Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
878
 

Dinmeyen acı "Kerbela"

Dinmeyen acı "Kerbela"
 

Aşura 2008


Bitmeyen bir yas, bitmeyen bir diriliştir Kerbela.

Kaleleri kin, düşüncesi zehir olanlara,

Bir kırmızı güldür Kerbela.

Ey şehidi Ey şüheda! Adına adanmış bir yerdir Kerbela.

Ey minik Ruğayya!

Fırat’ın susuzluktan yandığı bir gündür, Kerbela.

Yarabbi! içime akıttığım bir öfkedir Kerbela.

Ey insanlık! Unuttukça onu

Sizi mahkûm eden bir dildir Kerbela.

….

Kerbela Katliamı: 10 Ekim 680

Hz. Muhammed`in kızı Hz. Fatma`nın ve Hz. Ali`nin oğlu Hz. Hüseyin, haksız olarak Şam`da iktidarı ele geçirmiş olan Muaviye`nin oğlu Yezid`e biat etmeyi –onu halife olarak tanımayı- reddetti. Kufe halkının kendisini desteklemesi ve Kufe`ye davet etmeleri üzerine Hz. Hüseyin, 680 yılında yaklaşık 100 kişi ile birlikte, İslam adına çeşitli zulüm ve haksız uygulamalar yapan Yezid`e karşı durmak üzere Mekke`den Kufe `ye hareket etti. Bugün Irak sınırları içinde olan Kerbela`da Yezid`in askerleri, Hz. Hüseyin ve taraftarlarının önünü keserek onları günlerce susuz bıraktılar. Fırat Nehri`nden su almak isteyen kafileye engel olundu. Su almaya gidenler oklarla öldürüldü. 10 Muharrem günü, Hz. Hüseyin`in 18. yaşındaki oğlu Ali Ekber ve beşikteki Ali Asgar oklanarak öldürüldüler. Sonunda Hz. Hüseyin Kerbela savaş meydanına çıktı. Yezidin 40 askerini yendikten sonra sağ kalan yakınları ile helalleşti ve yeniden meydana döndü. O anda her taraftan gelen oklarla Hicretin 61. yılının 10 Muharrem cuma günü (10 Ekim 680) öğleden sonra Hz. Hüseyin şehit oldu. Gövdesi Kerbela`da bırakıldı. Mübarek başı Kufe`ye oradan da Şam`a götürüldü. Yezid, Hz. Hüseyin`in başını gördüğünde “Peygamber`den borçlarımı geri aldım.” diye Ehl-i Beyt düşmanlığını ilan etti.

Her yıl tüm Ehl-i Beyt sevdalıları tarafından yası tutulan tarihin bu utanç verici olayı, bu yıl da yine acıyla, üzüntüyle, yasla karşılandı. Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Kültür Derneği'nin organizasyonuyla düzenlenen Evrensel Aşura Matem Merasimi’ne 200.000 kişi civarında insan katıldı. Siyahlara bürünülmüş törende, 1368 yıl aradan sonra, 10 Ekim 680 tarihi sonrası esir düşen Hz. Hüseyin’in kardeşi Hz. Zeynep ve eşi Hz. Rubab’ın acılı anları Zeynebiye Genç Tiyatrosu Oyuncuları tarafından canlandırıldı.

Törene katılan binlerce Şia, tören bitiminde alana kurulmuş Kızılay çadırlarında kan bağışı yaptı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında Kur’an-ı Kerim okunarak başlayan tören alanına asılan pankartlar ve Hadisler ilgi çekiciydi.

“Ey cemaat! Bu Hüseyin bin Ali’dir; O’nu tanıyın; canım elinde olan Allah’a ant olsun ki Hüseyin cennettedir, O’nu sevenler de cennettedir, O’nu sevenleri sevenler de cennettedir.”

Hz. Muhammet (s.a.a)

“Bir gün Peygamber (s.a.a), Hüseyin (a.s)’ı kucağına oturtarak şöyle buyurdu: “Hüseyin’in şehadeti üzre müminlerin kalbinde bir aşk vardır, o aşk asla soğumaz.”

Sonra buyurdular ki: “Babam, her gözyaşının maktulü olana (Hüseyin’e) feda olsun.”

Ey Resulullah’ın torunu, her gözyaşın maktulü nedir? Dediklerinde; “Onu anan her mümin, mutlaka ağlar” buyurdular.

Takvim yaprakları 19 Ocak 2008’i gösterdiğinde, yani 1368 yıl aradan sonra, 7 den 70’e Aşura meydanını dolduran tüm kalabalık Hz. Hüseyin için, onun evlatları için, Hz. Zeynep için, tüm Ehl-i Beyt için ağladı…

Aşura’yı ve tutulan yası anlatacak çok cümle, yaşanan acıyı taze tutacak çok söz vardı ama sözler sustu, gözyaşları “Emrindeyiz ya Hüseyin” diye aktı. Tarihin belki de tekerür etmeyeceği tek olay Kerbela Kıyamıydı. Çünkü “Hiçbir Gün Aşuraya Benzemez” cümleleri dökülüyordu gözyaşı tuzuyla ıslanmış dudaklardan. Üstelik Kazimeyn’e, Pakistan’a, Irak’a, Filistin’e, rağmen.

Tüm bunların ardında, Peygamber torunuyla birlikte, aynı gün Hrant Dink anıldı yurdum sokaklarında, televizyonda daha çok reyting aldı ve binler “Hepimiz Hrant Dink’iz” dedi.

Madalyonun bir yüzü böyle diyordu ama diğer yüzünde zamana, Müslümanlık karşıtı herkese inat “Lebbeyk Ya Hüseyn” nidaları yükseldi. Çünkü Şiaların, tarihin unutamadığı kapkara bir günü unutmaya hiç niyetleri yoktu.

Şiir: http://www2.irib.ir
Kaynak : www.baktabul.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya topraklarını parselleyen, aynı dinden insanları parçalayan, aynı şartlarla yurt edinilmiş yerlerde sınıf farkları doğurmalar sadece ve sadece iktidar olabilme hırsından değil midir?

Yüksel ÖNAÇAN 
 28.11.2008 6:39
 

Eline sağlık ela.Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.HZ.Hüseyin ve bütün şehitlerimize. . . Sevgilerimle Gökhan. . .

Sokrates 
 24.01.2008 8:35
 

kimim ki "aynı" yaradılıp "ayrı" olduğumu iddia edeyim. Allah ın her kulu birdir. Kardeştir. Allah a inanmasa da...

karga 
 22.01.2008 14:11
 

çok abartılan anma törenleridir. neyseki artık insanlar kendilerini zincirlemiyorlar. O çok daha kötüydü. 1000 yıl evvel olmuş bir olayı bu kadar abartmaya gerek yok bence. Neticesinde peygerimizin doğumu ve ölümü bile böyle abartılmıyor. Hırant Dink e gelince de. Çok daha yeni bir olay olması sebebiyle (henüz bir yıl oldu) daha çok bahsedilmesi normal. Bahsedilmeli ki, 1 yıl olmasına rağmen gidilemeyen 1 arpa boyu yolun gidilebilmesi mümkün hale gelsin... Bu arada ben demedim ama, hepimiz Hırantız diyenler aslında hepimiz biriz. Hepimiz kardeşiz diyorlar. Ben direk böyle demeyi tercih ederim. Her bir ermeni de, her bir türk ve müslüman kadar değerlidir.

karga 
 21.01.2008 17:14
Cevap :
Sevgili Karga, 1,5 asır sonra bile bir yas hala hatırlanıyorsa ve bunun için gözyaşları dökülüyorsa, inanın bana bu bir inanç meselesidir. Sizin de dediğiniz gibi ne sıradan bir doğum, ne de ölüm hikayesidir. Öyle olsaydı Hz. Hüseyin'inde doğumu, ölümü kadar yoğun bir taleple kutlanırdı. Bu bir katliamdır, bunca yas da bundandır. Tüm İslam Alimleri kabul eder ki Kerbela Vakaası İslamın devamı anlamına gelir. Böyle bir olay yaşanmasa yeryüzünde Müslümanlık diye bir kavram kalmaz işte o zaman gerçenten "Bir" gerçekten "Kardeş" olurdunuz. Sevgiler...  22.01.2008 12:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 209
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1603
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

Şu an özel bir şirkette, grafiker olarak çalışmaktayım, geçmişte hikaye denemeleri ile başladığım ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster