Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '20

 
Kategori
Sağlık
 

Diş Hekimi ile Ortodontistin

Selamlar, bu hafta da merak edilen bir konudan kısaca bahsetmek istiyorum. Hastalarımızın genelde merak ettiği ve sordukları konu diş hekimliği ile ortodontinin farkı oluyor. 

Diş hekimliği beş senelik bir üniversite öğrenimi sonucu yüksek lisans diplomasıyla mezun olunan bir bölümdür. Bu öğrenimin üçüncü senesinden itibaren bir diş hekimliği öğrencisi aktif hasta bakmaya başlar. Özellikle son senenin büyük çoğunluğu klinik eğitimlerle geçmektedir. 

Bu beş senelik sürecin sonunda diş hekimi olarak mezun olunur. Bu aşamada mezun olan bir kişi tercihine göre muayene açabilir veya devlette ve herhangi bir kurumda çalışma hakkına sahip olmuştur. 

Farklı branş üzerinde çalışmaya devam etmek isteyen kişiler ise, fakültede doktora ya da uzmanlık öğrenimine devam etmeyi seçebilirler. Sekiz branştan herhangi birini tercih edip, sınavlarına girerek bundan sonraki süreçte yalnızca uzmanlaşmayı seçtikleri branşın hastalarına bakarlar. 

Ortodonti de bu branşlardan birisidir. Ortodonti uzmanları da diş hekimliği fakültesinden mezun olmuş ve sonrasında ortalama dört yıllık bir uzmanlık eğitimi sürecinden sonra ortodonti uzmanı olmaya hak kazanmışlardır. 

Tercihine göre bir ortodontist veya başka branşlardan mezun bir uzman hekim, diğer branşlarla ilgili uygulamaları yapma yetkisine ve becerisine sahiptir. Fakat genellikle her uzman kendi konusu üzerinde çalışmayı tercih etmektedir. 

Ortodonti uzmanı diş hekimi Eşref Kerem Atamözlü

Instagram :https://bit.ly/2rRpEP6

Facebook :https://www.facebook.com/softdent.com.tr/

E-mail       :atamozlu@gmail.com

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 38
Kayıt tarihi
: 26.11.19
 
 

Dr. Kerem Atamözlü, 1982 yılında İstanbul'da doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini Manisa'da tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster