Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '18

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
168
 

Diploma mı Tecrübe mi?

Bugün içimden geldiği gibi yazmak istiyorum. Günümüzün en büyük sorunlarından birisi işsizliktir. İş ararken karşımıza çıkan sorunlar diploma,tecrübe ve askerlik konusudur.

İş görüşmelerinde sorulan klasik sorulardır. Hepimiz iş ararken bu tarz sorunlarla karşı karşıya gelmişsizdir.  Bana göre iş hayatında diploma ile tecrübe konusunda şu daha önemlidir diyemeyiz. Ama tecrübe iş hayatında diplomaya göre bir tık önde gözükmektedir. Çünkü çoğu işletme personel yetiştirme durumlarına pek sıcak bakmamaktadır. Yetiştirilmiş personeller varken bu tarz şeylerle uğraşmak onlar için vakit kaybı olarak görülmektedir.

İşe alınırken diplomanın bize katkısı büyüktür. O iş yerinde de işimizi en iyi şekilde yerine getirmek için de tecrübe konusu devreye girmektedir. Şöyle bir benzetme yapılabilir. Diploma bir evin anahtarı konumundadır. Tecrübe ise o ev içerisindeki deneyimlerimizi ve o ev içerisindeki işleri kolay hızlı ve hatasız bir şekilde yapmamızı sağlamaktadır. Yani evden içeri girdikten sonra diplomanın pek bir önemi kalmamaktadır. Bundan sonra tecrübelerimiz bize yardımcı olmaktadır.

Bu nedenle diplomayı anahtar, tecrübeyi de evin içerisinde daha rahat hareket etmek ,evi tanıma olarak ta görebilirsiniz.

 Kişi bilmediği yolda daha fazla vakit kaybeder ama bildiği yolda daha hızlı hareket eder.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana kalırsa tecrübe derim. Diplomalı da işsiz kaldığından ekmek derdinde haliyle değerlendirilmelidir.Kız kardeşim,iş tecrübesi olarak farklı sektõrde deneyimlidir. Mali müşavir, hukuk bürosu, anaokulu, kreş, çocuk bakımı hatta temizlik ki canını çıkarttı son ayrıldığı işten neden mi iş sahipleri kriterleri aptalcadır. Õzel sektõr manken fizik, ki patron gõzü gõnlü için ister,ayağına çağırır sonra keyfi davranarak 'sonra ararız 'der. Sonuçsuz bırakır. Kardeşim, uluslararası ilişkiler son sınıf õğrencisi çok başarılı ve çocuk gelişimci ama vasıflı iş zaten bulamıyor. Vasıfsız işte gene bshsneleri olur. Tefeci gibi sõmüren sektõrler var.Çalışanın parasını vermeden büyurler. Demem o ki tecrube , diploma hep sorun oluyor.

Tuanna Güzel 
 20.04.2018 12:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 360
Kayıt tarihi
: 26.05.16
 
 

1993 yılında Sinop ili Durağan ilçesinde doğdum. 1997 yılında ailemle birlikte İstanbul'a geldim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster