Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
308
 

Dişi

Dişi
 

Dişi somutun tasviri ve tahrifidir, yani üslup, sözcük Ceydilek’e sorarsan metafordur der belki, soracak fırsatım olmadı. Kültür içinde dişidir diyebiliriz. İnsan bazen dişiyi özler ben çok özlerim; o zamanlar kapanırım sessiz, az ışıklı, az eşyalı geniş salona; şu an yaptığım gibi işe de gitmem, "müsteşar"dan iyi durumum yani.

Neyse kitapları, gazete kupürlerini, fotokopileri, notları önceliklerine göre yatırırım, siyah sandalyesiz uzun on iki kişilik masaya. Onları teker, teker elden geçirip temizlemeden uyumam, yediğim içtiğim karışır, sabahtan sabaha, hiç gece olmaz bergamutlu karanfilli çay hiç uyutmaz. Migren vurmazsa Teoman eşlik eder.

Bugün kaçtım yine 24 Nisan, daha soyuta daha dişiye. Bunalıyorum bu memleketin zihninin halinden. Zihni değiştir şu zihniyetini...

Sözü övmek için; söz kadın, olgu erkektir demiş bir Venedik dükası.. Zihni erkek bu memleketin. Sürekli de "Le Paris de.." Montand' ı dinliyorum o kadar güzel ki melodiler, dil yüzünden anlamasam da çok güzel.. Dil meselesine gıcığım. Farklı dil meselesinin kökenin de kesin erkek vardır. Dün hala okuyamadığım bi ton kitap varken yine bi ton kitap aldım bu yoklukta, içlerinde en merak ettiğim "Güçlü Demokrasi" Benjamin Barber..

Hazar vardı yanımda, babiş, boş musun diye aramıştı, takmış "felsefenin temel ilkeleri"ne aynı yaşta bende takmıştım, (16) "demokratın gündemi"ni ve "genç werther'in acıları"nı aldım ona Ferhat'ın kitap kalmamış getirtecekler. Kalmamasına sevindim. .Bi daha basılsın bi daha.. Ben bi de "aşk efsaneleri"ni aldım, Hazar karıştırdı güldü sonra..

Unuttum müzikte en son neleri dinliyor sormayı, en son ben ona "pinhani"yi öğretmiştim o bana "reed" ve "gripin" bayağı ara vermişim nerdeydim ben bu aralık. Kitapta müzikte paralel gidiyoruz, çoğunlukla "germinal"i okuyormuş bende filmi de var dedim.

Boğuluyorum havalardan mı nedir yoksa, turunç kokusunu mu, reyhan kokusunu mu özledim. Soyuttan somuta Hazar'ın gülümsemesinden daha güzel bir gülümseme, söz var mıdır, merak ettim..

Anlama çabasında, bi çok soru sordu. Ben hiç bi şey bilmiyorum ki hala, sandıklarım bunlar dedim anlattım.

"Anlamak ve değiştirmek iki yönlü bir çabadır. Kendimizi dışımıza çıkarak nesnel bir analize tabi tutarken dışımızdakileri de kendi anlam dünyalarının ve rasyonalitelerinin içinde tanımlamayı gerektirir."

" İlkyaz havası,
niye uyandırıyorsun beni?
benimle sevişmek istiyor,
konuşuyorsun.
ben ise eriyorum,
gökyüzünün damlalarıyla.
solacak gibiyim.

vakit yaklaşıyor.
yakında kopacak.
yapraklarını dökecek fırtına.
yarın gelecek beni tüm güzelliğimle görmüş olan yolcu...
arayacak tarlada bakışlarıyla beni.
ama, asla bulamayacak."

(Genç Werther'in Acıları/ Goethe. sy. 143)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizi tebrik ediyorum, sıçmalamak ve sevinşmek, mükemmel sözcükler..yeri ve zamanında kullanılacaktır. Bilginize,

antikavakitler 
 26.04.2008 22:44
 

Dişi sözlüktür,erkek ise sözcükler.Hep sözlüğün içine girmek için uğraşırlar.Bazıları sözlüğe bile giremez,argonun içinde yok olup gider,bazıları çok kullanılır sözlüğe girmek için sıra bekler mesela benim uydurduğum birkaç sözcük var:sıçmalamak( çok saçmalamak), sevinşmek(doyurucu bir sevişmeden sonraki sevinme hali) Böyle olmayacak,fikir senden yazmak benden.Bir blog da ben den gelecek galiba.Sevgilerimle...

mustafa ceydilek 
 25.04.2008 21:25
Cevap :
:))) iyi çok gelsin sağol görüşürüz..  25.04.2008 22:02
 

Selam Salih, Bence kesinlikle özlediğin "turunç çiçeği kokusu" olmalı.Öyle güzel yayılıyor ki açık penceden içeriye doğru.."İşte budur" dedirtiyor.. Bütün sıkıntıyı alıp sonra yavaşça çaktırmadan götürüyor:))

antikavakitler 
 25.04.2008 10:20
Cevap :
merhaba vildan demekki senden ses duymak için böyle bi karalamak gerekiyormuş. Akdeniz ve turunç .. ben yine de izmirden egede kendime geliyorum... :)) görüşmek üzere..  25.04.2008 14:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1276
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster