Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '12

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
62574
 

Dr.Kemal Aslan: Diyabet'e (şeker hastalığı) iyi gelen bitkiler & Diabet için şifalı bitkiler

Dr.Kemal Aslan: Diyabet'e (şeker hastalığı) iyi gelen bitkiler & Diabet için şifalı bitkiler
 

Hemen her hastalığa olduğu gibi diyabete de (halk arasında şeker hastalığı da denir) faydalı olan birtakım bitkiler vardır. Diyabet tedavisinin ve tanısının tamamen modern tıbbın işi olduğunu,sadece bitkilerle tedavi sağlanamayacağını ve doktorunuzun verdiği tıbbi tedaviye harfiyen uymanız gerektiğini hatırlatarak diyabet hastaları için yararlı bitkisel formüller var mı ? sorusuna yanıt arıyalım. Öncelikle diyabet nedir ? sorusunu cevaplayalım kısaca;

Diyabet,  kan şekerinin sürekli yüksek olması ile giden bir hastalıktır. Diyabet hastalarındaki temel bozukluk, kan yoluyla taşınan glukozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normalde  besinlerle aldığımız veya karaciğerdeki depolardan kana salınmış glukoz pankreas bezinden salgılanan insülin hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. İşte diyabette tipine bağlı olarak ya insülin yetersizliği vardır, yada insüline hücreler yanıt vermez. Her iki durumdada kanda glukoz yüksek kalır ve zamanla hücrelere,böbreğe,göze,damarlara zararı başlar.

Genellikle çocuk ve  gençlerde görülen tip 1 diyabette (insüline bağımlı diyabet (Insulin Dependent Diabetes Mellitus,IDDM), pankreas bezinde insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir saldırıyla (vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması)  zedelenmesi ile hasta ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan (enjeksiyon yoluyla) almak zorunda kalır.Bu diyabet tipi nispeten az (tüm diyabetiklerin %10-15’i) görülür.


Çoğunlukla  erişkin ve şişman (obes) kişilerde görülen tip 2 diyabette (insüline bağımlı olmayan diyabet (Non-Insulin-Dependent Diabetes Mellitus,NIDDM) ise insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokuların insüline direnç (rezistans) göstermesi rol oynar.Bu nedenle bu kişilerde insülin seviyeleri normal hatta yüksek bile olsa glukoz hücrelere yeterince giremez ve kanda yükselir. Genetik geçiş sıktır yani ailede diyabet varsa tip 2 şansı artar. En sık görülen diyabet budur, ortalama tüm diyabetiklerin % 90’ı tip 2 diyabettir.

Şunu da hatırlatmakta fayda var diyabet gittikçe artıyor. 1990’lı yıllarda 1 milyon olan şeker hastası sayısı günümüzde 5-6 milyona ulaşmış durumda. Bu nedenle hastalık hakkında bilinçli olmak çok önemli.


Diyabetin belirtileri nedir ? Günümüzde çoğu zaman tesadüfen kan tahlillerinde saptanan diyabette en sık belirtiler çok ve sık sık idrar yapma,çok su içme,iştah artışı ama kilo kaybıdır.Ayrıca çabuk yorulma,sık sık mantar enfeksiyonları vs de görülebilir. Dolayısıyla bu şikayetler varsa hemen bir açlık glukoz ve HbA1c testi yaptırın.


Diyabet tedavisi endokrinoloji uzmanınca düzenlenir ve sıkı takibi gerekir. Bununla beraber diyabette yarar sağlayan bazı bitkiler ve gıdalar vardır. Bunları özellikle insülin kullanmayan tip 2 diyabetik hastalar veya kan şekeri yüksek giden gizli diyabetikler uygulayabilirler.

Ama tekrarlamakta fayda var asla ilaç tedavisinin yerine geçmez,tedavinize harfiyen uyunuz.

Dr.Kemal ASLAN diyabette bitkisel öneriler;

1-Sarımsak (allium):  Kan şekerini düşürücü,damar açıcı,insülin salınımını artırıcı ve insülin yıkımını azaltıcı güçlü bir antioksidandır. Her gün en az 3 diş kullanın,kokusuna aldırmayın. Ağzınıza 2-3 karanfil atarsanız kokusunu önleyebilirsiniz ama yararlı etkisinden mahrum kalmayın.

2-Aloe Vera: Kaktüse benzeyen bu bitki güneş kremlerinde,yara kremlerinde vs bol kullanılır. Kurutulmuş bitki hem kan şekerini düşürücü hem de HbA1c de zamanla düşme etkisi gösterir.

3-Krom: Krom bir elementtir ve insüline yanıtta,karbonhidrat ve yağ metabolizmasında gereklidir. Eksikliğinde diyabet gelişebilir. Krom eksikliği, huzursuzluk, halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Ateroskleroz ve şeker hastalığı riskini artırır. Krom Eksikliği olanlarda sürekli açlık hissi ve yeme isteği, tatlılara düşkünlük görülür. Krom eksikliği iştahı kontrol etmeyi engellemesinin yanı sıra vücudun yağlanmasına da neden olur. Bu nedenle bol krom içeren yer fıstığı,tam buğday,mantar,mısır,patates, ısırgan otu, civanperçemi, meyan kökü ve yulaf menünüzde daima olmalı.


4-Soğan: Alil  propil disülfid (APDS) aktif maddesiyle hem kan şekerini düşürür hem de insülin seviyesini artırır.Sarımsakla beraber soğanı bir kasede rendeleyin ve üstüne bir tutam tuz koyarak her gün bir kaşık tüketin. Hem kan yağlarınız zamanla düşer,hen tansiyonunuz regüle olur, hem de kan şekeriniz düşer. Tam bir diyabet dostudur bu iki sebze.

5-Kudret Narı : Bitter melon,hem kendisi hem de suyu içilerek bile kan şekerini düşürücü çok yararlı bir bitkidir.İnsüline benzeyen maddeler içerir. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyvesi  ezilir, bir miktar saf balla karıştırılıp sabahları aç karnına yenilebilir. Bu şekilde en az 1 ay kullanılabilir. Taze meyve bulunmayan mevsimde ise halis zeytinyağı içinde bekletilen kudret narı aynı şekilde kullanılabilir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 35753
Kayıt tarihi
: 16.03.11
 
 

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı. Uzun yürüyüşler yapmayı sever ve 3 bant Bilardo oyuncusudur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster