Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
646
 

Diplomasiyi Etkileyen Yeni Aktörlerden: WikiLeaks

Diplomasiyi Etkileyen Yeni Aktörlerden: WikiLeaks
 

wiki


WikiLeaks’in gizli belgeleri yayınlaması ile akıllarda şüpheler bıraktı. Amerika Birleşik Devletleri’nin, günler öncesinden, Irak ile ilgili gizli belgelerden 7 kat daha fazla belgenin yayınlanacağı bildirisinden sonra eli kolu bağlı kalmasını tüm dünya şahit oldu. Kimi dost ülkelerin arkalarından planlar yaptığı, kimi elçilerin dünya liderleri hakkında ileri-geri yorumlar sergilenmesi şeklinde bir takım yazılar sunuldu. 

Fransız Le Monde gazetesi WikiLeaks’in beklenen gizli devlet belgelerini yayınlamasından itibaren, uluslararası ilişkilerde yeni dönemin sinyallerini verdi. Ankara bekleyişe geçtiğini bildirdi. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olayla ilgili verdiği demeçte Wikileaks’in belgelere ile ilgili olarak ‘‘Şu anda WikiLeaks'in eteklerinde neler var, bunları bir döksün görelim. Ondan sonra da bunların ne kadar ciddi, ne kadar gayri ciddi olduğunu öğreniriz. Çünkü WikiLeaks'in ciddiyeti şüphelidir. Bu bakımdan şu anda sadece biz eteklerindeki taşın dökülmesini bekliyoruz. Ondan sonra da değerlendirmesini yapar, gerekli açıklamaları yaparız’’dedi. 

Tahran ise söz konusu durum ile ilgili ‘‘komlo’’ şeklinde bir değerlendirme yaptı. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, yayınlanan belgelerin ABD hükümetinin bir komplosu olduğunu kaydederek, belgenin içeriğinde bulunan ifadelerin, İran’ın Arap komşularıyla olan ilişkilerine zarar veremeyeceğini kaydetti.[*] 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton gizli belgelerin sızmasından dolayı üzüntü duyduklarını ve bu durumun ABD'nin ikili ilişkilerine zarar verdiğini söyledi.[**]Söz konusu ilişkilerin ne ölçüde zarar göreceğini kestiremeyiz. WikiLeaks belgelerine en çok ABD üzüldü ve ikili ilişkilerin zarara gireceği yönünde açıklamalarda bulundu. 

Konuya öngörüler eşliğinde bir yorum getirmek istiyorum. WikiLeaks’in dünya da tanınmasını sağlayan ve onu popüler meşru kılan olay Irak ile ilgili gizli belgeler olmuştu. ABD bu durumun ardından başlatılan takiplerde, gizli belgeleri yayınlayan kişiler hakkında yasal işlemler başlattı.(5 Temmuz 2010'da 52 yıl hapis istemiyle tutuklandı. Şu an Kuveyt'teki Arifjan Üssü'nde tutuluyor.[***])Yayınlanan belgelerin hepsinin doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında yorumlar güdebiliriz fakat kesin bir yargıya varmak güç olacaktır. Belgelerde dikkat edilmesi gereken bir hususa değinmek isterim. İlişkileri iyi giden ülkelerin, arkalarından iş yürüttüklerini iddia edilmektedir. Örnek vermek gerekirse; İran-Arap dünyası ilişkileri, Türkiye-İran-Azerbaycan ilişkileri, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin liderine yönelik tespitler ve cümleler, belgelerde ülkelerin birbirlerinden, iktidarın meşruluğunu şüphe etmeleri yönünde etki bırakan belgeler yayınlandı. Şöyle bir yorum yapmak gerekirse, doğruların yanında diplomasiyi etkileyecek gerçeği yansıtmayacak türde bilgiler var. Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. 

Sonuç itibari ile liderlerin arasında ki diyalogların, dünya meselesi olmaması yani dünyanın kaosa girmemesi için dileklerde bulunmaktayım. Yazımı çok sevdiğim bir söz olan, Lord Palmerston’un sözü ile bitirmek istiyorum.(…)‘‘ebedi dost ve düşmanlar yoktur, değişmez çıkarlar vardır”. 

 

[*]http://www.milliyet.com.tr/ahmedinejad-a-gore-wikileaks-belgeleri-komplo-/dunya/sondakika/29.11.2010/1320009/default.htm 

[**]http://www.milliyet.com.tr/Dunya/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1320134&Date=29.11.2010&CategoryName=dunya&b=ABD:%20Wikileaks%20sizintilarindan%20uzuntu%20duyuyoruz, %20iliskilerimize%20zararli 

[***]http://www.aktifhaber.com/abdnin-tum-oyunlari-dokuluyor-359961h.htm 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 857
Kayıt tarihi
: 17.11.10
 
 

Üniversite öğrencisi, medya ve iletişim, uluslararası ilişkiler ilgi alanımdır...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster