Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
340
 

Diyorum ki!

Diyorum ki!
 

ALINTI CENNET


Sevgili MB Yazarları; özellikle kıdemli eski yazarlarım siz daha iyi bilirsiniz sanırım.Son zamanlarda bir tuhaflık hasıl oldu bana. Düşüncelerimi blog yazıyormuş gibi geçiriyorum aklımdan.Yeni fark ettim bunu komik de geldi düşündükçe. Acaba sizlerde de böyle bir durum olmuş muydu ?

Bu sabah işe gelirken dökülen düşünce bloğum şöyle :

Diyorum ki ;

Şu sigara yasağı öyle çok abartıldı ki! Tabi ki özünde güzel bir yasaklama belki ama ondan önce bizi öldüren boğan öyle çok pislik var ki dünyada .

Havaların ısınmasıyla birlikte işe giderken yakınlarından geçtiğim derelerden öyle bir koku yayılıyor ki havaya tamamen kimyasal atıklar , zehir soluyoruz.Sigara dumanı hiç kalır yanında.(kesinlikle kendimi aklamak için değil ha J)

Topraktaki kirlilik ;yediğimiz ekmekte , içtiğimiz suda ki kimyasal atıklar zehirler de cabası !

Toprakta olması gereken ve insan vücudu için çok gerekli olan çinko neredeyse tamamen yok olmuş durumda onun yerine bolca zehir var.

Doğanın dengesini bozuyoruz.Bir şeyleri düzeltelim, temizleyelim derken diğer tarafları yıkıp talan ediyoruz FARKINDA MIYIZ?

Tarlalardaki ürünlerde oluşan böcekleri zararlı otları temizleyelim derken yılanları öldürüyoruz.Fareler cirit atmaya başlıyor hadi fareleri yok edelim derken bir başka canlıyı yok ediyoruz dengeler tamamen altüst oluyor.Farkında değiliz desem farkındayız aslında bal gibi ama işimize gelmiyor sanırım.Nasılsa biz beş on yıl sonra yok olacağız di mi ? Arkamızda kimse yok mu peki miras bırakacağımız, hadi yok diyelim. Öyle olsa bile bizim değil ki bu dünya sadece emanet yaşıyoruz bırakıp gideceğiz vakti geldiğinde. Biz bu şekilde mi teslim aldık ?

Dumansız bir dünya olsun tabi ki ama yanında toprağımız havamız suyumuz da temiz olsun temiz kalsın nolur….

Gerçekten çok üzülüyorum bu duruma.Elimizden geldiği kadar duyarlı olmaya çalışalım.Tek tek başaramayız belki ama hep birlikte belki !

sevgiyle sağlıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Giriş kısmı için yorumum. Bana da oluyor özellikle.. helada, blogda yazacaklarım ilham nezdinde içime doğuyor. Sonra çıkıp yazıyorum. :) Tuhaf mıyım ki :))

silik 
 09.06.2008 16:47
Cevap :
İlla yorum yapılacaksa böyle yaparım demişsin teşekkürler yine de ama tuhaflığınız tartışılmaz :)  09.06.2008 16:58
 

evet bir tarafımızı düzeltmeye çalışırken diğer tarafımızız yıkıyoruz ne yazık ki...aslında birey olarak hepimizin kafasında "ben tek başıma ne yapabilirim ki" düşüncesinden çıkma bir duyarsızlık ve umursamazlık var. keşke "ben tek başıma önce kendimden başlayıp örnek olayım" diye düşünsek ve girişsek işe...zararın neresinden dönsek kar sonuçta öyle değil mi...

beenmaya 
 29.05.2008 20:09
Cevap :
Kesinlikle demek istediğim tam da bu aslında teşekkürler.Sevgiyle  29.05.2008 21:46
 

İçtiğimiz sulara iftira etme. Büyüklerimiz gözümüze bakarak ' bu sular temizdir, içilebilir, ahan da ben içiyorum ' diyip içmiyorlar mı? Bizim her bişeyimiz temiz. Çayımız, suyumuz, havamız. :) Sigara da içmeyiver artık sen de. Sana yazık. Sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 28.05.2008 16:35
Cevap :
teşekkürler.Tabiki herşey tertemiz aslında biz abartıyoruz abartılmış hastalıklar yaşıyoruz dimi .Keşke çok istiyorum kurtulmayı şu meretten sevgiyle.  28.05.2008 21:21
 

Size kesinlikle katılıyorum. Öyle bir hal aldı ki insanlar artık umurlarında değil. Sanki avrupada olduğu gibi her sokagımızın başında bir temizlik görevlisi varmışçasına rahatlar şimdi gençler. EEe bunlar ilerinin patronları olup atık suları dereye gönderecek ya da kimyasal atıkları doğaya bırakacak başka şekillerde. Sanıyorlar ki kendiliğinden temizleniyor doğa. Hiçbir sosyal sorumluluk almıyorlar. ellerinden yanlışlıkla düşen çöpü bile kaldırmıyorlar. Gittikçe kirleniyoruz. Peki çocuklarımıza ne bırakacağız. Temizlik bir alışkanlıktır. Çocuklukta kazanılır öyle değil mi? Çocuklarımıza bu alışkanlığı lütfen kazandıralım ki yarınlarımız bu gün gibi olmasın. Sevgilerle

Psikolog Ezgi Basaran 
 27.05.2008 22:45
Cevap :
Teşekkürler.Anne baba olmanın başka bir sorumluluğu daha işte tüm evren için onları güzel yetiştirmek.  28.05.2008 10:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 922
Kayıt tarihi
: 26.04.08
 
 

1976 Edirne doğumluyum. Abant İzzet Baysal Üniversitesinde ön lisans eğitimimi tamaladıktan sonra öz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster