Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '20

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
186
 

Diyabet

Diyabet  

Bir arkadaşımla konuşurken biz çok zengin bir aileyiz dedim. Arkadaş ne mutlu size keşke bizde zengin olsak deyince ben gülmeye başladım ve: Ailemizde kalp tansiyon şeker, bel fıtığı ne istersen var” dedim gülmeye başladık. Gerçekten bu hastalıkları uzun zamandan beri çekiyoruz ama dikkat ediyoruz. Özellikle diyabet yani şeker hastalığı çok önemli bu konuda gereken önlemleri alıyoruz. Açlık ve tokluk şekerimizi belli aralıklarla ölçtürüp yediğimize içtiğimize dikkat ediyoruz. İşte sizlere aşağıdaki bilgileri sunuyorum. Sağlık ve mutluluk dileklerimle. 

NAHİDE ÇELEBİ

Açlık ve tokluk kan şekeri nasıl ölçülür:Diyabette kan şekeri ölçümü çok önemlidir.

Hasta bu durumda aldığı ilacın doz ayarını yapabilir veya acil müdahale edebilir. Kanda şekeri ölçmek için parmak ucundan kan alınıp kullanılan cihazlar vardır. Son yıllardaysa, cilt altına yerleşen sensörlerle kan şekeri ölçümü otomatik yapılmaktadır. Cihaz, her 5 saniyede bir kan şekerini ölçer ve 10 dakikada bir defa kayıt yapar. Bu uygulamada 3 gün sonra cihaz çıkar ve kayıtlar incelenir.

Diyabet tedavisinde başarı için ne yapılmalıdır? Diyabet tedavisinde insülin salgısı takviyesi yapılarak tedavi planlanır. Bunun yanı sıra doktorun verdiği diyete uyulmalıdır. Egzersizle birlikte bol sağlıklı besin yenildiğinde şeker hastalığı dengeye alınır. Kontrol altına alınmayan diyabet, organ hasarlarına neden olarak ciddi sorunlar yaratır. Genelde uzmanlar, hastalarına Gİ diyeti önerirler. Bu diyette kan şekerini yükseltmeyen gıdalar tercih edilir.Evde şeker takibi nasıl olmalıdır? Sağlıklı olan kan şekeri 70-100 mg/dl aralığında olmalıdır. Şekerli gıda alındığında en fazla 140 mg/dl olmalıdır. Bu değerler dengede tutulduğunda şeker hastalığı da kontrol altına alınmış olur. Bu sayede diyabetin hastaya vermiş olduğu tüm hasarlar engellenmiş olur. Kan şekerinin birden yükselmesi veya çok düşmesi durumunda hastalar kendi önlemlerini alabildiğinden, kesinlikle evde kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Evde takibi yapılacak olan kan şekeri, idrarda keton değeri, kilo ve kan basıncı değerleri şeker hastalığı için çok önemlidir. Kan şekerini kontrol etmek için glukometre denilen şeker ölçüm cihazları vardır. Ölçüm yapılırken parmak ucu delinir ve bir miktar kan ölçüm çubuğuna sürülür. Bu şekilde cihaz, kanda şeker oranını hesaplar. Hastalar bu değerleri düzenli olarak deftere yazarlar. Kan şekeri ölçülürken dikkat edilecekler: Şekerölçüm cihazı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Bu nedenle doktorunuzdan ve hemşireden, eczacıdan cihazı nasıl kullanacağınız hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Yapılan kan ölçümleri, cihazın talimatlarına uygun olmalıdır. Yapılan ölçümler mutlaka düzenli olarak deftere yazılmalıdır. Ölçüm yapıldıktan sonra yanına mutlaka açlık ve tokluk şekeri olup olmadığı, egzersiz yaptıktan veya yapmadan olduğu yazılmalıdır. Cihaz çubuklarının sağlam olup olmadığı veya cihazın doğru ölçüm yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Kullanılan kartuşlar bir seferliktir. Her seferinde yeni kartuş kullanılmalıdır. Kan şekeri ne aralıkta ölçümlenmelidir? Sabahları aç karna ve kahvaltı yaptıktan 2 saat sonra, Öğle yemeğinden 2 saat sonra ve öncesi, Akşam yemeği öncesi ve yemekten 2 saat sonra kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Kan şekeri çok yüksek olan kişilerde bu düzende ölçüm yapılır. Kan şekeri kontrol altına alındıktan sonra, haftada 1 gün kademeli olarak kan şekeri ölçümü yapılır. Burada önemli olan şey, aslında doktorun verdiği aralıklarla kan şekeri ölçümü yapmaktır. Çünkü her şeker hastasının farklı kan şekeri değeri vardır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yararlı bilgi için çok teşekkürler sevgili öğretmenim:) Saygılar sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 06.01.2020 19:51
Cevap :
Sayın Sökeli sağlık büyük hazine değerini bilmek gerek.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  07.01.2020 10:21
 

Çok dikkat ediyorum...

Kerim Korkut 
 06.01.2020 12:07
Cevap :
Kerim Kardeş! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  07.01.2020 10:23
 

Merhaba Nahide Çelebi Hanım, vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için teşekkürler. Elinize ve yüreğinize sağlık. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 05.01.2020 11:21
Cevap :
Sayın Hocam sağlık büyük hazine değerini bilmek gerek.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  06.01.2020 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1814
Toplam yorum
: 11058
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1012
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster