Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
20665
 

Dişçi mi, Diş Tabibi mi, Diş Hekimi mi?

Dişçi mi, Diş Tabibi mi, Diş Hekimi mi?
 

Sözcüklere takılmak!

“Takılma”yı tek başına alınca, bunun “niye”sini söylemeyince, “takılma”da ortalık yanlar varmış gibi gözükebilir.

Takılmadan takılmaya fark var!

Sözcüklerin yerinde kullanılmasını savunan, buna uygun davranmayı ilke edinenler de vardır; sözcükleri ulu orta kullananlar da...

Dili, kuşkusuz, yazıda da, sözde de “kusursuz” kullanmak gerekir. Sözcüklerin hakkını vererek kullanmak, dile saygıdan başka neyle açıklanabilir?

*****

Türk Diş Hekimleri Birliği, “11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun”nda değişikliğe giden Bakanlar Kurulu, “dişçi” sözcüğüne takılmış!

Yapılan bir değişiklikle, yasanın “ikinci faslının başlığında” geçen “Diş tabipleri ve dişçiler”deki “ve dişçiler” kaldırılmış.

Yani, yasadaki “dişçi” sözcüğü, resmiyette tarihe karışıyor!

“Ortak bir kararla Meclis'e kanun teklifi verdik.” diyen Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Taner Yücel, mutlu:

“Biz yasanın çıkmasından dolayı çok mutluyuz, çok olumlu bir karar oldu. Şimdiye kadar yapılması gerekiyordu."

******

Halk, yine “dişçi” diyecek, “dişçi”ye gidecek. Kimse “diş hekimi”ne, “diş tabibi”ne gittiğini söylemeyecek!

1928‘den kalma yasada geçen “Diş tabipleri ve dişçiler”deki “dişçi”lerin kaldırılması, “dişçi” sözcüğünü gerçekten tarihine karıştıracak mı?

Sanmıyorum!

Tarihe karışanlar vardı.

Hani, bir zamanlar, kerpetenle diş çeken “dişçi”ler!

******

22 Aralık 2010 gün ve 27793 sayılı Resmî Gazete yayımlanan “TABABET VE ŞUABATI SAN’ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN”ndaki değişiklik:

Kanun No. 6088

Kabul Tarihi: 11/12/2010

MADDE 1 – 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun ikinci faslının başlığından “ve dişçiler” ibaresi çıkarılmış ve 29 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 29 – Diş tabibi, insan sağlığına ilişkin olarak, dişlerin, diş etlerinin ve bunlarla doğrudan bağlantılı olan ağız ve çene dokularının sağlığının korunması, hastalıklarının ve düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisi ve rehabilite edilmesi ile ilgili her türlü mesleki faaliyeti icra etmeye yetkilidir.

Diş tabipliğinin herhangi bir dalında münhasıran uzman olmak ve o unvanı ilan edebilmek için diş hekimliği fakültelerinden veya Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarından alınmış bir uzmanlık belgesine sahip olmak şarttır.”

Maddenin eski biçimi:

Diş tabipleri ve dişçiler

Madde 29 – Dişçilik sanatı; dişlerin ve diş etleri ile esnanın tedavisi ve dişlerin ikmal ve ıslahına ait ameliyelerin icrasına munhasırdır.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dişhekimleri tıpkı tıphekimleri gibi yüksek lisans mezunudur,o yüzden yüksek lisans yapmalarına gerekte yoktur,siz kabul etsenizde etmesenizde dişhekimleride tıphekimleri ne kadar hekimse en az o kadar hekimdir...

Halim Gültekin 
 26.04.2014 19:05
 

Ben 18 yaşımda bir azar işitmiştim Dişçi tabirini kullandığım için. Diş tabibini de sevmezler ve diş hekimi olmaları gururlarını okşar. O nedenle, benim için 35 yıldır "Diş Hekimi"dir tüm diş doktorlarımız... Yerinde bir blog, tebrikle, selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 24.12.2010 22:32
Cevap :
Mehmet... Meslek sahibi, hangi hitaptan hoşlanıyorsa, hangisi doğruysa, ona öyle hihap etmeyi yeğlerim. Niye? Bana "Türkçeci", "Edebiyatçı" denmesini doğru bulmam. Çünkü ben, branş olarak, "Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni"yim. Sayıglar, selamlar.  25.12.2010 7:21
 

Benim kızım, "diş hekimi"...En doğrusunu bir diş hekiminin annesi bilir değil mi yani :-)) Gerçek ama espri gibi yorum yapmışım...Selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 24.12.2010 14:44
Cevap :
Yurdagül Hanım... Annelere laf söyletmem!... Saygılar, selamlar.  25.12.2010 8:01
 

Tabip esbir sözcük, eğer bu hekime eşdeğerse, hekim demek tıp fakültesi mezunu olmak demek. Ama hekim demek doktor demek değildir. Çünkü doktor ünvanı, tıp fakültesinden mezun olan hekimlerin daha üst düzeyde yaptıkları eğitim ile uzmanlık aldıklarında verilen bir ünvan. Diş doktoru gibi bir adlandırma bu açıdan çok haksız bir adlandırmadır. Bu, 4 yıllık sosyal bilim olan psikoloji ile, yine tıpta uzmanlık seviyesindeki psikatriyi aynı görmek kadar vahimdir. Bence, fakülteden mezun olan dişçidir, ama onun üzerine yüksek lisans yaparsa uzman dişçi ünvanı makul olur, doktora yaparsa da diş doktoru demek uygundur. Selamlar.

Erdal Aydın 
 24.12.2010 14:25
Cevap :
Değerli felsefice... Katkınız için teşekkür ederim. Güzel, yararlı bir değerlendirme. Saygılar, selamlar.  25.12.2010 8:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2285
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster