Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
303
 

Dinimizdeki Allah’a teslimiyet kavramı gücü olan her şeye teslimiyeti doğurdu

Dinimizdeki Allah’a teslimiyet kavramı gücü olan her şeye teslimiyeti doğurdu
 

Mümin mülayim olur. Gerçekten de dindar insanların böyle bir halleri var. Niye ki? Bana ters arkadaş! Dünyada kurt ahrette kuzu! Kim sizi bu hale getirdi ya! Kim dedi size şeyhin dervişin önünde el bağlayacaksınız diye!

Allah benim huzurumda masum ve maznun olacaksınız diyor. Zalim kralların tebaası, şeyhin dervişin kapısında kul, beyin paşanın şürekâsı…

Ali, Hamza Müslüman değildi herhalde. Hiç böyle boynu bükük melul mahsun görmedik onları ki ikisinin de namı aslandı. Din insanların huyunu değiştirmez. Boynu bükük Müslüman ne demek! Allah’ın karşısında diz kır boyun bük tamam da yumuşak huy abartılıyor.

E peygamber de savaşmasaydı, kâfirlere yalvarsaydı… Eli böğründe Müslüman olur mu? Âlem yanıyor sizde ne kin ne öfke… İbadetinizi yapabildiğiniz sürece gam değil mi yoksa?

Allah’tan başka bir gücün karşısında eğilen Müslüman değildir; sizler herkesin huzurunda eğiliyor, Nemrutların çok kolay tebaası oluyorsunuz! Allah’a teslimiyetle kula teslimiyeti karıştırıyorsunuz. 

Gözde Kayiş, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

" İnsanlar sadece, inandık demeleriyle bırakılacaklarını ve imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar? " ( Ankebut suresi 2. Ayet) İman, insanın sahip olabileceği en büyük nimettir. Rabbini tanımayan, imanda derinleşemeyen teslim de olamaz. İslamiyet, teslimiyet demektir. O' na gerçekten teslim olan, başka hiçbir şeye teslim olmaz. Bundan daha büyük güç, lütuf olur mu ?

Çiğdem Timur 
 08.12.2016 23:24
Cevap :
Anlamlı yorumunuza katılmamak mümkün değil; ama uygulamada maalesef böyle değil.  10.12.2016 23:49
 

Bu yazı dini eğitime alınmmalıdır.Allah'a teslimiyet kula teslimiyet kılıfı yapıldığı yerde, din Şeytan'ın hilesi olur.

Muharrem Soyek 
 07.12.2016 15:20
Cevap :
"Bu yazı dini eğitime alınmalıdır." "Bu konu üzerinde önemle durulmalı" daha uygun.  08.12.2016 20:31
 

Merhaba Kerim Bey...Bana göre "Allah'a inanmak" ile "ona teslimiyet" arsında büyük fark var. Allah'a ya da bir başka şey inanılabilir; ama ona teslim olunmaz, diye düşünüyorum...Ona teslimiyet demek, gece gündüz onun için yaşamak anlamına da gelir...Hayatımızın yarı zamanını öteki dünya için harcamamız demektir. Dünyaya gelmemizin amacı bu olmamalı...Bu dünyayı, doya doya yaşamalıyız...Orada bize sorulacak soruları bilmiyoruz ki, belki de dünya yaşamı ile şeyler soracaklar. Orada, bizi sorgulayanlara, "dünya yaşamı benim umurumda değildi; ben burası için yaşadım" derseniz; bize "aptalın teki" deyip ateşe atmazlar mı?...Selamlar.

cdenizkent 
 06.12.2016 23:39
Cevap :
Muhafazakar anlayışa göre çok farklı bir görüş ve baktım da aynı düşünüyoruz.Yaklaşımınızı çok beğendim.  08.12.2016 15:49
 

Kerim Bey kardeşim, özellikle Tek Tanrılı Dinler (Monoteist) tamamen çelişkiler ve çıkmazlar yumağıdır. Tüm düşüncelerde olduğu gibi dinlerde ilk çıkışlarında mütevazi alçak gönüllülüğü temel almışlardır. Buna rağmen gerçek yağamın böyle gitmediğini görüp, dünya malı ve zevklerin etkisinden kendilerini kurtaramadıklar. Kime kul, kime köle kime bey, kime paşa diyeceklerini ve kimin kulları olacaklarını hala netleşetirememişlerdir. Bu anlayış kutsal kitaplarda da aynı şekilde yazmaktadır. Sözde Allah'ın karşısında boyun eğenler maddiyata sahip olmak için bir numaları zalim ve aslan kesilmeleri sizce büyük bir çelişki deği midir? Selamlar

Cemal Zöngür 
 06.12.2016 14:34
Cevap :
"Buna rağmen gerçek yaşamın böyle gitmediğini görüp, dünya malı ve zevklerin etkisinden kendilerini kurtaramadılar. Kime kul, kime köle kime bey, kime paşa diyeceklerini ve kimin kulları olacaklarını hala netleşetirememişlerdir" Güçlü bir iddia ama gerçek payı var.   08.12.2016 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5330
Toplam yorum
: 13772
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster