Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '19

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
214
 

Diploma Enflasyonu!

Çevremdeki gençlere bakıyorum, bir diploma ile yetinmiyorlar. Tanıdığım bir genç var şu anda iki adet diploması var ama o bir işe girip çalışmak yerine bir üçüncü diploma peşinde. Milliyet Blogda da profillere bakıyorum, birçok Bloger birden fazla diploma ve çok sayıda sertifikaya sahip. Bunlar gerçekten bir işe yarıyor mu, ben pek emin değilim.

Bu durum ister istemez dikkatimi çekiyor. Bir kısım genç madem iş yok bari yüksek lisans yapayım ya da ikinci hatta üçüncü bir fakülteyi bitireyim diye düşünüyor. Nasılsa ekmek elden, su gölden! Ancak devam edilen bu fakültelerin çoğunun devam mecburiyeti yok. Uygulama yok, deneyim yok. Oturdukları yerden birtakım teorik bilgileri ezberleyip sınavlara giriyorlar. Diplomalar alınıyor ama çoğu kez bir işe yaramıyor.

Benim gördüğüm, olan ana babalara oluyor. Onlar uzaktan okunan her bir fakültenin masrafını çekiyor. Alınan diplomaların işe yaramadığını görünce de kahroluyorlar.

Çözümün ne olduğunu sorabilirsiniz.

Mesela ben bir pratisyen doktorum. Okulu bitirdikten kısa bir süre sonra işe girdim ve 35 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum. Bu süre zarfında hiçbir iş sorunum olmadı. Şu anda da hemen her gün iş teklifleri alıyorum ama ben o sayfayı kapattım. Emekliliğin tadını çıkarmaya bakıyorum. Bunları asla övünmek için yazmıyorum. Anlatmak istediğim, ben bugünkü gençlerin yerinde olsam iş imkanları olan bir bölümü seçerim. İlla doktor olmak da şart değil; bugün ülkemizde büyük bir kalifiye eleman sorunu/eksikliği var.

Mesela bırakın üniversite mezunu olmayı bugün endüstri meslek lisesi mezunları kolayca iş bulabiliyor. Keza otomotiv sektöründe eğitim alan gençler de kolayca işe girebiliyor. Subay, astsubay ve polislik de iş garantisi olan meslekler. Daha böyle onlarca yüzlerce meslek vardır.  

Neticede gençlerimize, diploma ve sertifika koleksiyonu yapmak yerine ta baştan piyasada iş bulma (istihdam) imkanı bol geçerli bir meslek seçmelerini tavsiye ediyorum…

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

24 Aralık 2019

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster