Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3921
 

Dişi bir Türk filmi: 7 Kocalı Hürmüz

Dişi bir Türk filmi: 7 Kocalı Hürmüz
 

Bu filmi anlatmayı istemiyordum aslında. Vallahi de billahi de. Ama bugün 7 Kocalı Hürmüz filminin görüntüleri eşliğinde, Şevval Sam'ın "Tanrım/tek başına koyma kulların/yalnızlığa ancak sen dayanırsın" diyen şarkısını işitince, dayanamadım. Bunu da yazayım da üçlemiş olayım dedim. Sadık Şendil’in bu tiyatro oyunu kaç kez sahneye kondu, kaç kez filmi çekildi bilmiyorum ama bir çoğumuzun daha önce izlediğine, hatta tıpkı benim gibi birkaç kez izlediğine eminim. Buna rağmen yine de, bu kez Ezel Akay (yönetmen) yorumuyla nasıl olduğunu merak ediyordum doğrusu.

İyi ki merak etmişim. Işıklar kararır kararmaz, birden bire Safinaz’ın (Gülse birsel) rengarenk görüntüsüyle, cıvıl cıvıl sesiyle anlatmaya başladığı masala; Hürmüz’ün(Nurgül Yeşilçay) masalına kendinizi kaptırıveriyorsunuz ve ilk sahneden itibaren bir cümbüştür sürüp gidiyor. Öyle bir cümbüş ki; alıyla, moruyla, ille de mavisiyle rengârenk giysiler… giysilerin içindeki rengarenk, civelek, neredeyse kapı gıcırtısına göbek atan kadınlar… alığıyla, kekemesiyle, kabadayısıyla, kaptanıyla, hallacıyla ille de doktoruyla koca tiplemeleri… mahallenin meydanında, heyet gibi olayları yorumlayan ihtiyarların (Halit Akçatepe: Karamanlı ihtiyar, Erol günaydın: gözlüklü ihtiyar, Zihni Göktay: Ermeni ihtiyar) o müthiş, lafı gediğine koyan yorumları… anasının gözü kadı efendi (Müjdat Gezen) … her derde deva, her kılığa reva; kuşcu Cebrail (Haluk Bilginer)…neredeyse her olaya uygun deyimler, atasözleri… kıpır kıpır müzikler… civan gibi tulumbacılar… capcanlı, diri vücutlu, beğendiği erkeğe, hiç utanmadan, son derece doğal iş atan, yaşlısıyla genciyle kadınlar… Havva’nın, hallaç (Öner Erkan*) kocasının seslenişiyle Avva’nın, Ürmüz’le birlikte kocasını elinden alan kadını arayışı ve gerçek ortaya çıkınca hallacın başına gelenler ve iki kadının inanılmaz dayanışması!


Olaylar nasıl inandırıcı, nasıl gerçek, ille de nasıl güzel abartılmış ve nasıl dişi bir film olmuş bilemezsiniz. Hele Hürmüz!.. Dişiliğinin gereği olmalı ki bütün kocalarını “kocacığım, kocacığım” cilvesiyle, her birinin nabzına göre şerbet vererek, Safinaz’ın da katkısıyla allem edip kalem edip idare ederken, birden yakışıklı doktor Hüsrev’i (Mehmet Ali Alabora), görmez mi!.. Çarpılır da kalp çarpıntılarını doktora dinletmez mi? Dinletiyor tabi, hem de bütün dişiliğiyle. Buna can mı dayanır, dinleyen doktor da olsa. Dayanmıyor tabi. Aşık oluyorlar, sıra geliyor kız(!) istemeye. Hangi Hürmüz’ü isteyeceğini bilemiyor kayınvalide, mahallede Hürmüz’den çok kimse yok; doktorun tıraş olduğu Berber Hasan’ın (Cengiz Küçükayvaz ) karısı mı desem, yoksa bekçi Memo’nun (Cem Karakaya) mu? Belki de Fişek Ömer’in (Sarp Apak) karısı ya da Hızır Reis’in (Erkan Can). Hiç birinin karısı değildir oysa Hürmüz, o sadece geçinmeye çalışan, bu yüzden kendisine koca bulan ama allem edip kalem edip kocalarının koynuna girmeyen zavallı(!) bir kadındır. Ama nereye kadar? İşler öyle bir sarpa sarar ki, sonunda kocalarıyla kadı efendinin karşısında bulur kendini Hürmüz ve neredeyse kadı kendisine koca olacakken, bütün kadınlığı ve fettanlığıyla doktorla evleniverir. Hem de nikâhını kıymak kendine göz koyan kadı efendiye nasip olur. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine. Gökten üç elma düştü, biri bu filmi izleyen kadına, biri bu filmde oynayan bütün kadınlara, biri de yine kadınlara:)

*Öner Erkan’ı ayrıca yazmak istedim. Bornava Bornava filminde izlediğiniz “Hakan” ile aynı kişi midir diye tereddüt etmemek mümkün değil. Çok yakın zamanda izledim her iki filmi de ama Öner Erkan her ikisinde de rolünün hakkını vermiş; yüzü eskimemiş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla öyle keyifli anlatıyorsun ki, filmi izlemiş gibi oluyor insan. Bu hafta yemeyip içmeyip Neşeli hayat ve Yedi kocalı Hürmüz filmlerine gidilecek!:)) Kalemine sağlık kardeş. Görünen o ki: Tıp dünyasından Sinema Eleştirmenliğine bir geçiş olacak, hayırlı olsun Ufucuum)) Yeni yılın kutlu olsuun! Yeni yılda mutluluklar,başarılar,sağlıklı günler senin olsun.Selamlar, sevgileer..

Gülpembe 
 27.12.2009 22:47
Cevap :
Amanın bu ne keyifli bir yorumdur böyle:) Sinema eleştirmenliği:) Şaka maka matematiksel bir gerçek var değil mi? Son yazılarım neredeyse hep film üzerine; sinema salonlarında film izlemeyi mi özlemişim ne? (Bir de "Kadın aklı, erkek aklı" diye yabancı bir film yazısı yazmıştım ama o günce yazmak istemediğim bir dönemdeydi, Fethiye'de yerel bir gazetede yayınlandı sadece) Çiğdem'in ve senin ve kediciğin:) yeni yılı kutlu olsun!.. Sağlıklı, huzurlu, gönlünce yaşadığın bir yıl diliyor, kocamannn sevgiler yolluyorum aydınlık şehrimden, masmavilerle. (: Not: Anlaşıldı, öğrencilerin notların yazımı bitmiş; geçmiş olsun:)  27.12.2009 23:35
 

Bu sıralar devamlı sinemadasın herhelde,7 kocalı hürmüzüde izlemişsin ,,,,,,nerelerdesin ne yapıyorsun diye sorduğumda,,,,iyiyim sinemaya gidiyorum diyeceksin herhalde,,,,,,iyi seyirler arkadaşım,,,,,mutlu ve huzurlu yıllar sana,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 27.12.2009 21:59
Cevap :
Durum ortada:) İyi yıllar olsun. Sevgiler, kadınlardan yansıyan mavilerle.  27.12.2009 22:02
 

Fahriye kızar diye gitmedim! Adımız çıkar bakarsın!!!

Ahmet Balcı 
 27.12.2009 21:38
Cevap :
Çıkmazdı çıkmazdı!.. Olsa olsa sekizinci olurdun:) Fahriye derdine yanardı. Var mı evdeki Sultan'ın üstüne gelmek. Sevgiler, tavşan kanı çaylardan yansıyan mavilerle.  27.12.2009 22:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 209
Toplam yorum
: 2556
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 3223
Kayıt tarihi
: 29.03.07
 
 

Yazmak... Öyle güzel, öyle hoş ve öyle derin bir eylem ki!.. Olmazları bile oldurabiliyorsun. "Ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster