Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '07

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
2084
 

Disleksi

Disleksi
 

DİSLEKSİ olarak bilinen okuma güçlüğü, günümüzde daha yaygın olarak teşhis edilen engellerden bir tanesi. Gelişim düzeyleri akranları gibi normal devam eden bazı çocuklarda okula başladığı ilk günlerde okuma güçlüğü açığa çıkabiliyor. Bu durumla karşılaşan ailelerin çoğu, hayal kırıklığına uğruyor ve eğitsel olmayan yöntemlerle çözüm aramaya çalışıyor.

Disleksi nedir?

Disleksi; dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. Bu bir kavrama bozukluğudur, zekâ ile doğrudan bağlantısı yoktur, yüksel IQ'lu çocuklarda ve bireylerde görülebilir.

Neler yapılmalı?

1. Öğrencinin sorunu, engeli ile ilgili olarak öğretmeni bir gözlem raporu hazırlamalı.

2. Öğretmen ile aile sürekli görüşerek, en doğru çalışma yöntemlerini aktarmalı.

3. Aile, çocuğunu en yakın rehberlik ve araştırma merkezine götürerek; çocuğunun eğitsel tanısını öğrenmeli.

4. Bu öğrencinin öğrenme yapısına ve hızına göre düzenlenmiş eğitim programları oluşturulmadı.

5. Çocuk bu konuda eleştirilmemeli, horlanmamalı, aşağılanmamalı. Sabırla ve sevgiyle çalışmalara devam etmeli.

6. Okul öncesi dönemde, bir uzman desteği alınarak eğitime başlanmalı. Çocuğun gelişim özellikleri ile geliştirilmesi gereken özellikleri birleştirilip bir eğitim planı uygulanmalı. Anne ve babalar bu konuda mutlaka eğitimlere katılmalı.

Saygılar sunarım,

Aylin ATASAGUN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cevabınız için teşekkür ederim .Haklısınız o kişileri toplumdan uzaklaştırmamalı.Fakat bir sorun daha var ki anne ve babalar çoğunlukla çocuklarındaki bazı durumları(zeka geriliği,disleksi...vb) kabullenmiyorlar.Tabi bu da özel eğitimlerinin alınmaması oluyor.bence çocuklarını çok iyi gözlemleyip sorun erkenden çözülmeye çalışılmalıdır.Teşekkürler:)

deniz rüzgarı 
 11.08.2007 1:22
Cevap :
ben teşekkür ederim  13.08.2007 22:11
 

Okullarda kaynaştırma verilen öğrenciler oluyor ben sadece şunu merak ediyorum acaba bu öğrencilere öğretmenlerin bir faydası olabiliyor mu ki sınıflar 40-50kişi.tabi bu öğrencilerin her biri farklı gruplarda olabilir ama onlar için özel okullar olsa daha iyi olmaz mı?Teşekkürler.

deniz rüzgarı 
 10.08.2007 21:55
Cevap :
Kaynaştırma eğitimi adı üzerinde öğrenme engeli olan çocukların normal gelişim gösteren akranlarıyla aynı ortamda bulunarak gelişim hızlarını arttırmasıdır. Burada okul başarısını arttırmaktan çok sosyala hayata uyum göstermeleri, toplum tarafından kabul görmelerinin artması hedeflenmektedir. Bu nedenle bu çocukların normal hayattan izole edilerek yaşaması değil, hayata en güzel yoldan katılmaları çok önemlidir. Nazan Hanım, Dediğiniz gib 40-50 kişilik sınıflarda kelimenin tam anlamıyla kaynayıp gidiyor olabilirler. Ancak artılarının olduğu da inkar edilemez. Öğretmenlerin özel çabalarının yetmez. Kaynaştırma öğrencilerinin bir özel eğitim merkezinden kurs almaları ya da özel kurs takviyesi almaları en doğrusu olacaktır.  10.08.2007 22:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4848
Kayıt tarihi
: 07.07.07
 
 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster