Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

11 Ağustos '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1299
 

Dinler ve medeniyetler

Dinler ve medeniyetler
 

Dinler ve medeniyetler... Bütün dinler... Dinler ve mabetleri her mümine (dindara) açıktır... Dinler, bütün insanlara barış, sevgi, saygı verir ve vermelidir...

Resimde* (Soldan>Sağa) Hiristiyan Ortodoks Kilisesi-Papaz+Piskopos(Hiristiyan Ortodoks Din Adamları) - Müslüman(İslam) Camii-İmam(Müslüman Din Adamı) - Musevi ve Yahudi Sinagogu-Haham(Musevi-Yahudi Din Adamı) - Hiristiyan Katolik Klisesi-Rahip(Hiristiyan Katolik Din Adamı) ve Yahudi... Resimler temsilidir.

Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan, çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar bütününe verilen isim veya tanımdır. Zaman zaman inanç sözcüğünün yerine kullanıldığı gibi, bazen de inanç sözcüğü din sözcüğünün yerinde kullanılır. Din tarihine bakıldığında, birçok farklı kültür, topluluk ve bireyde din kavramının farklı biçimlere sahip olduğu görülür. Arapça kökenli bir sözcük olan din sözcüğü, köken itibariyle "yol, hüküm, mükafat" gibi anlamlara sahiptir.

Uygarlık-Medeniyet

Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun veya diğer zeki canlı türlerinin, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedir.

Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.

Medeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı; uygarlık kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojisinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği sözkonusudur. Uygarlığın doğuşuna ve yükselişine Çin'den Uygur ve Orta Asya Türklerine; Hindistan'dan ve Mezopotamya medeniyetinden eski Mısır medeniyetine; Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma'ya; Batı Avrupa'da aydınlatma çağını yaratan, sanayi inkılabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu'daki Japonlar'a kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

*KAYNAK*

Vikipedi, özgür ansiklopedisi + Necip KÖNİ Arşivi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dinler ve medeniyetler denince aklıma ÇAN ,HAZAN VE EZAN gelir Antakya ne güzel kucaklamıştır hepsini bir arada.Öyle çok yazacak şey geldiki aklıma konu ile ilgili inanırmısınız korktum yanlış birşey yazmaktan. Uygarlık dolu bir dünya diliyorum. Sevgilerimle.

Belgin Uğrayan 
 12.08.2007 22:35
Cevap :
Ziyaretiniz icin Tesekkur Ederim,Belgin Hanim..! MERHABA..., Yorumunuza aynen katiliyorum...Aslinda TURKiYE`miz inanc olarak bir mozaik..Camiileri ile,Kliseleri ile ve Sinagoglari ile aklima gelen ve bildigim kadari ile de ornek olarak basta iSTANBUL-iZMiR-MERSiN-TARSUS-ADANA-iSKENDERUN-ANTAKYA-MARDiN-TRABZON gibi sehirlerimiz bunlarin kaniti...Onun icin HOS GORU-SAYGI ve SEVGi-> EZAN-CAN ve HAZAN..Neticede hepside YUCE ALLAHIMIZ icin....! Sevgilerim ve Selamlarimla, NECiP KONi - ADANA/TR  12.08.2007 23:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8429
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster