Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '15

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
283
 

Dinozorların görkemli dönüşü..

Dinozorların görkemli dönüşü..
 

Dinozor eğitimi şarttır...


Jurassic World

Yönetmen: Colin Trevorrow

Oyuncular. Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Irrfan Khan

 

Doksanlı yıllarda Dinozorları hayatımıza sokan Jurassic Park üçlemesi yeni bir soluk ile sil baştan yapıyor. Üçlemenin son ayağından bu yana geçen 14 yıl içinde, parkın, Disneylandvari bir eğlence merkezine dönüşmüş olduğunu görüyoruz. Nublar Adası'ndaki eğlence parkı tüm dünyadan ailelerin, çocukların akın akın ziyaret ettikleri görkemli bir yer olmuş.3D ve gelişen CGI teknolojisinin katkılarıyla görsel etkileyicilik, gerilimi ve atmosferi finale kadar ayakta tutuyor. Kendi adıma keyifle izlediğimi söyleyebilirim.

Genetik olarak üretilen dinozorların daha etkileyici, daha çekici hale gelmeleri parkı yöneten şirketin en büyük idealidir. Ziyaretçi sayısının azabileceği korkusu iş birliği yaptıkları bilim adamlarının sorumsuzca deneylerine kapı açmaktadır. En son yarı T-Rex, yarı Raptor melez bir dinazor üretirler. T-Rex'ten daha iri olan Indominus Rex bitki örtüsüyle kamufle olabilme özelliğine bile sahiptir. Kendi türüne saldıran bir canavar olduğu ortaya çıkınca adada alarm verilir ve av başlar.

 

Ağaçları sallayarak, yavaş yavaş ortaya çıkan dinazorlar, onlar arasında oval,manyetik araçlarla dolaşmak, kanatlı Dimorphodon sürüsünün saldırısı gibibirinci sınıf bir görsel yaratıcılık, arkadaki muhteşem John Williams müziği, seyirciyi heyecan açısından tatmin ediyor. Senaryo böylesine iddialı bir yapım için derinlikten yoksun. Karakter karnesi de oldukça zayıf. Chris Pratt“Galaksi'nin Koruyucuları” filmindeki zıpır karakterinde sevmiştik. Dinozor eğitmeni Owen Grady'de bu kez tutuk ve mimiksiz, yaşlı bir adam gibi. Şirketin hırslı CEO'su Claire'le (Bryce Dallas Howard) arasındaki aşk ilişkisi şablondan öte, adeta mecburiyete dönüşmüş. Claire'de Howard robotik bir karaktere dönüşmüş. Ortalık iki çocuk kahraman Zach ve Gray'e kalmış. İkisinin yaşadıkları macera geçmişten gelen Jurassic Park ruhunu yaşatıyor. Hint Sinemasının tek geçtiğim oyuncusu Irrfan Khan ise tam bir memur performansı gösteriyor.

Filmin geneline gri, metalik renklerin boyadığı karanlık atmosfer hakim, final Dinozor kapışmasıyla Godzilla filmleri bölgesine giriyor. Bağımsız “Zaman Yolcusu” filmiyle tanıdığımız genç yönetmen Trevorrow , ikinci uzun metrajında büyük bütçenin gereklerini yerine getiren bir zenaatkarlık sunuyor.

Dinozorlarla 14 yıl sonraki karşılaşmamız şaşırtıcı olmuyor. Koltuğa kurulup kendinizi aksiyona bırakın. Ana fikri de unutmayalım; doğayla fazla oynamak zararlıdır. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1069
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster