Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
383
 

Dışarıların çiçeği

Dışarıların çiçeği
 


Yeni evin balkonu pek havadar, pek açık önü.

Bahar geldi, ortancayı çıkardım hemen, çünkü o aslında dışarıların çiçeği. Yavrum, yapraklarının yeşili solmuştu kışın kaldığı kapalı balkonda.

Onu bir hastamın annesi taa Bolu'dan kendi bahçesindeki kocaaaa ortancanın bir kenarından alıp getirmişti. Büyük derin bir saksıya diktim, önce afalladı, doğal tabii, o dışarıların çiçeğiydi. Sonra yaprakları dirildi, kökünden kökler ve yapraklar verdi. İki yıl oldu, yaprak kök..suladım durdum. Toprak ekledim geçen bahar. Kışın içeri almak zorunda kaldım, o zaman soluklaştı yapraklarının rengi. Çiçeğinin rengini bilemedim, çünkü hiç görmedim.

Bizim balkon pek havadar, söylemiştim değil mi? Öyle açık ki önü bir daha söylemek istedim. Ortancayı balkona çıkaralı 1 ay oldu, solmuş saramış zorla ayakta duran dalları daha ilk günden canlanıverdi. Yeni yeni tomurcuklar birbirini izledi, soluk yeşil yaprakları bir bir kopardım, ardından zümrütleri geldi. Bir sabah kökünün dibinde, en dibinde bir tuhaflık farkettim. Yaprak değil taş değil...koparacağım eğildim: Aaaa çiçekti. Çiçekti ama açık yeşil renkli yapraktan hallice tuhaf bir şeylerdi.

Bekledim, ortancamın çiçeği rengini usul usul değiştirdi, serpildi pembenin maviye göz kırptığı bir buluşmaydı sanki. Tanrım o ne özgür, o ne özgün bir renkti. Derken bir çiçek daha, bir tane daha...

Yaprakları zümrüt yeşili, çiçekleri pamuk şekeri pembesi, havadar balkonumdaki ortanca, bir canlandı, bir güzelleşti.

Eeee, o dışarıların çiçeği...Rüzgarı sevdi, yağmuru, gecenin serinliğini, sabahın nemini, öğlenin sıcak bezginliğini. O da yeni balkonu pek sevdi.

Her akşam gün batmadan suluyorum onu, rahmetli anneannemin yaptığı gibi sohbetimi esirgemiyorum,bir an geliyor, içim burkuluyor, engelleyemiyorum. Bunu her akşam yaşıyorum:

Yeni balkon havadar, rüzgarı da var ama, ortancanın yeri bu saksı değil ki diye geçiriyorum.
Çünkü biliyorum,
'O balkonun da değil, en dışarıların çiçeği...'

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çiçekleri sevdiğinizi öğrendim.ben de severim.:)

deniz rüzgarı 
 03.09.2007 19:59
Cevap :
:). Sevgilerimle  04.09.2007 7:36
 

Bu beton yığını şehrin nefes alması gibi, çiçekler bize nefes verir,sevgi verir, onlarla oyalanan emekli karı koca çocukları gibi bakar, sevginin sembolü değilmidir çiçekler, haa gül, haa kır çiçeği, ama gerçek olam çiçek dalında güzeldir..en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 06.06.2007 22:31
Cevap :
Bir yazı, oldukça değişik yorumlara vesile oluyor. Ben, acaba onun özgürlüğünü elinden mi aldım diye yazmıştım. Sen onun nerede olursa olsun güzel olduğunu söylüyorsun. Öyle de düşünülebilir aslında:). Teşekkürler, sevgiler  07.06.2007 7:40
 

Resmini görüğümde anneannemin çiçek dolu bahçesi geldi gözümün önüne.. Nekadar çok çiçeği vardı ve ne çok ilgilenirdi. Ve biz küçükken hep ondan gizli gizli ortancalardan koparır çamurdan yaptığımız pastaların üzerine birkaç çiçeğini kondururduk:) Çok güzel bir tanım bulmuşsunuz dışarıların çiçeği.. Bana çocukluğumu anlatan bir yazı oldu.. Sevgi ve saygılar

EsRaÖNeR 
 01.06.2007 15:01
Cevap :
Ne mutlu bana...Size bu duyguyu yaşattıysa yazım. Sevgilerimle.  02.06.2007 7:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster