Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
588
 

Diplomatik bir aşk yaşıyorsanız zaman kaybetmeyin; erken davranın ve önce terk eden siz olun

Diplomatik bir aşk yaşıyorsanız zaman kaybetmeyin; erken davranın ve önce terk eden siz olun
 

.İçinde sevgi kırıntıları kalıp kalmadığından bile şüphe ettiğimiz ama adına da güya aşk denen değişik bir ilişki biçimine değineceğiz bugün.
Başlayalım.
Ülkeler arasında sorun çıkardığına, diplomatik krize sebep olduğuna inanılan kişiler persona non grata, yâni istenmeyen adam ilân edilerek gerekli tepki ortaya konulmaya çalışılır.

Diplomatlar, devlet adamları, kullandıkları kelimelerin karşı tarafta ne anlama gelebileceğine dikkat etmezlerse, her an istenmeyen adam ilân edilme riski ve hatta bazı durumlarda da, tehdidi ile karşı karşıyadırlar.

Esasen bu bir bakıma da olması gerekendir.

Çünkü diplomatik saha, çokta özgür olunmaması gereken bir sahadır ve politikacılar iç politikada sahip oldukları özgürlüklerini diplomatik alanda sürdürmemelidirler.

Bu açıklamayı yaptık, çünkü bazen aşk ya da birliktelik diye isimlendirilecek ilişki biçimlerinin hiç de olmaması gerektiği bir şekilde, yani diplomatik bir ciddiyetle yaşandığına şahit oluruz.

Yâni bir ilişki yaşanmakta ve hatta bazen bunun adına aşk bile denebilmektedir.

Ancak görüntüde aşk denilen bu ilişki biçimi, aslında neredeyse diplomatik kabul edebileceğimiz bir sahada yaşanmaktadır.

Açalım.

Yaşanan ilişkinin temel karakteristik özelliği, çiftlerden birinin genellikle baskın, diğerinin ise çekinik kalmasıdır.
Ancak bu bahsini ettiğimiz baskınlık ya da çekiniklik, her ilişkide olabilecek normal ölçüde ve seyrinde değildir.

Çekinik olan taraf, hem ilişkinin tüm ağırlığını üzerine almıştır, hem de ismi konmamış bir taşıma suyunu da sürekli taşımaya çalışmaktadır.

Değirmenin döneceği olan inancını hiç kaybetmeden...

İşte ilişkide diplomasi kurallarını uygulayan da bu taraftır yani çekinik olandır.

Karşı tarafın kendisini bir gün terk edeceği korkusu ve taşıdığı sevgisidir böyle davranmasına sebep olan.

Kullandığı cümleler özgürce değildir.

Davranışlarında, söylemlerinde kısıtlama varıdır.

Hür değildir. Sözgelimi kızgınlığını ya da kendisine çok ama çok ters gelebilecek bir hususu bile gündeme getiremez.

Korkar.

Aşk başa gelince akıl senelik izne çıkar cümlesi, ilişkide çekinik olan tarafta hayat bulur. Sürekli bir hata mı yapacağım acaba? diye hareket eder.

İlişkide, aslında kaybetme korkusundan dolayı farkında olmadan koyduğu kendi kurallarına uymaya çalışır.

Özgür değildir yani.

Ölçülüdür.

Çünkü öyle olmak zorunda olduğunu düşünür.

Tüm hareketleri diplomatik bir kriz ya da gerginlik yaşanmaması, yaratılmaması yönündedir.

Ancak verilen tavizlerin sonu yoktur.

Çekinik tarafta bir insandır ve o da bir gün yorulur.

Sonuçlarını bile bile, biraz kendisi gibi olmaya, özgür davranmaya, eşit koşullarda bir ilişki yaşamanın yollarını aramaya koyulduğu anda karşı taraftan gerekli uyarıyı almakta gecikmez.

Dışlanır.

İlişki biter.

Çekinik tarafın davranışlarında hayata geçirdiği özgürlük ibresindeki minik bir sapma, karşı dominant tarafta ters etki yapmıştır artık.

Çünkü baskın taraf o ana kadar hiç alışık olmadığı bir durum yaşamıştır. İlişki eşit şartlarda yaşanacağının sinyalini vermiştir ve bu ise olmaması gereken bir şeydir.

Baskın taraf, zaten diplomatik bir şekilde yaşanmış bu ilişkide yapması gerekeni yapar ve bu krizi kendi yöntemleriyle aşmaya çalışır.

Ve yapabileceği tek şeyi yapar.

Zavallı karşı tarafı persona non grata ilân eder!

Sabrın sonu ile

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazısı olmuş. Hatta biraz resmi dilde yazılan kitap özeti gibi olmuş. :))

Ruksan İLDAN 
 18.07.2007 16:21
Cevap :
aah doğru söylüyorsun.bazen kitap gibi bazen şiir gibi.götürüyoruz işte..asya yakasında havalar nasıl:)  18.07.2007 16:56
 

önce terketmek neyi kurtaracak?

Ozlem Ozkulak 
 11.07.2007 18:25
Cevap :
kişiden kişiye değişir. kimi onurunu, kimi başka şeyi...  13.07.2007 0:14
 

sımdı Baver'cıgım sorunun cozumu ne sence? yanı ılsıkı esıt sartlarda yasanmasın, yasandıgı seklıyle sursun o zaman ask olmasa bıle ask mı dıyelım yasadıklarımıza, yoksa esıt sartlarda yasanırsa zaten adı sevgı ya da ask olmazmı, va ya nedır cozumun ben alıgılayamadım, etrafıma baktım,hatta kendıme donup baktım da esıt olmayan tum ılıskıler curume ve nefret kokarken hala taraflardan bırının daha fazla fedakarlıgı ıle surdugune ınandım, ama bu ınancımı sagolsun her daım taze tutan kadınlar oldu etrafımda' cok ısterdım bırkac tane ılac nıyetıne erkekde olsun bu dusuncemı desdekleyen:) ama olmadı, yaralar kadınların, esıtsızlık kadınların,azla yetınen kadınlar, bekleyenler,aldatılanlar, yorulsa bıle susanlar,vs,vs,vs, gercı bu bır tercıhtır, esıt olmayanı secmıs olanların sonradan da vazgecme sansları elınden alınmamıstır ama bazı kadınlara mustahaktır dıyesım gelıyor, yanlıs erkegın savunması dıye bı kıtap okumustum,neyse en ıyısı susayım ben yoksa kelımelerım ayarı bozulacak bu noktada

nuran basaran 
 08.07.2007 21:06
Cevap :
Nurancığım yorumunda elbette katıldığım ve haklı olduğun noktalar var. Ancak ben cinsiyet ayrımı yapmamıştım farkındaysan. Tabii ki herkes farklı bir açıdan tahlil yapıyor. Teşekkürler döktürdüğün için:)**Not: son zamanlarda senin yorumların farkındaysan yorum formatından çıkıp, bu sayfalarda yayınlası yazılara dönüşüyor. Bilmem minik bir teşebbüs yetecek. Öyle zor bir şey yok. Lise öğrencileri bile var bu sayfalarda. Hadii bakiiiim...  09.07.2007 1:39
 

Bir evlilikte çekinik diye tabir ettiğin biri varsa, zaten o evlilik hiç geçerli olmamıştır görüşümce!! Bitmeye de mahkumdur tam dediğin gibi. ...Konuyu çok güzel bağdaştırmışsın, çok da güzel betimlenmiş, tebrik ederim... Bu arada İzmir sıcaktan kavruluyor, akşamlarıysa inanılmaz bi kum fırtınası var 2-3 gündür, garip yani... Sevgilerimle...

Zeyno 
 08.07.2007 21:04
Cevap :
Bitmeye mahkumdur. Bu iki kelimeyi yan yana getirip yazıma neden koymadım ki ben??? Sağol Zeynocuğum katkından dolayı.** Bir de senin hikayeye taktım. Özellikle üçüncü bölüme. Sen hele bir yaz bakalım arkasından neler çıkacak. *Sıcak dedin. Bilirim senin sıcakla aran iyidir. Ancak sen bile kavruluyor diyorsan, demek ki gerçekten sıcak. Not: Susuzluk sorunu müstesna, inşaallah burası da kavrulur ne diyim. :)  09.07.2007 1:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1369
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1858
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster