Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
679
 

Diplomalarıyla övünüp insanlıktan nasibini almamışlara...

Diplomalarıyla övünüp insanlıktan nasibini almamışlara...
 

Diploma ve yüksek öğrenimleriyle övünüp insanlıktan nasibini almamışlara; Fatma teyze....

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yollara dökülen orta yaşlarda bir kadın...Her sabah çalıştığı şirkete gelir, önlüğünü giyer ve temizliği başlar. O diğerleri gibi ne devlet okulların da ne de özel okullar da eğitim almıştır. Her sabah birlikte başlıyoruz güne Fatma teyze’yle...

Fatma teyze benim çalıştığım ajansta temizlik görevlisi olarak çalışıyor. Bu sabah aramızda geçen kısa ama etkileyici konuşma beni bu yazımı kaleme almaya sevk etti. Kafam da yazıma “nasıl başlamalıyım”a dair bir cevap yada hazırlığım yok. Bu sabah ki kısa konuşma beni öyle etkiledi ki kendimi sadece kelimelerin akışına teslim ediyorum.

Sabah 07:00 civarında ajansa geldiğim de Fatma Teyze masamı silmek için odama geldi. Aramız da geçen konuşmayı olduğu gibi aktarıyorum;

Ayça: Fatma teyze günaydın.

Fatma teyze: Günaydın kızım. Bugün gelin gibi olmuşşun (beyaz straplez elbisem için yaptığı yorum)

Ayça: Yakışmış mı? Gelinlik bana yakışacak yani? (Ben kahkaha patlattım, Fatma teyze tebessüm etti)

Fatma teyze:Yakışmaz mı,tabi yakışacak.Kızım bak bir atasözü vardır,(bu sırada söylediği atasözünü tam anlayamadım)

Ayça: Fatma Teyze gelinliği falan bırakta bana dua ediyor musun onu söyle sen?

Fatma teyze: Etmez olur muyum? Herkese ediyorum, evsiz olanlara, hasta olanlara...Ben gece uykumun arasında uyandığım da bile besmele çekerim. Geçen gün Ahmet bey (Ajans ceo) temizlik yaparken beni duymuş herhalde farkında olmadan sesli söylemişim “bismillahirahmanirahim” i “siz çalışırken de mi besmele çekiyorsunuz” diye sordu bana. ”Ben buradan ekmek yiyorum buranın bereketi önemli” dedim. Öyle değil mi kızım? Burası bereketli olacak ki ben de ekmek yiyebileyim.

Ayça: Ahmet Bey ne dedi peki?

Fatma teyze : “helal olsun “ dedi.

Fatma teyze’yi  kalktım ve öptüm...

Herbirimiz edindiğimiz diplomalarla, aldığımız eğitimlerle övünür dururuz. Bir insan ne kadar çok diploma denilen kağıda sahipse o insan üstün’dür. Diplomalar elbette ki bazı alanlarda size öncelik sağlayabilir ama hayat dediğimiz serüvende bana göre hiçbir hükmü yoktur. Yukarıda ki dialogta ki Fatma Teyze eğitimsiz ve bir ajansın temizlik işlerini yapıyor. Yani onun diploması yok ama o herkese nasip olmayan, hiçbir kurumun veremeyeceği bir yüreğe ve erdeme sahip.

Sözüm diplomalarıyla kendini ortaya koymaya çalışan,insanlıktan nasibini almamışlara;

Fatma teyze’nin bu yüreği, saf niyeti ve insanlığı hepinize ders olsun.

Herşey gönlünce olsun fatma teyze...

Sevgilerimle...
Ayça AKIN
http://www.aycaakin.com
http//www.facebook.com/aycaakin
https://twitter.com//aycakn

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Diploma... Elinde büyüdüğüm amcamın tek arzusu benim fakülteden mezun olduğumu görebilmekti. Diplomaya takmış bir adam değildi. Sadece hayatımı güvence altına alabilmem için diplomamın olması gerektiğine inandırmıştı kendini. Yokluktan okuyamamış ve ağlayarak 3 sınıftan sonra tahsil görememiş ama iş hayatına fırtına gibi girip ülkesi ve ulusu için güzel eserler bırakıp öleceğine yakın da mirasının yarısından fazlasını eğitim kurumlarına vakfetmiş adamın tek isteği buydu işte. Dört köşeli bir kağıt parçası. O benim mezuniyetime gelemedi. Çünkü okula başladığım sene kaybettim. 2. kez yetim kaldım. Ama benim için anlamsız olan o kağıdı amcam için değil kendim için kazandım. O örnek oldu bana. Kamçıladı. Mezun olduğumda diplomamla gittim mezarına. Ben geldim dedim usulca... Şimdi iş yerimin baş ucuna astığım resmini selamlıyarak giriyorum her sabah işe. Resminin yanına astığım diploma ile hasret gideriyor sadece...

Victor Whitestone 
 28.06.2012 12:12
Cevap :
Merhaba,duygulı yorumunuz ıcın cok tesekkurler.Sevgıler!  28.06.2012 16:26
 

Diploma ne ki? Altı üstü bir kağıt parçası.İnsan önce insan olabilmeyi öğrenmeli. Diploma insani duyguları taşıyan insanların süsüdür yalnızca. yazın çok güzeldi Ayça, emeklerine sağlık. Sevgilerimle.

Ay Şen 
 14.06.2012 2:30
Cevap :
Çok tesekkur ederım :) Sevgıler :)  14.06.2012 8:18
 

Yalnız kalırım kendimle ama beynim yalnız kalmaz ki, sorarım ara ara, diploma nedir? diye. Toplu taşım aracında ak saçlı yaşlısına yerini vermeyen sen, kadına şiddet uygulayan sen, çevreyi kirleten sen, (daha pek çok örnek var) bir değil, birkaç diploman olsa ne yazar!!! Seni kim arar, kim sorar, kim sever? Buna çok yakın bugün yazdığım blogumun linki:http://blog.milliyet.com.tr/kim-arar-seni-/Blog/?BlogNo=366488 Selamlar, sevgiler.

İpek Çevik 
 12.06.2012 15:13
Cevap :
Çok tesekkurler yorumunuz ıcın :) sevgıler...  12.06.2012 15:48
 

Duygulanarak okudum yazını Ayça'cığım, yüreğine sağlık. Bu olayı bizlere de aktarman ne kadar isabetli oldu, teşekkürler. Biliyor musun, ben daha çok önemsiyorum hayat okulundan mezun olmuş insanları. Zira, üniversitelerin, eğitim kurumlarının insanlara öğretemediği bir çok insani değerlerin çok daha farkındalar. Güzel bir gün dilerim, herşey gönlünce olsun.

A.Nilgün Aktaş 
 12.06.2012 14:06
Cevap :
Merhaba,çok tesekkur ederım :) Ben de cok etkılendım ve uzun sure etkısınden cıkamadım.Kesınlıkle sıze katılıyorum.Hayat okulu bambaska bırsey...Sevgıler!  12.06.2012 14:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5503
Kayıt tarihi
: 08.04.12
 
 

"HADİ CESARET" ve "YAŞAMAK ŞART" adlı kitapların yazarı olan Ayça Akın,16 Mayıs 1981 İstanbul doğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster