Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1501
 

Dinlemeyi öğren, anlamaya çalış.

Konuşmak sadece insanların sahip olduğu bir özelliktir. İnsanlar konuşarak iletişim kurarlar. Konuşmak, duygu ve düşüncelerin başkalarının anlayabilmesi için seslendirilmiş halidir. Aklımızdan geçenleri karşımızdakine konuşarak anlatırız. Yani biz insanlar konuşarak anlaşırız.

Kendimizi doğru ifade edebilmek için konuşmayı bilmek gerekir. Bütün insanlar konuşabilir fakat duygu ve düşüncelerini doğru şekilde anlatmasını bilmeyen insanlar da vardır. Zaten bu tür insanlar çok fazla konuşmazlar. Çünkü konuştukları zaman yanlış anlaşılmaktan korkarlar. Bir kez yanlış anlaşıldıkları zaman doğru olanı anlatmayı bir türlü başaramazlar. Bu nedenle onlar genellikle konuşmamaktan yanadır.

Bir de sürekli konuşan insanlar vardır. Bu kişiler dinlemesini bilmezler. Daima kendilerini anlatırlar ve karşı tarafın duygu ve düşüncelerini merak etmezler. Başkalarının konuşmalarına izin vermezler. Nadiren de olsa dinledikleri şeyler bir kulaklarından girip diğer kulaklarından çıkar gider.

Hiç konuşmayan insanlar da vardır. Bu tür insanların duygu ve düşüncelerini anlamak zordur. Sessizlik insanlara korku verir. İnsanlar, ne düşündüklerini bilmedikleri için sessiz insanlardan çekinirler. Hiç konuşmayan bir insanla anlaşmak çok zordur. Hiç konuşmayan bir insan sadece dinler ama gerçekten dinleyip dinlemediğini, anlayıp anlamadığını biz bilemeyiz. Bizim konuşmalarımıza karşılık vermediği için bu kişilerle konuşmamız hiçbir şey ifade etmez. Biz sadece konuştuğumuzla kalırız. Deyim yerindeyse kendi söylediğimizi kendimiz duyarız.

Biraz önce de söylediğim gibi; insanlar konuşarak anlaşırlar. Sorunları konuşarak ve tartışarak çözerler. Bugüne kadar kavga, gürültü ve dövüşle hiçbir sorun çözülememiştir. Tartışmanın amacı uzlaşmaktır. Uzlaşmak ise iki tarafın buluşacağı ortak noktada birleşmek anlamına gelir. Uzlaşmak için gerekirse her iki taraf da ödün vermelidir.

"Hep benim dediğim olmalı, her konuda lider ben olmalıyım, ben kimseyi dinlemem, başkalarının doğruları veya yanlışları beni ilgilendirmez, ben hep kendi bildiğimi okurum..." şeklindeki düşünce tarzının hiçbir şeye faydası yoktur. Bu şekilde düşünen insanlar, bırakın sorun çözmeyi, daima kargaşa yaratırlar.

Hani derler ya; "Söz gümüş ise sükut altındır", hani derler ya; "Bir sus, iki dinle"; işte bu tür söylemler yerine getirilmeli. Nerede konuşulup, nerede susulacağı çok iyi bilinmeli. İnsanlar karşılarındakine kulak vermeli. Dinlediğini de mutlaka anlamalı, hiç olmazsa anlamaya çalışmalı. Ancak ve ancak bu şekilde iletişim kurulabilir. İnsanlar bu şekilde mutlu olur.

Sizinle gerektiğinde konuşan, sizi dinleyen ve aynı zamanda da anlayan insanların hayatınızda daima var olmasını diliyorum. Mutlu, huzurlu ve sağlıkla kalın.

Hepinize sevgi ve saygılar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konuşmak aslında sadece insana özgü değildir. Konuşmak, farklı türden bile olsa canlılar arasındaki iletişimin, insansı olanın adıdır. Konuşmak insana özgü dediğimiz zaman, a=a demiş oluruz, bu da anlamsız. Bu da bir tür totolojidir. Her canlı iletişime girer yani konuşur. Bu arada infonuzu okudum, madem üni. kazanma sorununuz yok, ilerde de olsa gitmeyi düşünmelisiniz, gerçi kontenjan boş kalmıyor ne yazık ki, siz gitmeseniz, başkası gidiyor.

Erdal Aydın 
 03.05.2008 12:30
Cevap :
Yorumunuz ve katkılarınız için teşekkür ederim. Sevgi ve saygılar.  03.05.2008 15:02
 

Değerli Genç Osman, siz özetlemişiniz, anlamak için dinlemek gerekir. Daha çok anlamak için de, herhalde, bir konuşup iki dinlemek gerekmektedir. Bir yemek lezzetini nereden almaktadır? Elbette hazırlayan ustanın marifetinden olduğu kadar, malzemesinin bol ve kaliteli olmasından. Bu anlayışla; Konuşmalardaki derinlik ve zenginliğin kaynağında; bilgi yani malzemenin çokluğu yanında, sizinde ifade ettiği gibi iyi dinlemek gelmektedir. Elinize sağlık. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 02.05.2008 20:12
Cevap :
Teşekkür ederim. İnsanların anlaşamamısının birinci nedeni, konuşurken ağızdan çıkanı kulağın duymaması, ikinci nedeni konuşana kulak vermemek, üçüncüsü ise dinlediğini anlamamak ya da anlayıp anlamamazlıktan gelmek... Yorumunuz ve katkılarınız için teşekkürler. Sevgi ve saygılar.  03.05.2008 12:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 301
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1076
Kayıt tarihi
: 02.05.07
 
 

"1988 Adana doğumluyum. Oldukça başarılı bir öğrencilik serüvenimin ardından eğitimimi noktaladım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster