişiye görünmez işkenceler çektiren bir hastalıktır. Bu takıntı eğer inanç sorgulaması yaptıran dini takıntı ise kişinin inanç dünyası alt üst olur. Sürekli kalbinin bozulduğunu, gerçekte iman sahibi olmadığını düşündürtür. Dini takıntıların en yaygını olan ‘Allah var mı yok mu?’ takıntısı yaşayan kişinin iç dünyasını sürekli tahrip ederken bu takıntısını kimselerle paylaşamaz ve sürekli ibadetlerini arttırmaya çalışır. Dini takıntılar ile birlikte görülen başka psikiyatrik hastalıkların neler olduğu bu akşam İyi Bak Kendine programında gündeme getiriliyor.

Dini takıntıların yerleşip yeşermesinde çocukluk dönemlerinin, yetişme tarzının, öğrenilmişliğin yeri nedir?

Dini takıntıların takıntılar spektrumundaki yeri nedir?

Batıl inançlar dini takıntılardan mıdır?

Dini takıntısı olanların inançları zayıf mıdır?

Dini takıntılarda günah işleme isteği olur mu?

Dini takıntısı olan kişiler neden ahretini kaybettiğini, cehennemlik olduğunu düşünür?

Namaz ve diğer bazı ibadetler sırasında neden şaşırtıcı el hareketleri yaparlar?

Yüzlerce, binlerce kez tövbe eden bu kişilerin nasıl tedavi edildiğini Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Oğuz Tan ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Dini takıntısı olan inanmış kişilerin bunu neden bir takıntı olarak görmediği kendisine ve çevresine ne gibi sıkıntılar verdiği, tedavi edilmediğinde kendilerinin neleri beklediği tedavisinde ilaç ve psikoterapinin değerinin ne olduğu gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve iyibakkendine@ulketv.com.tr adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV’de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Nevzat Tarhan Hocama, ''İyi bak kendine'' prog. hazırlayıp sunan Sayın Uğur Canbolat Beyefendiye ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinin değerli uzmanlarına bizlere ışık tuttukları için teşekkür ediyoruz.

Sağlık huzur dolu bir yaşam sizlerle olsun.

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kişi ibadet ederken rahat değil.Çünkü herkesin gözü onun üzerinde.Hep günah işlerim kaygısı da var.Oysa insan ibadet ederken Tanrıye karşı tek başına olduğunu düşünmeli ve bilmelidir.Serbest ve rahat olmalıdır.Ama Biz daha ziyade etrafa bakıyoruz.kim namaza gelmiş?Doğru mu abdest alıyor?Elbisesi yırtık mı? Takıntılarımız tümüyle boş değildir.Genelde ortada bir sorun vardır ve biz onu takarız.Demekki Tanrının varlığı insanlara doğru anlatılmıyor. Birisi haşa Kuranın 23 yılda inişiyle ilgili o dönemden kalma herhangi bir yazılı belge yok diyor.Bu mümkün değil diyor.Din adamıda Kuran kendinin ispatıdır diyor.Bu söz insanları ikna etmiyor.İnsanların dinin özü ve tarihi gelişimi hakkında bilgisi yok. İslamın tarihsel süreciyle ilgili bilgi ve belgelerin insanlara mutlaka açıklanması gerekir.

Kerim Korkut 
 16.01.2010 6:31
Cevap :
Sayın Korkut, Yorumunuzda insanın aklının takılıp kalacağı öyle ayrıntılara girmişsiniz ki inancımız doğrultusunda düşünmezsek daha başından sapıtır kalırız. Aksi taktirde dinden çıkmak olmasada dinden soğumak yada dinen yaptıklarımızdan emin olmama arsında bocalar kalırız. Allah aklımızı korusun. Amin. :) Saygılarımla efendim.  16.01.2010 22:53
 

Dini takıntılar gerçektir. Bu takıntı sonunda insanı ya dinin koluna tam takar, ya dinden atar... Bu arada sorgusuz sualsiz dindar olanlar allahtan ki daha çoktur.

Muharrem Soyek 
 13.01.2010 15:46
Cevap :
Sayın Soyek, Dini takıntıları az-buçuk kendimde yaşayan biri olarak konu ilgimi çekti ne yalan söyliyeyim. Her zaman ki gibi belki yorumlar kısacık görünüyor ama siz yaptığınız yorumlarla sanki kitap özeti iliştiriyorsunuz sayfama. Teşekkür ederim efendim. Günaydın. :)  14.01.2010 7:15
 

Bende bunama emareleri görülmeye başladı galiba. Program dünmüş yahu... Ben de izleyemem diyom, zaten geçmiş. Hay bin fındık

Murat HACIOĞLU 
 13.01.2010 15:01
Cevap :
Sevgili Murat Hacıoğlu, ''İyi Bak Kendine'' TV. Prog. hafta içi her akşam 23.30'da izliyebilirsin. Her prog'da değişik konular ele alınıyor. Hepside biz insanlar ve insan olmaya çalışanlar için çok faydalı. Ben izliyorum. Herkese tavsiye ederim. Sevgilerimle. :)  13.01.2010 15:15
 

Biz de o kanal olmadığından izleyemeyeceğim. İnternetten buluruz artık. Sevgiler

Murat HACIOĞLU 
 13.01.2010 14:58
Cevap :
İlgili yorumlarınız için teşekkür ederim. :)  13.01.2010 15:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1987
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4894
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster