Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
806
 

Dinimiz cahillerin elinde ne hale gelmiş?

Dinimiz cahillerin elinde ne hale gelmiş?
 

Müslüman bir ülke olmamıza rağmen dinin içine giren hurafeler ve uydurma hadisler yüzünden insanlarımız gerçek anlamda dinini yaşayamıyor. 
 
Hazreti Muhammed'e verilen biricik kitap Kuran'dı. Nitekim peygamberin hayatında Kuran'dan başka bir kitap yazılmadı. Hadis kitapları ise Kuran'dan birkaç yüzyıl sonra yazıldığı için bugün birçok kişi o uydurma hadislere inanarak dinini yaşadığını sanıyor.
 
Müslümanlığı kabul ettikten sonra "Kitab-ı Mukaddes, Kuran ve Bilim" kitabını yazan Fransız Dr. Maurice Bucaille'nin Kuran ve hadisler konusundaki karşılaştırmanın sonucunu ilgili kitaptan alıntı yaptığımızda aşağıdaki gerçeklerle karşılaşıyoruz. Bucaille kitabında şöyle diyor:
 
"Kuran ve modern bilimler arasında yaptığımız karşılaştırmaya hadisler üzerindeki araştırmayı da ekledim. Bu üçlü karşılaştırmanın sonuçları gayet açık. Kuran'daki veriler modern bilimlerle karşılaştırıldığında istisnasız doğrulandığı halde, (Buhari'deki) hadislerin içerdiği belirli ifadeler problemler arzediyor. Gerek edebi stil gerek içerik bakımından Kuran ve hadis metinleri arasında var olan farklılık iyice vurgulanmalıdır. Kuran ile hadisi uslup bakımından karşılaştırmak düşünülemez bile. Dahası modern bilimlerin verileri ışığında her ikisinin içeriği karşılaştırıldığında aralarındaki çelişki çarpıcı boyuttadır. (The Bible, The Quaran and Science, Mauirice Bucaille, American Trust 1979, pp.244-248"
 
Şimdi aynı konudaki Kuran'daki ayetlerle Hadisleri karşılaştıralım:
 
Allah Konusu
 
Kuran'daki ifadesi:
 
Ona benzer, hiçbir şey yoktur. O işitir, görür. (42.11)
Üstünlük sahibi olan Rabbin, onların taktığı niteliklerden yücedir. (37,180)
Allah merhametlilerin en merhametlisidir. (12,64)
Allah bize gücümüzün yetmeyeceği bir görev yüklemez. (2:286), ve bizim için zorluk değil kolaylık diler.
 
Hadisteki ifadeler:
 
Allah, ahirette peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir. (Buhari 97/24;10/129 ve 68. surenin tefsiri.
 
Buhari'deki en uzun hadislerden biri olan Mirac hikayesine göre Allah önce Muhammed'e günde 50 vakit namaz, yani her 28 dakikada bir vakit farz kıldı. Ancak Muhammed, altıncı gökte duran Musa'dan akıl ve destek alarak bunu günde 5 vakte indirdi. Tanrı'yı zalim bir işveren ve Muhammed'i de aptal ve daha merhametli bir sendika lideri olarak sunan bu hikaye popüler olduğu kadar da palavradır. 
 
Peygamber konusu:
 
Kuran'daki ifadeler:
 
Sizin için Tanrı'nın elçisinde güzel bir örnek vardır. (33.21)
Kuşkusuz sen büyük bir ahlaki karaktere sahipsin. (68:4)
De ki ben ancak sizin gibi bir insanım. (18.110, 41:6)
 
Hadisteki ifadeler:
 
Peygamber 30 erkeğin cinsel gücüne sahipti. (Buhari (4/13)
Peygamber bir gecede dokuz hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı. Buhari (4:13)
 
 
Şifa, hastalık konusu:
 
Kuran'daki ifadeler:
 
...(Arıların) karınlarından çeşitli renklerde bir içecek çıkar ki onda insanlara bir şifa vardır. (16.69)
 
Hadisteki ifadeler:
 
Birinizin bardağına sinek düşerse onu içine batırıp çıkarsın; çünkü onun bir kanadında zehir, diğer kanadında şifa vardır. (Buhari (54/16)
 
Kadın konusu:
 
Kuran'daki ifadeler:
 
Rab'leri onlara cevap verdi: "Ben sizden hiçbir çalışanın yaptığını ödülsüz bırakmam, ister erkek olsun, ister kadın; hepiniz eşitsiniz. (3:195)
İnanan erkekler ve inanan kadınlar birbirlerinin dostudur. İyiliği emrederler, kötülükten menederler, namazı gözetirler, zekatı verirler. Allah'a ve elçisine uyarlar. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Allah üstündür, bilgedir. (9:71)
 
Hadisteki ifadeler:
 
Kadının dini ve aklı yarımdır. Kadınların arasından iyi bir kadını bulmak, kargaların arasından alaca bir karga bulmaya benzer. Namaz kılan birinin önünden eşek, kara köpek ve kadın geçse namazı bozulur. Evlilik, kadın için bir çeşit köleliktir. Allahtan başkasına secde edilmesi helal olsaydı ilk önce kadının kocasına secde etmesi gerekirdi. Cehennem halkı bana gösterildi. Çoğunluğu kadın idi. Kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalasa yine de kocasının hakkını yerine getiremez. (Buhari'den seçilme)
 
Özgürlük konusu:
 
Kuran'daki ifadeler:
 
Dinde zorlama yoktur. Doğru ile yanlış ayrılmıştır. Kim ki tagutu (despotları ve şeytani doktrinleri) inkar edip, Allah'a inanırsa, kopmaz ve sağlam bir bağa yapışmıştır. Allah işitir, bilir. (2:256)
 
De ki; "Bu gerçek senin Rabbindendir." Dileyen inansın, dileyen inkar etsin. (18:29)
 
Hadisteki ifadeler:
 
Dinden dönenin (mürtedin) kanı ve malı helaldir. (Buhari: Ridde)
Muhammed peygamber kendisini şiirle eleştiren Kab bin el-Eşref ve Ebu Rafi adlı şairlerin öldürülmesi için geceleyin Medine'den gizli ajanlar göndererek ölüm cezasını infaz ettirir.  (Buhari 59/14,15)
 
Tavır konusu:
 
Kuran'daki ifadeler:
 
Allah'ın ayetlerine alay ve hakaret edenlerin meclisi geçici olarak terkedilmeli. (4:140)
 
Hadisteki ifadeler:
 
Allah'ın ayetlerine hele Muhammed Peygambere alay ve hakaret edenler öldürülmeli:( Buhari'den seçilme)
 
Sanat konusu:
 
Kuran'daki ifadeler:
 
O ne dilerse onun için yaparlardı: Mihraplar, heykeller, derin havuzlar ve ağır kazanlar. Ey Davut ailesi, şükür göstergesi olarak çalışın. Kullarımdan pek azı şükreder. (34:13)
 
Hadisteki ifadeler:
 
Melekler, içinde köpek veya resim bulunan eve girmezler. (Buhari, Tasavir/88)
Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır. (Buhari, Tasavir/89)
Diriliş gününde cezalandırılan ressamlara şöyle denilecek. "Yarattığın şu resme can ver.(Buhari Tasavir/89)
 
Zina cezası
 
Kuran'daki ifadeler:
 
Bu, indirerek yasa olarak yayımladığımız bir sure olup, öğüt alasınız diye içine apaçık ayetler yerleştirdik. Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz celde vurunuz. Eğer allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onlara olan nezaketiniz Allah'ın yasasını uygulamakta size engel olmalalı. İnananlardan bir grup onların cezalandırılma işlemine tanık olsun. (24:1-2)
 
Hadisteki ifadeler:
 
Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet Ayşe'nin döşeğinin altındaki sayfada yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemiyle meşgul iken evin açık kapısından giren bir keçi o sayfayı yedi. Böylece taşlama (recm) cezası Kuran'dan çıktı ama hükmü devam ediyor. (İbni Mace 36/1944, Hanbel 3/61, 5/131-132, 183; 5/269)
 
Ömer, taşlama ayetini Kuran'a tekrar sokmak istedi, ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi. (Buhari 53/5, 54/9, 83/3,93/21; Müslim, Hudut
 
İşte ne yazık ki, günümüzde cahil cühela takımı bu hadislere inanmakta, Kuran'la ilgisi olmayan ve tamamen uydurma olan bu hurafeleri din sanarak, birçok masum insanın kanına girmektedirler. 
 
Kaynaklar:
 
The Bible, The Quaran and Science, Mauirice Bucaille, American Trust 1979, 
Kuran'ı Kerim ayetleri:
Buhari hadisleri
Üzerinde 19 var. Edip Yüksel. 
 
NOT: Kuran'daki ifadelerin sonundaki rakamlar sure ve ayet numaralarıdır.
Hadis referanslarında ana kitabın isminden sonraki ilk rakam kitap, ikinci rakam ise bölüm (bab) numarasıdır. Örneğin, "Buhari 4/13" hadisini Buhari'nin 4'üncü kitabı olan Gusul Kitabının 13 üncü babında bulacaksınız. 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aman yanlış anlaşılmasın Kur'an da recm ifadesi yoktur. Lakin zina konusunda 24.2) Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah dini(ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun. Zina bugün resmi olarak serbest . Pekiyi Allah'ın hükmü ne oluyor. İşte bu ülkede Kur'an dışında yaşamın örneklerinden biridir. Gerçek mümim zaten zinaya yaklaşmayın emrine uyar. Kişiye emir olduğu kadar yönetimede emir vardır. Bunu inkar etmek ve uygulamaktan kaçmak Kur'an-ı Kerim'i yok saymak veya Allah'ın emirlerini önemsememektir ki bu Allah katında nasıl değerlendirilir acaba.Saygılar...

hssensoz 
 17.02.2014 21:30
Cevap :
Zina ile ilgili ayetleri zaten yazımda paylaşmıştım sayın Şensöz. Bu konuda aynı fikirdeyiz. Siz Maide suresinin kısasa kısas ayetlerini hatırlattığınız için ben de recm olayının olmadığını belirttim. Zaten siz de bunu teyid ediyorsunuz. Evet, Kuran'da zinanın cezası var, fakat hukuk sistemimizde yok. Hırsızlıkla ilgili olarak, da kuran'daki ceza sistemi ile bizim hukuk sistemimiz yine farklı. Cinayetlerde kan parası diye diyet ödemesi yine Kuran'da var, ama hukuk sistemimiz de böyle bir şey yok. Kuran'da cariye adı altında yabancı kadınlarla nikahsız birliktelik var. Kölelik var. Günümüzde kölelik yok. Valla bu konuları etraflı düşününce aklım karışıyor. Bir çıkış yolu bulmakta zorlanıyorum. Allah'ın herkese doğru yolu göstermesini diliyorum. Saygılar, selamlar....  18.02.2014 14:27
 

Bir ara Ali Bardakoğlu zamanında Diyanetin bir çalışma yapacağını okumuş çok mutlu olmuştum. Bir komisyon kurulacak sosyoloğ, psikolog, toplumbilimci, tarihçi vs den oluşacaktı. Ama maalesef o çalışma sonuçsuz kaldı. Diğer taraftan din alimi ünvanını almış prof ünvanını almış alimlerimiz de halkı aydınlatıcı bilgiler vermekten uzaklar. Kaldı ki kendi aralarında anlaşamıyorlar ki... Emeğinize sağlık, selam ve saygılar.

Hanife MERT 
 16.02.2014 15:52
Cevap :
Merhaba Hanife hanım,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bu konulara ilgi duyduğunuz ve araştırdığınız için siz de çok iyi bilirsiniz ki, dini konularda kimse kafasına göre yazı yazmamalı. Ben bu konularda yazı yazarken, birçok kaynağı inceliyor, gerektiğinde din adamlarından da yorum alarak yazılar hazırlıyorum. Bizim diyanetin yapamadığı yıllar önce müslüman olan bir Fransız yapmış ve Kuran ve hadisler konusunda bir kitap hazırlamış. Kuran-ı Kerim-i defalarca okuyan birisi olarak, her seferinde daha çok aydınlandığımı söyleyebilirim. Bu kitapta da bildiğimiz kuran ayetleri yer alırken, kulaktan duyduğumuz hadis adı altındaki ifadelerin ne kadar çeliştiği açıkça belli oluyor. Sizden bir önce yorum yapan Selçuk beyin de çok iyi belirttiği gibi, hadis Kuran'a aykırı olamaz, olursa hadis olmaz demiş. Ama işte bu aykırı ifadeleri hadis diye kitaplarda yayınlanması insanların kafasını karıştırıyor. Doğrusu sizin de belirttiğiniz gibi Diyanet'in bu konuya ilgi göstermesi. Tşk. saygl  17.02.2014 13:43
 

Merhaba Erol Bey, bu bloğunuzu yayınladığınızda okumuş ancak yorum yazma fırsatı bulamamıştım. Kısmet bu güne imiş. Öncelikle belirtmek isterim ilahiyat konusu benim de uzun yıllardır araştırdığım öğrenmeye çalıştığım bir konu. Peygamberimiz veda haccında "size iki emanet bırakıyorum,onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. Onlar Allah'ın kitabı Kur'ân ve O'nun Peygamberinin sünnetidir" buyurmuş. Elbette hadisler Kuran'a aykırı olamaz.Aslına bakarsanız Buhari'nin hadisleri bazı alimlerce en sahih hadislerden olduğu kabul ediliyor. Bizlerin bu hadislerin sahih olup olmadığını anlayabilmemiz için öncelikle Kur'anı çok iyi bilmek, sevgili peygamberimizin hayatını iyi bilmek onun özellikleri ni çok iyi kavramak gerekiyor. Günümüz insanının okumak ve araştırmaktan ziyade, onsa ekstra bir yük getirmeyecek, zorlanmayacak şekilde kulaktan duyma şeylere inanmak kolayına geliyor. Hal böyle iken ülkemizin din otoritesi olan diyanetin bu konuya el atıp bu hadisleri ayıklamalı.devamıvar

Hanife MERT 
 16.02.2014 15:44
 

Önemli fakat zor bir konuya değinmişsiniz.İslamiyet bir derya. Bu derya aslında Kur'an-ı Kerim'de anlatılıyor. Kur'an-ı Kerim bir inanan müminin en önemli rehberi. Hadis ve Kur'an asla çelişmez. Çelişen bir hadis olmaz. Hz. Muhammed(s.a.v) Allah'ın gözetimindedir ve Kur'an-ı Kerimle çelişen bir ifade belirtmez. Hadisler Kur'an ile çelişmez. Çelişkili ise hadis olmaz. Allah(c.c) kelamı en üstün olandır. Lakin asıl sorun bugün Kur'an-ı Kerim anlaşılmamaktadır. Bunun için çok araştırmak ve okumak gerekiyor. Arapçayı çok iyi bilip kelime kelime yorumu bilmek en doğru olanı. Bunu yapamadığımız taktirde en azından bu konuda yapılan araştırmaları her yönüyle incelemek gerekiyor. Kur'an-ı Kerim bir bütündür. Bütününü değerlendirmek şarttır. Örneğin Zinaa yapan kadın ve erkekle ilgili ayetler yazdığınız gibi vardır. Lakin Maide 44-45-47 ayetleride vardır. Zina ile hüküm vardır. Allah'ın hükmüyle hükmetmemenin hükmü de vardır. Kısaca kur'an bir bütün. Rehber Kur'an. Saygılar...

hssensoz 
 16.02.2014 10:18
Cevap :
Hadis kitaplarında Kuran'la çelişen hadis adı altındaki ifadeler olduğu için ben bunları "Uydurma hadis" deyimiyle ifade ettim sayın Şensöz. Hadis kitaplarında binlerce böyle ifade var, hangisi doğru, hangisi yanlış olduğunu ancak Kuran'la çelişip, çelişmemesine bakarak değerlendirebiliriz. Zina konusunda ben recm diye bir ifadeye rastlayamadım. "Kadın taşlansın, adamın kafası kesilsin." anlamında kısasa kısas olarak değerlendirmesini doğru bulmuyorum. Tabii ki herşeyin doğrusunu Allah bilir. Ben de müslümanların tek rehberinin Kuran olduğuna inanıyorum. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  16.02.2014 20:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3246
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster