Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '09

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
430
 

Dışarıdan bakınca

Dışarıdan bakınca
 

Mert Demir Dışarıdan Bakınca Mayıs 2009


Devlet yönetmek hata kaldırmaz! Bu nedenledir ki hükümetin gerek iç ve dış, gerekse de ekonomi politikalarındaki sergilediği tavır ülkemizin geleceğine ve uluslar arası arenadaki ağırlığına ağır darbe vurmakta. İç politikada yıllar öncesinin sağ-sol kamplaşmasına benzer bir kamplaşmanın, bugün iktidar yanlıları-karşıtları şeklinde ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar, Ergenekon siyasi mücadelesi ve ülkenin dört yanına mevzilenmiş çıkar gruplarının (tarikatlar, cemaatler, vs.) desteği ile ülkenin sürüklendiği noktayı, elbette ki bir vatandaş olarak onaylamak mümkün değil. Zira son yerel seçim sonuçları, bu gidişin kamuoyunda da destek bulmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Gelelim dış politikaya: yapılanlara akıl erdirmek mümkün değil! Bir önceki yazımda da bahsettiğim üzere; gerek son Ermeni açılımındaki stratejik hatalar, gerekse NATO Genel Sekreteri seçimine ilişkin gösterilen tavır ve Başbakanın adeta halife ağzıyla yapılan konuşmalar, yıllarca verilen emekler neticesinde zar zor kazanılan birkaç kaleyi de kaybetmemize yol açtı. Dünya artık bir yandan Türkiye’nin Avrupa Birliği ve batılılaşma ideallerinden ne derece saptığını hayretle izlerken, bir yandan da yeni yerimizi konumlandırmaya çalışıyor[i]. Boğazın, Avrupa’yı mı Asya’ya yoksa Asya’yı mı Avrupa’ya bağladığı konusundaki şüpheler daha sıklıkla dillendirilmeye başlanmış görünüyor.

Şüphesiz uluslar arası arenadaki gücümüzü komşularımıza rağmen değil onlarla birlikte artıracağız. Hükümet eğer bu doğrultuda hareket ettiğini iddia ediyorsa, neden kaş yapayım derken göz çıkardığını, Ermenistan ile ilişkileri düzeltmek adına Azerbaycan’la olan ilişkileri ateşe attığını açıklaması gerekir. Gerçekten bir şeyleri feda etmek gerekecekse bu Azeri kardeşlerimiz veya muasır medeniyetler seviyesine ulaşma ilkesi, çağdaşlaşma idealleri olmamalıdır.

Ekonomideki sıkıntı da gittikçe derinleşiyor! Küresel bir krizin tüm ülkelerle birlikte ülkemizi de derinden etkilediği açık. Fakat bu; kesinlikle seçim öncesinde “sosyal destek” kılıfında yapılan seçim rüşvetlerinin, gevşek maliye politikalarının ve adeta bağıra bağıra gelen küresel ekonomik daralmaya karşı alınmayan önlemlerin neden olduğu çarpan etkisini gölgeleyemez. Doğrusunu söylemek gerekir ki bunun sorumlusu, izlediği politikalar ve umursamaz tavırlarıyla hükümet olduğu kadar, görevini gerektiği gibi yerine getir(e)meyen muhalefettir. İşsizlik oranlarının tavan yaptığı, ekonomik tahminlerin hepsinin saptığı bir dönemde hesap verme sırası artık bu işin sorumlularındadır. Muhalefetin de, bunca olumsuzluğa rağmen neden hala ciddi bir sıçrama yapamadığının muhasebesini acilen yapması gerekir.

Üretilen çözüm ise umut yerine karamsarlık vaat eden türden: kabine değişikliği! Yapılan vitrin değişikliğinin ülkenin hangi sorunlarına ne çözümler getireceği ve hatta çözüm mü yoksa yepyeni sorunlar mı getireceği belirsiz. Bülent Arınç gibi gerek rejimle gerekse ortak akılla kavgalı bir kişinin yeni bir soluk gibi sunularak Başbakan yardımcılığına getirilmesi zaten durumu az çok açıklar nitelikte: AKP özüne dönüyor. Böylelikle, kaybetmeye başladığı halk desteğini, üstünden çıkardığını iddia ettiği milli görüş gömleğini yeniden giyerek tekrar toplamaya çalışıyor. Eski talebeleri, siyasi yasağı kalkıp politik arenaya hızlı bir dönüş yapan Erbakan hocalarının ayağının tozuyla yaptığı tavsiyelerine uymuşa benziyor. Ve maalesef tüm bu tartışma ve mücadeleler, ülkemizi özlemini duyduğu huzur ve refah ortamından uzaklara itiyor.

[i] american.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hayatta olur olmaz çokşey yaşanılıyor doğru veya yalnış...güzelşeyler var ellerinize sağlık...bide şöle düşünelim...insanın kendisine bakmakta denilebilir ne gibi denilirse aynışehirde yaşayıp rafklı bir ülkeye taşınıp onu gözetlemek nelerin eksik neler bana vadettiği neler vadetmediği çokşey gelir aklımıza... bazı eksikleri böyle gözetleriz... bende diyorumkine bu kadar eğrileri düzeltmek doğruları dile getirmek kişinin elindedr... ama gerçektenkine hayat böle çokşey dolaşıyor ortalıkta sözler vs ama sözünün erinde kimse kalmamış burada...sağlık mutluluk dilerim esen kalınız...!

Hacer Teke 
 17.03.2010 9:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1315
Kayıt tarihi
: 10.05.09
 
 

Mert Demir. New York'ta Baruch College'da Finans doktorası yapmaktayım. Türkiye'de Odtü MBA ve İst..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster