Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
504
 

Diyarbakır ve turkuaz

Diyarbakır ve turkuaz
 

Geçtiğimiz Cumartesi günü tüm Türkiye, Diyarbakır’daki “tarihi”  buluşmayı televizyonlardan izledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ve belediye başkanını ziyaret etti.

Günler öncesinden başlayan tantanaya ve buluşma anlarına bakacak olursak; Sanki başbakan Diyarbakır’a değil de bir komşu ülkeye ziyarete gitti. Yine estirilen havaya göre, sanki bu komşu ülke ile diplomatik ilişkilerimiz bozulmuş da başbakan arayı düzeltmek için bir iyi niyet ziyareti gerçekleştiriyor. Başbakan o kadar iyi niyetli ki geçmişte ülkesini tehdit eden bir başka “yapay” bölgesel yönetimin başkanını da sanki “arabuluculuk” yapmasını ister gibi, sözüm ona bu “tarihi” buluşmaya davet ediyor. 

Diyarbakır’da öyle bir tiyatro sergilendi ki anlayabilene aşk olsun!.. 

Diyarbakır ele karıştı da vatandaşın haberi mi olmadı?

Ya da Türk-Kürt federasyonu hayata geçirildi de biz mi göremiyoruz? 

Yoksa sahnede yer alan yöresel “sanatçı” (!) nın çaldığı "kaval" bizde afyon etkisi mi yaptı? 

Bilemedik… 

Bildiğimiz bir tek gerçek var ki o da Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün tehlike altında olduğu gerçeğidir. Nitekim terör örgütünün siyasi uzantısı partinin eş başkanı, “tarihi”  buluşmanın mimarlarına teee Almanya’dan şöyle seslendi; 

"…Amed'de Kürt halkına mesaj vermeye geldik' diyenler bastığı yerlerdeki ödenmiş bedellere saygı duyarak konuşmalıdırlar. Kürt halkı, Kürt anaları gençleri Amedi sokak sokak, meydan meydan direniş kalesi haline getirtmesiydi bugün orada kimse nutuk atamazdı. Herkes hangi toprağa bastığının bilinciyle konuşmalıdır...”

“Amed” diyor, “Kürt halkı” diyor”, “direniş kalesi” diyor, “bastığınız toprak” diyor; diyor da diyor… Gelin görün ki bu tarz söylem ve eylemler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu unsuru olan Türk Milleti’ni de huzursuz ediyor.

Hiç kimse aynı topraklarda yaşayan insanların birbirlerini öldürmelerini istemiyor. Sıra sıra dizilmiş Mehmetçik tabutları görmek istemiyor. Yıkanacak bir cami bulunmadığı için dere kenarına uzatılan gencecik bedenlerin, küresel oyunlara alet edilmiş cansız bedenlerini görmek de istemiyor. İnsanlık bunu gerektiriyor. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün tehlikede olduğu gerçeği her geçen gün biraz daha ortaya çıkıyor. 

Bu “açılım” denen ne olduğu belli olmayan “şey” in, kardeş kanının akmasının önlenmesi için hayata geçirildiği masalı çok da inandırıcı gelmiyor. Diyarbakır da meydanda toplanan halkın elindeki Türk bayrakları ile sahne arkasına asılmış olan Atatürk posteri de inandırıcı olamıyor. Sanki “vakvakları” ürkütmemek için oradalar gibi...

Başbakanın ağzından çıkan “ genel af” sözünün bölücü başını da kapsayabileceği düşüncesi ise Türk Milleti’ni iyiden iyiye gerginleştiriyor. 

Olay, “barış” istememe olayı değildir. (Barış, iki ülke arasında bir savaş varsa gündeme gelir, Türkiye’de savaş mı var, yoksa biz bir ülke ile savaştayız da farkında mı değiliz) Olay, Türkiye’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğünün tehdit altında olmasıdır.

“Yaşasın Kürdistan” sözleriyle yapılan karşılama töreni, Habur skandalından farksızdır. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın bölücülerle elele oturması görüntüsü ise içimizi acıtmıştır. 

Gelecek günlerden endişeli bir toplum, sağlıklı bir toplum değildir.

Gerçekte neler olduğunu bilmek hakkımızdır… 

Turkuaz

Turkuaz mavisi yine gündemde; Başbakanın talimatıyla kırmızı halı gitti, turkuaz halı geldi. 

Turkuaz tutkusu yeni değil. Daha önce de yazmıştık.  (Bkz. Körüz Biz; Anatürkler Yayınları, s.285-286) Ocak 2008’de Millî Takım’ın kırmızı-beyaz forması değiştirilmiş, yerine turkuaz-beyaz formalar getirilmişti. Yine Kasım 2009’ da Meclis’te bir görevli, aslında Atatürk’ün hayalindeki bayrak renginin “gök mavisi” olduğunu ancak arkadaşlarından kabul görmeyince ay yıldızlı al bayrak ile devam kararı aldığını söylemişti. 

“Türk dünyasına bir vurgu, turkuaz mavisi Türk mavisidir”  bahanelerine kimse kanmasın.Anlayacağınız başbakanın ve dolayısıyla da AKP iktidarının kırmızı- beyaz renklerle bir sorunu var. Yakında al renkli bayrağımız da mavileşirse hiç şaşırmayın! 

Tülay Hergünlü

İstanbul, 18 Kasım 2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 512
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1078
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster