Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
416
 

Dink davasında 'faillerin arkasındakiler' başka bahara kaldı, mahkemeye göre örgüt yok!...

Dink davasında 'faillerin arkasındakiler' başka bahara kaldı, mahkemeye göre örgüt yok!...
 

Hrant Dink


Hrant 2007’de,  adalet duygusu 2012’de öldü…

 “Dink cinayeti faillerini 32 saatte yakaladık, arkasındakileri değil.” (Başbakan Recep Tayip Erdoğan.)

“…Erhan Tuncel,Türkiye’de önem arz eden, bir seneden fazladır devletin başını ağrıtan, herkesi üzen ve ülkemizi uluslar arası arenada birazcık örseleyen bir olayı haber veren kişidir. Çalıştığım dönem için bu hayati önemdedir. Medyada fazlaca Erhan Tuncel’in örselenmesi, devletin bir görevlisi olarak beni üzmüştür…” (Ramazan Akyürek Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı.)

“…Sayın Savcım, ben bu derin devleti derin millet kavramlarını pek anlayabilmiş değilim. Emniyet içinde legal mi, illegal mi bilmiyorum, bir grup bizi kumanda etti. Bu aşikardır. Eğer biz devlet görevlerinde kullanıldıysak bizim hakkımızı korumak devlete düşmez miydi?” (Azmettirici sanık Yasin Hayal)

Dink’in kalemini devlet kırdı.”(Sanık Engin Yılmaz)

***

Gazeteci Nedim Şener’in “Kırmızı Cuma, Dink’in kalemini kim kırdı?” adlı kitabının girişinde önsöz yerine  yer verilen alıntılardan bir kaçını paylaştım.

 17 Ocak  2012’de Hrant Dink davası kararı açıklandı ve herkesi şok etti;”Örgüt yok!”

Mahkeme ‘Örgüt yok’ dedi ancak Yasin Hayal’e ‘azmettirici’ olarak müebbet verdi, Erhan Tuncel’in beraatına hükmetti..

***

Kamuoyunun yakından tanıdığı birçok davada özel yetkili mahkemeler birbirini tanımayan kişileri terör örgütü suçlamasıyla tutuklu yargılarken Hrant Dink davasında verilen karar şaşkınlık yarattı.

Savcı karara itiraz edecek.

***

Kamuoyunun bildiği üzere Hrant Dink davası ile ilgili iki kitap yazan Gazeteci Nedim Şener Kırmızı Cuma adlı kitabın kapağında “…Cinayet dosyası aydınlatılmak yerine sahte delillerle karartılıyor. Devletin başında olanlar, Hırant Dink’in yaşarken hayatını, ölümünden sonra hakkını koruyacağına, ifade ve düşünce özgürlüğüne sıkılan kurşunun hesabını soracağına, cinayette sorumluluğu olanların arkasında duruyor.” diyordu.

***

Dink Davası Avukatı Fethiye Çetin mahkeme kararına tepki gösterdi: “Bu dava bitmedi. Biten bir komedi dosyasıdır. Bizim için bu dava yeni başlıyor. Karanlıkların sorgulanması, faillerin yargılanması ve bu dava biz ‘bitti’ diyene kadar devam edecek” dedi.

Çetin, “Verilen karar, yerleşik bir geleneğin bozulmadığı ve hiçbir şekilde bozulmasına izin verilmediği anlamına geliyor. Bu gelenek, devletin siyasi cinayetler geleneği ve devletin bir kısım vatandaşını ötekileştirerek yabancılaştırma geleneği. Bu gelenek devam ediyor. Bugün bu kararla bir daha tescil ettiler” dedi.

***

 AB tarafından yapılan açıklamada,” Cinayete ilişkin bütün ilgililer adalet huzuruna çıkarılmalıdır. Üst düzey yetkililerle ilgili iddialara ilişkin daha ileri adli soruşturmalar yapılmalıdır.”denildi.

AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2010'daki hükmüne atıf yapılarak, mezkûr kararda Türkiye'nin Dink cinayetiyle ilgili etkili soruşturma yapmada başarılı olamadığı ve yaşama hakkını teminat altına alamadığı sonucuna ulaştığı hatırlatıldı.

***

Dink kararında cinayetin arkasında  “örgüt yok “ denilmesine tepkiler büyüyor. Türkiye’nin “derin devlet “ile hesaplaşması bir başka bahara kaldı. Erdoğan’ın  cinayetten 32 saat sonra yaptığı açıklamada söz ettiği “Dink cinayeti faillerini 32 saatte yakaladık, arkasındakileri değil.” derken kast ettiği“ faillerin arkasındakiler” mahkemenin kararı ile 5 yıl sonra rahatladılar!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 14 kez görüntülenmiştir

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster