Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
542
 

Diyalog ve tartışma metodları ile eğitim

Diyalog ve tartışma metodları ile eğitim
 

Yaratıcı ruhlar ortaya çıkarabilme, alışılagelmiş yarış atı zihniyetinden uzaklaşmak


Öğrencilerin üniversitelere girebilmek için yüksek not alma mecburiyeti ve arzuları hususunu, yeni eğitim metodu ile nasıl birleştirebiliriz ?

Hayatta başarılı olabilmek için bir insanın gerçek anlamda hür bir tavır içerisinde olabilmesi gerekir. Fen bilimleri, eğitim-öğretim ve kültürel konularda  bir kriz yaşıyoruz. Nitekim bizler insana doğru şekil veremiyoruz.

Günümüzde insanlar artık eskisi gibi yeterince keşifler yapamıyorlar, yeni şeyler ortaya çıkaramıyorlar. Bunun nedeni onlara dar yollar sunmamız ve kuralcı şekilde belirlenmiş sınırlar çerçevesinde onları hapsetmemiz. Aslında biz insanlar bu tarz ile kendi kendimizi işe yaramaz hale getirmişiz. Kişinin hangi meslek ile en çok para kazanacağı, hangi konularda eğitim alırsa toplum içerisinde kendisinin iyi bir yere yerleşecebileceğini insana aşıladık. Bu ise toplumda insanın tek gayesi haline dönüştü. Fakat bu insanı pek mutlu etmez sadece zengin eder.

En başlıca problem, bizler çocuklarımızın kendi kendilerine doğal şekilde gelişebilmelerine izin vermiyoruz. Aslında çocukların hemen yeni bir şey keşfetmeleri veya yeni bir şey hayal edebilmeleri gerekmez. Ağırca yüklenilmiş bilgiler ile sınavlarını geçmek, iyi notlar alabilmek ve yüksek öğrenime ulaşabilmek için çocuk doldurulur. Böyle davranarak bizler çocuklarımızın yaratıcılığını ortadan kaldırıyoruz. Bu büyük bir problem haline gelip insanları kuklaya dönüştürür.

Bizler çocukların farklı, ayrı yığınlar halinde ve sıkı kurallar çerçevesinde, sınıflar, sınavlar, formüller ile..gibi eğitilmesi gerektiğini düşünürüz. Gerçek şu ki, doğamız böyle bir tarza dayanıklılık gösteremiyor. Bu hatalı eğitim sistemini geliştiremezsek, düzeltemezsek çocuklarımızın bunu kabul etmesi mümkün olamayacaktır. Nesilden nesile bu sisteme karşı bir nefret uyanıyor ve her geçen gün bizler düzeltilemiyoruz, kendimizi bulamıyoruz.

Coğrafya, Matematik, Tarih ve diğer konuları daha farklı öğrenmemiz, daha yaratıcı bir tarz oluşturabilmemiz gerek. Sonuçta dünyamızın yuvarlak olduğunu hep söyleyip duruyoruz. Sınıflarımız da ''yuvarlak'' olmalı ve herşeyi içine almalı, kapsamalı. Çocuklarımız tartışma, sorular ve cevaplar şeklinde kendilerini eğitebilmeli. Eğitmenin görevi konulardan konulara geçişte, ilerleyişte rehberlik, yardımcılık olmalı..

Eğitimde insanın gelişimini sağlayan konular : diyalog ve tartışmadır. Bu konu binlerce yıl önceden antik kültürlerden süregelen tecrübelerimiz sonucu ortaya çıkmış, önümüze yığılarak birikmiş bir hale dönüşmüştür...

/ZR6

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım, blogunuzu zevkle okudum ama bir konuda size katılamıyorum. Yazınızda “Günümüzde insanlar artık eskisi gibi keşifler yapamıyor, yeni şeyler ortaya çıkaramıyorlar” demişsiniz. Oysa doğa bilimleri ve teknoloji alanında her gün yeni keşifler ve icatlar yapılıyor. Buna karşılık sosyal bilimler alanında günümüze kadar yapılmış tek bir keşif bile yok. Hala yüz yıllar öncesinden gelen varsayımlara sarılıyor duruyoruz. Eğitim sistemimizin çöktüğünü sağır sultan bile duydu. Ben başta eğitimciler olmak üzere bütün sosyal bilimcilerin artık bir şeyler keşfetmesi ve insanlığa yeni bir gelecek kazandırması gerektiğini düşünüyorum. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 27.10.2011 18:19
Cevap :
Mustafa Bey Merhaba, Günümüzde insanlar artık eskisi gibi keşifler yapamıyor derken eskisi gibi olağanüstü buluşlar gerçekleşmiyor. İnsanın ihtiyaçları gereği veya bazı makinaların daha da modernize edilmesi gibi hususlarda buluşlar oluyor. Bu buluşlar ise insanın -insan- olabilme niteliğine sosyal açıdan pek bir fayda katmıyor. Burada demek istediğimiz şey buluşların genellikle kar amaçlı olması ama sosyal fayda amacının pek güdülmediğidir. Görüşlerinize saygı duyarım. Aynı şeyi düşünmek zorunda değilsiniz. Eğitim konusunda ise kasdedilen sadece ülkemiz için değil global açıdan eğitim sistemlerinin toplumda -insan- olabilme hususunda yetersiz kaldığı meselesidir. Saygılar  08.11.2011 13:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 278
Kayıt tarihi
: 26.09.11
 
 

Sosyal gruplar ile ilgileniyorum. Yaşamım boyunca değişik kültürel gruplarda bulundum. Ekonomi, e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster