Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
78
 

Dışarıdan Bakıldığında, Türkiye İmajı!!!

Türkiye’nin imajı dünyada, özellikle de Avrupa’da çok tartışılan bir konudur. Çok konuda Türkiye’nin imajı hakkında yanlı ve yönlendirici haberler yapıldığını, görmüşsünüzdür. Türkiye’nin sadece İstanbul’dan veya Ankara’dan ibaret olduğu, tatil mekânı olarak yabancı insanların akıllarında Antalya isminin çağrışım yaptığını çeşitli kanallar vasıtasıyla şahitlik edersiniz.

***

Türkiye’nin hâlâ bağnaz bir ülke olduğu sanılır. Fransız ve Alman görsel ve yazılı medya kuruluşlarının Türkiye’ye dair izlenimlerini içeren haberlerine baktığınızda, genelde klişeleşmiş haber görsellerinin kullanıldığını görürsünüz. İstanbul’dan bahis eden bir haberde, çarşaflı kadın görüntüleri, sakallı ve sarıklı erkeklerin arkasında yürüyen, toplumda sadece marjinal olacak cariye görünümlü kadınlarımızın fotoğraf karelerini de görürsünüz. Tarihi ve kültürel mekânlardan da haber yansıtması yapıldığında, daha çok bize has camilerimizin kullanıldığı görülür.

Ve hâlâ, Batı Avrupa ülkelerinde, “Türkiye”, “Türk olmak” olguları, eşittir, Arap olarak telakki edilmekte. Türklerin, Araplardan bağımsız bir ırk olduğunu, bilmeyen sözde medeni insan yığınları, kendilerini, Avrupa kıtasında olduklarından ötürü modern ve çağdaş zannedebilmektedir.

Entelektüel birikim olarak, aslında dünyadan nasılda bihaber olduklarını, sosyal ağları kullandığınız vakit tecrübe edebilmektesiniz.

***

Bu da aslında Avrupalı toplumların tembelliğinden kaynaklanmaktadır. Batıdan, Doğuya tutulan projeksiyonda, sadece “oryantalizm” unsurunu kullandığınız vakit, Ortadoğu, Arap âlemi, İslam dini eşit, Türkiye’dir. Veya Türkiye’ye yönelik algılamalarını, genellikle bu coğrafi faktör ve moral değerler üzerinden yapmak, sanki daha kolay gelmektedir.

Tabii ki, Türk milletinin %99,9’u Müslüman olmakla beraber, yaşam tarzı daha çok Batılı toplum değerleriyle örtüşen bir yaşam modelidir. Türkiye, her ne kadar İslam dininin çoğunlukta olduğu insanların yaşam havzası olsa da, gayrimüslimlerin dini vecibelerini ifa etmelerine engel teşkil edecek hiçbir engel yoktur. Kamuoyuna yansıyan birkaç marjinal ve sakil bir zihniyetin ürünü olan bağnazca yapılmış eylemler, Türkiye’de hiçbir şekilde dinsel ayrımcılığın olduğunu göstermez.

***

Bu bağlamda, Türkiye’nin imajı hakkında yanlış bilgilenen Avrupalı toplumların, zamanında Türkiye’den dışarıya çalışmak maksadıyla göç eden vatandaşlarımızın hâl ve tavırlarına bakarak, Türkiye değerlendirmesi yapmaları yanlıştır.

Bu ülke gayet doğal seleksiyonunda modern bir ülkedir. Hâlâ eksiklikleri vardır. Ama, Türkiye’yi; Afganistan, Irak, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi, Arap coğrafyasına ve İslami yaşam değerlerinin, topluma yön verdiği, modernitenin hâlâ uğramadığı uygarlıklarla kıyaslamak, aslında bize haksızlık yapılmasından ziyade, bu toplumların cahilliklerinden ileri gelmektedir.

***

Sadece, demokrasinin kusurlarına bakarak, hukuk sisteminde yaşanan eksikliklere bakarak, toplumumuzda marjinal diyebileceğimiz kadınımıza karşı belli bölgelerde uygulanan her türlü insan hakları ihlallerine, hatta kültürel değerlerin neticesinde büyük metropol kentlerimizde işlenen “namus” cinayetleri altındaki aşağılık edimlere bakarak, Türkiye imajı tayin etmek, birazcık kolaycılıktan ve ezberden başka ne olabilir?

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 689
Toplam yorum
: 134
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 81
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster